8 парад па пошуку добрага тэрапеўта: як пазбегнуць Шмукса і знайсці патрэбнага

Фота Everton Vila на Unsplash

Ці хацелі б вы даведацца галіновы сакрэт пра тэрапеўтаў?

Усе яны вар'яты.

Гэта праўда. Я гэта не прыдумваю. Я магу гэта сказаць, таму што я адзін з іх, я замужам за адным, я з імі сябрую, і ў мяне таксама ёсць мой тэрапеўт (я зараз на 4-м). Справа ў тым, што яны вар'яты, таму так цяжка знайсці добрага.

Каб палегчыць працэс, хачу даць некалькі саветаў, якія я вывучыў. Гэтыя дзеянні павінны дапамагчы вам знайсці псіхатэрапеўта, які вам падыходзіць, і пазбавіць вас ад замяшання, з якім сутыкаюцца большасць прышэльцаў:

1) Уліковыя дадзеныя не заўсёды важныя

Большасць людзей пачынае пошукі тэрапеўта ў Інтэрнэце. Праблема ў тым, што тэрапеўты выкарыстоўваюць тону абрэвіятур - LPC, LCSW, Ph.D., NCC, EMDR, LMFT, TF-CBT, DBT, BLAH.

Добра, я склаў апошні. Але сапраўды ёсць больш абрэвіятур, чым я нават ведаю. Усе яны нешта значаць, але яны важныя?

Не.

Шмат тэрапеўтаў любяць здавацца аўтарытэтнымі і выкарыстоўваюць абрэвіятуры, каб зрабіць сваю інфармацыю. Яны запаўняюць сваю візітоўку супам алфавіту ў надзеі, што вы ім давяраеце. Некаторыя з абрэвіятур, якія яны выкарыстоўваюць, цалкам бессэнсоўныя. Вазьміце NCC для прыкладу. Гэта азначае нацыянальнага сертыфікаванага саветніка. Гучыць уражліва, але гэта азначае толькі, што тэрапеўт прайшоў тэст у НБКС і атрымаўшы ступень магістра. Усе тэрапеўты, якія маюць дзяржаўную ліцэнзію, зрабілі гэта. NCC - гэта залішняя дадзеныя.

З іншага боку, у мяне ёсць LPC. Гэта выдадзеная дзяржавай ліцэнзія, якая азначае, што ў мяне ёсць як мінімум 2000 гадзін вопыту, 100 гадзін нагляду, магістранты, якія прайшлі тэст НБКС. Гэты паўнамоцтвы сапраўды кажуць пра мой досвед, але гэта яшчэ не азначае, што я добра працую. Памятай, я звар'яцеў.

Літары, якія стаяць перад імем чалавека, - не самае галоўнае. Добры дарадца - гэта адносіны, якія яны маюць з вамі. Мой горшы саветнік, якога я выпрабаваў, быў кандыдатам навук. і займаўся дзесяцігоддзямі. Ён трэніраваўся ў некалькіх практыках, заснаваных на фактычных дадзеных, і ўсё ж у нас не было ніякіх адносін. Размова была няёмкая, і ён любіў даваць мне парады, а не слухаць. Не важна, колькі ён трэніраваўся, мы не злучаліся. Тэрапія пры ім была малапрадуктыўнай.

Шукаючы тэрапеўта, ведайце гэта: даследаванні паказваюць, што найбольш эфектыўным з'яўляецца тэрапеўт, які мае добры тэрапеўтычны збліжэнне са сваім кліентам. Гэта мудрагелісты спосаб сказаць, калі вы маеце добрую сувязь са сваім тэрапеўтам, вы будзеце лепш. Таму не засяроджвайцеся на паўнамоцтвах і не засяроджвайцеся на характары вашага патэнцыяльнага тэрапеўта.

2) кошт не азначае якасць

Наступнае, што вы заўважыце пры пошуку ў Інтэрнэце - гэта цана. Колькі павінна каштаваць тэрапія?

Тэрапія падобная на віно - кошт не вызначае якасць. Тэрапеўт спаганяе суму, якую, на іх думку, варта. У некаторых выпадках вы плаціце сотні долараў у гадзіну за вяршкі. Яны эксперты ў гэтай галіне і стаяць кожнай капейкі. У іншым выпадку вы плаціце ўдвая больш за таго, хто думае пра сябе.

