8 саветаў, як напісаць дадатковую інфармацыю ў 2020 годзе

Некалькі практычных ідэй, як вырабіць больш эфектыўны кантэнт у новым годзе.

Фота: fotografierende / Pexels / Ліцэнзія Pexel

Падніміце руку, калі "пішыце больш" у вашым спісе навагодніх дазволаў. Падняйце руку, калі вы не ўпэўнены, ці захавалі вы яе дазвол. Ці калі вы ўпэўненыя, што ў вас няўдала. Цяпер вы можаце апусціць рукі.

Для тых з нас, хто любіць пісаць, Новы год - гэта новая магчымасць паспрабаваць і напісаць больш. Але гэта можа быць таксама балючым напамінам пра яшчэ адзін год, растрачанага не так, як мы хацелі б мець. Але сёлета будзе інакш, праўда?

Гэта абсалютна можа быць, калі ў вас ёсць адпаведны ўзровень увагі і рашучасці. Плюс да ўсяго, вы павінны прачытаць увесь гэты артыкул. Я не раблю правілаў - я проста ведаю, што гэта адно з іх.

Калі вы ўсхваляваныя магчымасцю правядзення 2020 года альбо адчайна шукаеце рэкамендацыі па напісанні, я пералічыў некаторыя з маіх лепшых рэкамендацый па напісанні, каб пачаць працаваць. Таму што я пішу свае мэты, каб ударыць.

1. Зрабіце гэта звычкай

Лепшыя навагоднія рэзалюцыі - гэта звычкі, якія трымаюцца з вамі ўвесь год і нават далей. Але добрыя звычкі выпрацоўваць значна цяжэй, чым дрэнныя. (Хаджу ў трэнажорную залу? Кідайце да лютага. Ежце торт кожны дзень? Я магу працягваць гэта да верасня.)

Але няма ніякіх сумневаў, што пісаць звыкла гэта лепшы спосаб зрабіць гэта больш і палепшыць яго. Гэта проста для разумення, але складана выканаць. Лепшы спосаб зрабіць гэтую звычку апошняй - пачаць з малога і стварыць адтуль.

Пачніце з напісання па крайняй меры адзін-два разы на тыдзень. Пасля таго, як вы зрабілі гэта на працягу месяца, дадавайце трэці раз кожны тыдзень. Калі вы ўжо пішаце часцей за ўсё, паспрабуйце пісаць больш доўгі час. Ці якія маюць пэўныя рытуалы для вашай пісьменніцкай працэдуры.

2. Усталюйце словы мэты

Мы ўсе хочам добра пісаць. Э, я маю на ўвазе добра. Мы ўсе хочам добра пісаць, ці не так?

Але часам лепш пісаць лепш - проста пісаць больш. Колькасць дапамагае прывесці да якасці. Таму што вы практыкуеце пісаць і вучыцца, як не рабіць гэтага.

Гэта азначае, усталёўваючы мэты падліку слоў і рэгулярна забіваючы гэтыя мэты. Зыходзячы з вашых звычак напісання, вы можаце ставіць мэты слова на кожны месяц, альбо кожны тыдзень, альбо кожны дзень. Гэта не значыць, колькі слоў вы апублікавалі. Гэта можа азначаць, колькі слоў вы пакладзеце на паперу.

Ці калі вы пішаце ўручную і не хочаце марнаваць увесь свой час, пералічваючы кожнае слова, у вас можа быць мэта падліку старонак. Справа ў тым, каб усталяваць мэту і сачыць за тым, як часта вы яе дасягаеце.

3. Далучайцеся да пісьмовай групы

У 2019 годзе я зрабіў нешта, што змянілася, як я пішу. Я ўступіў у рэальную пісьмовую групу. У гэтым годзе я прысутнічаў толькі на трох сесіях. Але гэта ўжо дапамагло маёй частаце напісання, таму я планую працягваць наведваць сустрэчы на ​​працягу 2020 года.

Пісанне з групай набывае нутро, таму што вы выводзіце сябе з іншымі пісьменнікамі. Страшна, па меншай меры, для інтраверта, як я. Значна прасцей проста сядзець дома і пісаць. Але менавіта таму ўваходжанне ў пісьменніцкую групу варта вашага часу.

Валодаючы іншымі пісьменнікамі вакол вас, лягчэй пісаць, бо вы бачыце, як іншыя людзі змагаюцца з той жа барацьбой, што і вы. І ў вас ёсць людзі, якія прыцягваюць вас да адказнасці за дасягненне вашых мэтаў. Шукаеце знайсці групу? Я выкарыстаў MeetUp, каб знайсці групу побач са мной.

4. Пішыце ў новым фармаце

Лёгка затрымацца ў блоку пісьменніка. Мы ўсе там былі і ведаем, як гэта можа быць непрыемна. Вы можаце адкласці напісанне, але гэта, вядома, не піша больш. Можна паспрабаваць пісаць праз блок, але гэта як біць галавой аб цагляную сцяну.

