9 спосабаў эфектыўнага навучання дома. Як зрабіць усё магчымае для вашага часу?

Як і многае іншае, наша сістэма адукацыі таксама спынілася з-за каранавіруса, але гэта не павінна спыняць ваша навучанне. Большасць студэнтаў і выкладчыкаў сыходзяцца ў меркаванні, што, хоць мы ідзём па нязменных водах, важна, каб студэнты заставаліся пазітыўнымі, сканцэнтраванымі і рыхтаваліся да экзаменаў.

"За межамі наступных пратаколаў санітараў, самае лепшае, што студэнты могуць зрабіць для здачы экзаменаў, гэта паглядзець на закрыццё школы як на працяглы перапынак у вучобе, а не на паўнавартасны адпачынак", - сказаў д-р Дэвід Косграўв, трэнер іспыту.

Якое б рашэнне не было знойдзена, калі гаворка ідзе пра расклад экзаменаў, студэнты ні ў якім разе не павінны быць непадрыхтаванымі альбо ў нявыгадным парадку ў параўнанні з іншымі.

Планаванне

Усталюйце свой уласны план, вы маглі б прытрымлівацца раскладу, які вы звычайна выкарыстоўвалі, калі вы знаходзіцеся ў кампусе, але гэта не падыходзіць, вы можаце вывучыць больш жорсткія тэмы / прадметы раніцай і іншыя вечарам. Ствары план, які працуе для цябе!

Таксама вызначыце, што вашыя патрэбы, будзь то тэхналогія альбо атрыманне электроннай кнігі, і абмяркуйце яе з бацькамі. Праз шэсць тыдняў няма сэнсу атрымліваць рэсурсы, арганізоўваць рэчы зараз.

Якасць, а не колькасць

Не мае значэння, калі вы сядзіце і глядзіце на сваю кнігу 11 гадзін, калі на самой справе не адбываецца навучанне. Усталюйце 2 гадзіны для найбольш важных тэм, якія вы можаце завяршыць раніцай, пажадана перад сняданкам.

У цэнтры ўвагі павінна быць якасць даследавання, а не колькасць.

Закрыццё школ так ці інакш павялічвае верагоднасць таго, што вучняў хочуць прымусіць вучыцца, і гэта контрпрадуктыўна. Кароткія перыяды часу больш выгадныя, калі гаворка ідзе пра падтрыманне канцэнтрацыі. Кавалачкі памеру ўкусу, безумоўна, лепш, чым велізарны блок перад экзаменамі. Экзамены - марафон, а не спрынт!

Паспрабуйце актыўна вучыцца

Актыўнае навучанне - просты спосаб задаваць пытанні да, падчас і пасля навучання. Гэта не толькі дапаможа вам заставацца больш сканцэнтраванымі падчас вучобы, але і дапаможа наладзіць вас падчас наступнай вучэбнай сесіі.

Пытанні задаць перад вучобай

• Што я буду вучыцца?
  • Што я ўжо ведаю пра гэтую тэму?

Пытанні, якія трэба задаваць падчас вучобы

• Як гэтая інфармацыя спачатку ў шырокай карціне?
  • Я разумею, што я толькі што прачытаў?
  • Ці ёсць ідэі ці ключавыя словы, якія мне трэба запісаць? Ці ёсць важныя ідэі ці ключавыя словы?

Пытанні задаць пасля вывучэння

• Што я магу забраць з гэтай вучэбнай сесіі?
  • Што мне трэба прагледзець ці даведацца ў наступны раз?

Выдзеленае рабочае поле

У доме з многімі членамі сям'і важна знайсці месца для даследавання, якое не адцягвае ўвагу. Трымайце арганізаваную і чыстую зону

Па магчымасці пазбягайце кухоннага стала, бо вы таксама елі тут, знаходжанне там некалькі разоў на працягу дня прымусіць вас ненавідзець гэтае месца. Таксама пастаяннае перамяшчэнне кніг і нататак таксама парушыць вашу дынаміку. Верагодна, што, калі вы будзеце трымаць свае кнігі далей, вы таксама перастанеце вучыцца цалкам.

Усталюйце час, які працуе для вас

Шмат людзей, магчыма, сачкі і іншыя былі б раннімі птушкамі. Зразумейце час, калі вы б прадуктыўна працавалі. Не прымушайце сябе працаваць, калі ваш мозг не працуе ў найлепшым выпадку.

Рэгулярны кантакт

Не ізалюйце сябе цалкам. Праводзіце здаровыя дыскусіі па Skype ці іншых паслугах відэазванка. Пастаяннае абмеркаванне тэм, рэсурсаў або працоўных лістоў і г.д. прымусіць вас думаць па-іншаму.

Экзаменацыйная практыка

Гэта ідэальны час для разумення фарматаў і схемаў маркіроўкі экзаменаў, напрыклад, тыльнага боку вашых рук. Мадэлюйце ўмовы экзаменаў і практыкуйце шматлікія іспыты. Абмяркуйце тэмы, якія вам былі незразумелыя, і імправізуйце стратэгію навучання.

Займайцеся сваім навучаннем

Гэтак жа, як вы робіце нататкі падчас вучобы, мець нататнік і ручку пад рукой і мінімізаваць адцягненні. Выдаткуйце час, каб паглядзець свой графік і выпрацаваць графікі даследаванняў, каб пераканацца, што вы добра падрыхтаваны.

Зрабіце правільныя перапынкі на іспыты

Гэта можа быць агульная парада, не абавязкова прытрымлівацца графіку 9–5. Вызначце перыяды часу, якія з'яўляюцца найбольш эфектыўнымі для вас і засяродзьце даследаванні на працягу гэтага перыяду.

Рэгулярныя перапынкі захаваюць ваш розум свежым і гэта адзін з самых простых спосабаў пераканацца, што вы не перагарэлі. Кожны гадзіну адыходзьце ад ноўтбука ці кніг, няхай гэта будзе чытанне кіраўніка кнігі, прагляд тэлевізара ці што-небудзь, што расслабляе вас.

Акрамя таго, захоўвайце выразную кропку адсячэння ў канцы дня, каб вы адчувалі, што вы скончылі добра і пасля можаце адпачыць. Паспрабуйце выключыць ноўтбук альбо запакаваць кнігі, каб атрымаць адчуванне закрыцця.

Зрабіце максімальную колькасць часу на вучобу

Хоць гэта можа здацца зручным, вучоба ў хатніх умовах можа апынуцца контрпрадуктыўнай - марудлівасць і адцягванне можа адбыцца лёгка. Але з невялікім планаваннем і арганізацыяй гэта можа быць вельмі эфектыўна. Паспрабуйце выканаць некаторыя крокі, згаданыя вышэй, каб вы максімальна выкарысталі час вучобы.