З майго досведу, у мяне было 40 лепшых долараў за гадзіну ў маім жыцці. Мой тэрапеўт выявіў мне бакі, якія я ніколі не адчуваў і не мяняў свайго жыцця. Найгоршы тэрапеўт, якога я бачыў, плаціў 220 долараў у гадзіну. Дзякуй богу, мая страхоўка заплаціла яго тарыфы, інакш я б спусціў кучу грошай у лагер.

У рэшце рэшт большасць тэрапеўтаў спаганяюць ад 100 да 150 долараў у гадзіну. Гэта разумная стаўка для галіны. Калі тэрапеўт спаганяе вялікую плату, лепш быць экспертам, альбо вы, напэўна, зрываецеся. Калі яны не праводзяць навучанне іншым псіхатэрапеўтам і не публікуюцца, я б пашукаў у іншым месцы.

3) Пазбягайце супербанкаў, калі вы хочаце выкарыстоўваць страхаванне

Пакуль мы гаворым аб аплаце, пагаворым пра страхаванне. Калі вы хочаце выкарыстоўваць свае перавагі для псіхічнага здароўя, вам трэба ўдакладніць, ці з'яўляецца тэрапеўт у сетцы.

На псіхалогіі сёння і іншых вэб-сайтах тэрапеўты скажуць: "Я бяру ўсе страхоўкі". На самай справе яны гэтага не робяць. Тое, што яны выкарыстоўваюць - гэта супербанк. Гэта не лічыцца сеткавым. Яны даюць вам рахунак, і вы адпраўляеце яго ў страхаванне на кампенсацыю. Будзьце асцярожныя, бо некаторыя тэрапеўты зманліва адносяцца да гэтага.

Каб пазбегнуць гэтай афёры, не пытайцеся: "Ці прымаеце вы маё страхаванне?" Замест гэтага спытайцеся: "Вы ў сетцы з маёй страхоўкай?" Супербанкі будуць улічвацца з вашых льгот па сетцы. Калі ваш новы тэрапеўт знаходзіцца ў сетцы з вашай страхоўкай, ён павінен падаць рахунак. Трэба плаціць толькі капейкамі.

4) Чаканне зваротнага званка шмат кажа

Пасля таго, як вы вызначыліся з тэрапеўтам, вы павінны патэлефанаваць ім. Тым не менш, большасць тэрапеўтаў не будзе адказваць на ваш званок, бо яны знаходзяцца на занятках з кліентамі. Яны правядуць экран вашага званка і ператэлефануюць вам у канцы дня.

Ці, па меншай меры, яны павінны. Гэта прафесійнае ветлівасць, каб патэлефанаваць камусьці на працягу 24–48 рабочых гадзін.

Аднак, па маім вопыце, шмат тэрапеўтаў не тэлефануе хутка. Для мяне я іх ацэньваю па часе адказу. Калі яны павольна ператэлефануюць мне, мне цікава, наколькі спагадныя яны будуць у надзвычайнай сітуацыі. Калі яны не арганізаваны і не могуць кіраваць сваім часам дастаткова для тэлефоннай размовы, што гэта будзе як звычайная сустрэча?

Правіла заключаецца ў тым, што: калі тэрапеўт лупіцца з самага пачатку, яны будуць лупіцца па ўсёй тэрыторыі. Праграма тэрапеўта перанесці сустрэчу, бо яны падвойнае браніраванне аказваюцца непрыемнымі. Тым больш, калі ты ўжо ў іх офісе. Вы хочаце знайсці чалавека, які паважае ваш час. Калі яны не могуць гэтага зрабіць, яны не заслугоўваюць працы з вамі.

5) Інтэрв'ю з вашым тэрапеўтам

Пасля таго, як вы, нарэшце, займецеся тэрапеўтам, прыйшоў час для першага інтэрв'ю. Тэрапеўты зададуць вам пытанні, каб атрымаць уяўленне пра тое, што вы шукаеце. Яны выкарыстоўваюць гэтыя пытанні, каб адшукаць кліентаў, якія, магчыма, не падыходзяць для іх практыкі. Гэта іх спосаб паспрабаваць забяспечыць добры матч.

Вы павінны зрабіць тое ж самае. Пачатковае інтэрв'ю для вас, каб адчуць іх падыход. Спытаеце іх, якімі прыёмамі яны карыстаюцца; якія практыкі, заснаваныя на доказах, ім падабаюцца; у якіх галінах яны спецыялізуюцца; і іх чаканні ад вас. Вы нават можаце скарыстацца магчымасцю спытаць, што азначае іх суп з алфавіту - магчыма, гэта будзе азначаць нешта важнае.