Як наконт напісання па-іншаму? Змяненне падыходу можа стаць тым, што вам трэба, каб абыйсці блок і зноў знайсці свой імпульс.

Гэта можа азначаць напісанне ў новым жанры. Замест таго, каб пісаць фантастыку, паспрабуйце кароткі дакументальны нарыс альбо задуму - ці наадварот. Гэта таксама можа азначаць фізічна пісаць па-новаму. Калі вы звычайна ўсё ўводзіце на кампутары, чаму б не запісаць наўпрост у сшытак для змены?

5. Больш падрабязна

Адзін з лепшых спосабаў дамагчыся поспеху ў пісьмовай форме - выпрабаваць выдатнае пісьмо ад іншых. А гэта значыць шмат чытаць. Гэта, відавочна, адбірае некаторы час, які вы маглі б пісаць. Але гэта павінна даць вам больш эфектыўны вынік і не дае вам затрымацца.

Што трэба чытаць? Усё і ўсё. Я асабіста чытаў амаль усё, што я магу атрымаць, і ёсць час, каб спажываць. Сюды ўваходзяць раманы, навукова-папулярныя кнігі, графічныя раманы, газеты, дзённікі і шмат іншага.

Калі вы сур'ёзны пісьменнік, вы, верагодна, таксама заўзяты чытач. Але пераканайцеся, што вы думаеце пра гэтыя дзве рэчы ў тандэме. Як ваша чытанне можа палепшыць ваша пісьмо? Не маглі б вы прачытаць кнігу пра напісанне? Ці вы павінны прачытаць нешта падобнае на тое, што пішаце? А як з абодвума?

6. Прыбярыце адцягванне

Мы жывем у свеце адцягнутых людзей. Хутка: паглядзіце гэта відэа. Паглядзіце, як лёгка было вас адцягнуць? (Будзьце сумленныя. Вы націснулі на спасылку?) Напісанне патрабуе часу і ўвагі - што становіцца ўсё цяжэй і цяжэй.

Таму, калі вы ствараеце сваю звычку пісаць, не забудзьцеся знайсці час і прастору, якія не адцягваюцца. Ці як мага болей свабоднай. Прачынайцеся рана, каб пазбегнуць іншых людзей. Сядзьце ў ціхім пакоі, далёка ад шуму. І выключыць усе непатрэбныя электронныя прылады.

Гэта можа быць складаней, калі вы карыстаецеся Інтэрнэт для напісання. Напрыклад, я пішу ў асноўным у Google Docs. Гэта проста патрабуе дысцыпліны, каб не адкрыць дзесятак укладак у маім браўзэры, імкнучыся да шматзадачнасці. На шчасце, ёсць некалькі дзесяткаў мінімальных інструментаў для пісання, якія не адцягваюць увагу.

7. Сфармулюйце свае ідэі

Вялікія пісьменнікі амаль заўсёды пішуць. Нават калі яны не знаходзяцца ў сур'ёзнай сесіі, яны запісваюць ідэі і нататкі. Я рана навучыўся мець побач ручку і паперу - ці, прынамсі, свой тэлефон з дадаткам для нататак.

Выдатныя ідэі для вашай наступнай кнігі ці блога ўражваюць вас, калі вы менш за ўсё чакаеце гэтага. Такім чынам, вы павінны быць гатовыя захапіць яго. Вы не можаце чакаць, што ўсе вашы лепшыя ідэі зробяць вас у раздзеле напісання. Таму што вы будзеце моцна расчараваны.

На самай справе, вашы сеансы напісання не павінны сапраўды прапаноўваць новыя ідэі. У гэтым выпадку вы будзеце марнаваць большую частку часу на летуценні, а не пісаць. Хутчэй, ваш час пісьма варта выдаткаваць на тое, каб выкласці словы на ідэі, якія вы прыдумалі ў іншым месцы.

8. Успомніце, чаму вы пішаце

Як кажа Сайман Сінек, лепшыя кіраўнікі (і пісьменнікі) натхняюць іншых, пачынаючы з таго, чаму. Іншымі словамі, высветліце асноўную прычыну таго, чаму вы робіце тое, што робіце, і размаўляйце з гэтым ясна. Гэта дакладна для бізнесу, і гэта сапраўды для пісьменства.

Чаму вы пішаце? Гэта прасоўванне бізнесу альбо выражэнне смелых ідэй? Магчыма, вы пішаце, каб пацешыць іншых альбо захаваць сябе здаровымі. Хутчэй за ўсё, гэта нейкае спалучэнне ўсіх гэтых рэчаў і шмат іншага. Якая б ні была ваша прычына, трымайце гэта ў авангардзе розуму, калі пішаце.

Памятаючы пра тое, чаму вы трымаеце акцэнт на тым, што самае галоўнае Што дазваляе лягчэй думаць, як напісаць больш рэчаў. І робіць усё, што вы пішаце, больш эфектыўным.

Якія вашы мэты напісання на гэты год?