8 крокаў для стварэння надзейнай дарожнай карты

"Планы нічога не вартыя, але планаваць усё". - Дуайт Д. Эйзенхаўэр

Існуюць розныя падыходы да сэнсу і прадказальнасці дарожнай карты прадукту. Ці павінна гэта быць 3 месяцы, 6 месяцаў, 12 месяцаў? Ці павінны ў нас ёсць наогул? Калі так, то чаму?

Я асабіста лічу, што дарожная карта мае вялікае значэнне. Гэта дае вашай камандзе (і кампаніі) магчымасць вызначыць кірунак, які вы накіроўваеце. Каманда продажаў ведае, што ідзе ў распрацоўцы, каманда распрацоўшчыкаў ведае, што трэба ўлічваць пры пабудове розных блокаў агульнага прадукту, а каманда па маркетынгу ведае, як наладзіць абмен паведамленнямі.

Важна не толькі агульная справаздача аб місіі, але перш за ўсё тое, што сам працэс стварэння (г.зн. планавання) дарожнай карты выклікае мноства пытанняў і шматлікіх здагадак, якія ў канчатковым выніку аказваюцца вельмі карыснымі для самога прадукту. .

Аднак, калі вы працуеце ў запуску, у будучыні можа быць вельмі амбіцыйна планаваць нешта канкрэтнае на працягу больш чым трох месяцаў. Інфармацыя пра гульнявыя ўмовы і рынак можа змяніцца за 60 да 90 дзён, таму вам трэба заставацца спрытным і гнуткім, каб адаптавацца.

Такім чынам, давайце пагрузімся крыху глыбей у сам працэс.

У розных кіраўнікоў прадуктамі ёсць розныя спосабы пабудаваць дарожную карту, і я ўпэўнены, што іх метады добра працуюць на іх. Аднак я падумаў, што пасля шматлікіх спроб я б сказаў, якія крокі для мяне лепш.

(Я мяркую, што ў гэты момант ужо зроблена шмат водгукаў / даследаванняў карыстальнікаў.)

1. Сачыце за сваім "спісам пажаданняў функцый". Запыты на функцыі робяць шматлікія ўнутраныя і знешнія зацікаўленыя бакі. Таму важна сачыць за ўсімі гэтымі асаблівасцямі, адкуль яны ўзяліся, колькі людзей пыталіся пра іх, наколькі яны тэрміновыя і г.д. Асабіста мне падабаецца выкарыстоўваць Prodpad як мой інструмент для адсочвання запытаў і ідэй.
  2. Зрабіце першы прабег самастойна. Перш чым удзельнічаць у працэсе іншых людзей, праверце свой спіс пажаданняў і выдаліце ​​функцыі / ідэі, якія, відавочна, немагчыма. Савет: не забывайце заўсёды пытацца ў сябе: "Што карыстальнік выходзіць з гэтага?"
  3. Зрабіце праход высокага ўзроўню. Першая аўдыторыя, з якой я хацеў пачаць свой працэс, - гэта калегі, такія як кіраўнік інжынерыі і кіраўнік UI / UX. Прайдзіце свой спіс і атрымайце свой уклад. Задайце адзін аднаму складаныя пытанні і стварыце накіды таго, як могуць выглядаць функцыі. Напрыканцы гэтай сустрэчы ў вас траіх павінен быць некалькі карацейшы, але больш выразны спіс функцый.
  4. Зрабіце некалькі мадэляў сярэдняй дакладнасці. Гэта вар'ят, якая сіла візуала, калі нешта тлумачыць іншым. Гэта сапраўды прывязвае ўсіх вакол больш адчувальнага разумення таго, што ёсць асаблівасць, і што важней, чым не. Перш чым звяртацца да шырокай аўдыторыі, я настойліва рэкамендую супрацоўнічаць з камандай UI / UX, каб стварыць эскізы сярэдняй дакладнасці пра тое, як можа выглядаць функцыя і як карыстальнік мог яе выкарыстаць.
  5. Зрабіце сярэдні праход. У гэты момант вы можаце ўключыць розныя каманды, каб атрымаць свой уклад для ранжыравання адносных выдаткаў і ўплыву кожнай функцыі. Адзін з практыкаванняў, які мне хто-небудзь пазнаёміў і які мне вельмі спадабаўся для гэтай мэты, - "планаванне покера". Карацей кажучы, у кожнага ёсць калода карт (напрыклад, XS, S, M, L, XL), і як толькі функцыя была растлумачана і абмеркавана (пераканайцеся, што вы гэта "таймбокс"!). Кожны выбірае тое, што лічыць адносным памерам кошту для стварэння гэтай функцыі, і пры гэтым паказвае адпаведную карту. Затым яны абыходзяць стол і абмяркоўваюць любыя сур'ёзныя адхіленні. Вы былі б здзіўлены тым, колькі разоў чалавек мог паўплываць на ўвесь свет толькі таму, што думаў пра тое, чаго не маглі зрабіць іншыя. Тое ж датычыцца ўплыву характарыстыкі (г.зн. карысці), і абодва вынікі неабходна адсочваць. Зноў жа, мне падабаецца выкарыстоўваць Prodpad як інструмент для адсочвання гэтага (вы ўбачыце, чаму на наступным этапе). Савет: Пераканайцеся, што вы звязалі кожны памер (напрыклад, XS) з якарам, да якога можа звярнуцца кожны. Напрыклад, Feature X, які мы распрацавалі ў мінулым месяцы, быў XS, а Feature Y - M.
  6. Праверце і аздабленне. Зараз добры час, каб прааналізаваць усе функцыі, паглядзеўшы на графік "Уплыў супраць намаганняў" Prodpad і выразна выдаліўшы ўсе "скарачэнні часу".
Графіка Prodpad ад Impact vs Effort