Сутнасць усіх гэтых пытанняў просты: вы адчуваеце, што гэты чалавек будзе карысным? Калі вам зручна размаўляць з тэрапеўтам па тэлефоне, гэта добры знак, што вы будзеце з імі асабіста звязацца. Калі яны абразіўныя альбо вычварныя, шукаць іх у іншым месцы не будзе дрэннай ідэяй.

Не бойцеся пагаварыць з некалькімі тэрапеўтамі, перш чым вызначыцца з адным. Гэта добра ў вітрыне крамы. Чым больш тэрапеўтаў вы апытаеце, тым лепш шанцаў знайсці той.

6) Дайце тэрапеўту нейкі час

Ведайце, што першая сесія нязручная, але надайце ёй некаторы час. Як любое сяброўства або адносіны, трэба навучыцца давяраць іншаму чалавеку. Замест таго, каб падзяліцца глыбокімі часткамі вашай барацьбы, паспрабуйце спачатку свайго тэрапеўта з меншымі праблемамі. Паглядзіце, як яны з гэтым спраўляюцца. Калі яны рэагуюць неадчувальна, то займіцеся новым тэрапеўтам. Калі ж яны спагадлівыя і карысныя, паглыбіцеся з імі.

Ключ у тым, што вашаму новаму тэрапеўту спатрэбіцца час, каб дапамагчы вам. У першай сесіі ўсё не палепшыцца. Засяродзьцеся на тым, каб заняць час і наладзіць давер. Зноў жа, даследаванні паказваюць, што тэрапеўтычная сувязь з'яўляецца лепшым паказчыкам поспеху ў тэрапіі. Вы павінны даць час развіццю гэтых адносін.

7) Не давайце гэта занадта шмат часу

Аднак не трэба марнаваць занадта шмат часу. Хоць некаторыя адносіны будуюцца павольна, ёсць некалькі такіх, якія яны здаюцца.

У мяне калісьці быў тэрапеўт, які ніколі не мог успомніць, над чым мы працуем. Кожны тыдзень мы працавалі над адным і тым жа пытаннем, і кожны тыдзень ён пытаўся ў мяне: "Што гэта, над чым мы працуем?" Я палічыў, што, як ён мяне пазнае, ён запомніцца.

Ён не зрабіў.

Пасля 5 сеансаў я ветліва папрасіў яго зрабіць нататкі, каб ён больш мяне не прасіў. Ён не зрабіў. Нечакана на наступнай сесіі ён спытаў, над чым мы працуем.

Мараль гісторыі такая: калі ваш тэрапеўт ставіцца да вас так, як вам не падабаецца, звярніцеся да іх. Калі ўсё не зменіцца, самы час рухацца далей. Як і ва ўсіх адносінах, ёсць "здаваць і браць". Тэрапеўты павінны падладжвацца пад сваіх кліентаў столькі, колькі кліенту трэба прыстасоўвацца да свайго тэрапеўта. Тым не менш, не ўсе тэрапеўты будуць. Калі яны не падладжваюцца пад разумны запыт, то яны не падыходзяць для вас.

8) Будзьце самім сабой

Калі вы нарэшце знайшлі тэрапеўта, якому можна давяраць, прыйшоў час для апошняй парады.

Будзь сабой.

Калі вы знойдзеце каго-небудзь, які вам падабаецца, лёгка патрапіць у пастку хаваць рэчы, якія вам не падабаюцца. Праблема ў тым, што тэрапія не карысная, калі вы хаваецеся.

Вы плаціце, каб быць уразлівым з чалавекам, які не будзе судзіць вас. Скарыстайцеся гэтым. Цяпер, калі вы знайшлі каго-то, якому можна давяраць, хай яны робяць сваю справу. Няхай яны пакажуць вам праўду пра сябе.

Нягледзячы на ​​вашы недахопы, вы цудоўны чалавек, робіце ўсё магчымае, што можаце.

У гэта сцвярджэнне можа быць цяжка паверыць. Аднак менавіта таму вы проста прайшлі клопаты па пошуку добрага тэрапеўта. Каб нарэшце даведацца праўду, вы не змаглі ўбачыць.