7. Зрабіце нізкі праход. Я рэкамендаваў бы зрабіць яшчэ адзін агляд планавання покера для скарочанага спісу функцый, уключыўшы большасць (калі не ўсіх) інжынераў, якія ўдзельнічаюць у распрацоўцы гэтых функцый. Гэтая сустрэча можа быць вельмі складанай, але я веру, што прадукт прынясе карысць у канчатковым рахунку, таму што не толькі ўсе добра разумеюць, што наперадзе, але і адчуваюць адказнасць за свой поспех, бо яны з'яўляюцца яго часткай. Працэс вырашаў, над чым і на чым працаваць! :)

Парады: Гэтая частка можа быць даволі доўгай. Таму пераканайцеся, што вы запланавалі свае абмеркаванні і нават можаце разбіць гэты раздзел на дзве-тры асобныя сустрэчы, каб кожны з іх удзельнічаў у курсе.
Не забудзьцеся ўлічыць час, якое патрабуецца для забеспячэння якасці / тэсціравання, каб ацаніць выдаткі. Таму добра, каб тут уключылі каманду QA.

8. Вызначце прыярытэты. Гэта не самая доўгая, але, напэўна, самая складаная частка. Нешчаслівая рэальнасць заключаецца ў тым, што вы не можаце зрабіць усё адразу. Таму вам трэба расставіць прыярытэты перад функцыямі і паставіць іх у часовую шкалу, якую вы павінны абараняць з усімі зацікаўленымі бакамі. Мне падаецца карысным прынамсі працаваць з тэхнічным кіраўніком, каб пераканацца, што прадукт і тэхналогіі знаходзяцца на адной старонцы. Парада: я выкарыстоўваю толькі Google Табліцы для фактычнай дыяграмы Ганта. На маё здзіўленне, я яшчэ не знайшоў лепшай альтэрнатывы.

І пойдзем!

Гэты працэс можа заняць шмат часу, але ён павінен прывесці да надзейнай дарожнай карты, за якую кожны адчувае адказнасць. Цяпер прыйшоў час бегчы, наладжваць і паўтараць! :)

Я хацеў бы даведацца больш пра іншыя метады, інструменты і падыходы, якія добра працавалі для вас! Не саромейцеся каментаваць альбо задаваць пытанне :)