8 прычын, чаму вам не хапае матывацыі - і як вы можаце гэта выправіць

Фота Joshua Rawson-Harris на Unsplash
Матывацыя падобная на вогнішча. Вам патрэбныя 3 кампаненты, каб атрымаць поўную ўзнагароду: запалкі, якія запальваюць агонь, дровы, якія падтрымліваюць агонь, і цяпло, каб абсмажыць зефір.

Калі вы змагаліся з матывацыяй у апошні час, вам трэба ўважліва паглядзець на вогнішча. Могуць узнікнуць праблемы з запалкамі, дровамі або каля вогнішча. Ці яшчэ горш, магчыма, вы кідалі ваду на вогнішча ўвесь час!

Выкарыстоўвайце гэты кантрольны спіс, каб даведацца, што забівае ваш вогнішча і каб зразумець, як гэта выправіць.

1. Вам не хапае важкіх прычын, чаму.

Сімптомы:

Вы можаце гэтага не прызнаць, але вы на самай справе не зацікаўлены ў гэтым. Незалежна ад таго, пастаўце вы сабе мэту, напрыклад, прабегчы марафон альбо выканаць праект на працы, гэта своеасаблівы CBA (яго нельга задаваць). У глыбіні душы вы альбо не бачыце пра што гаворка, альбо ўзнагарода проста недастаткова прывабная для вас.

Лекі:

Ёсць два спосабы барацьбы з гэтым жорсткім матывацыйным забойцам:

• Не рабіце гэтага: перастаньце хлусіць сабе і проста спыніцеся. Гэта зробіць вам вялікую карысць - і, магчыма, і іншых людзей. Вы ўсё роўна не маеце.
  • Знайдзіце моцнае ЗАЩО пад паверхняй: калі вы не можаце кінуць працу - таму што гэта частка вашай працы, альбо вы не хочаце парушыць абяцанне альбо ________________ (запоўніце нарыхтоўку з уласным прыназоўнікам), вам трэба будзе знайсці спосаб інакш думаць пра гэта. Калі вы доўга думаеце, вы можаце знайсці каштоўнасць практычна ў чым заўгодна. Гэта можа быць непасрэдна не звязана з гэтым, але гэта можа прывесці да больш глыбокай мэты. Вось некалькі прыкладаў: я не разумею сэнсу, але гэта зробіць маю партнёрку шчаслівай (і мой партнёр вельмі важны для мяне!). Здаровае харчаванне павышае маю ўвагу і прадукцыйнасць на працы (і я больш дбаю пра сваю працу, чым пра гамбургеры). Гэты праект сумны, але калі я зраблю гэта добра, ён пакажа майму босу, ​​што я магу забрудзіць рукі (і гэта ўмацуе рэпутацыю на працы, і гэта мяне цікавіць!).

2. Ваша мэта перапаўняе вас.

Сімптомы:

Калі ты думаеш ці гаворыш пра сваю рэч, твой розум каментуе вялікую "Arghhhh". Вы так баіцеся гэтай рэчы. Гэта падобна на вялікае пачвара, якое нават не ведаеш, дзе напасці. І вы нават не ўяўляеце, як яго збіваюць - гэта занадта вяліка! У выніку, не саромейцеся, каб пачаць працу, таму што вы занадта баіцеся.

Лекі:

Некаторыя могуць сказаць "проста пачынаць дзе-небудзь". Але гэта, мабыць, найгоршы савет, які я калі-небудзь чуў аб барацьбе з пераважнай.

На самай справе эфектыўнае наступнае: перапыніце яго! Паглядзіце монстра ў вочы і разбярыце яго. Вызначце ногі, галаву, рукі і жывот. Затым дадайце структуру - расстаўце дэталі пад храналагічныя этапы альбо класіфікуйце іх па тэмах. Намалюйце прыкладны агляд у сваіх блоках. Затым стварыце прыкладны графік праекта і вызначце першую частку, каб пачаць з першай часткі і ў першай яе частцы. Калі вы паглядзіце монстра ў вочы і прааналізуеце яго, вы яго больш не ўбачыце, чым гэтую абстрактную жудасную злосць. Замест гэтага вы бачыце яго як - усё яшчэ - складанага апанента, але можаце перамагчы яго - калі дзейнічаць стратэгічна.

3. Вы не верыце ў сябе.

Сімптомы:

Вы хочаце зрабіць гэта неяк, але ў глыбіні душы вы сапраўды не думаеце, што можаце. І гэта катастрофа для вашай матывацыі, таму што голас у галаве працягвае вам казаць: "Чаму вы спрабуеце наогул? Вы туды ўсё роўна не патрапіце ... "

Лекі:

Для хуткага рашэння: паглядзіце на свае мінулыя поспехі і памятайце, што вам удалося дасягнуць вельмі складаных мэтаў, і ў гэты момант вы былі не так упэўнены. Такім чынам, зараз вы можаце вырашыць гэтую праблему!

Каб канчаткова выправіць гэтую праблему: Вызначце свае абмежавальныя перакананні і заменіце іх на пашырэнне правоў і магчымасцяў. Абмежаванне перакананняў - гэта несвядомыя мадэлі думак, якія кіруюць вашымі дзеяннямі і рашэннямі. Большасць гэтых самаабмежавальных перакананняў узнікла ў дзяцінстве ці юнацтве і па-ранейшаму шмат у чым вызначае, як вы думаеце пра сябе. Але паколькі гэтыя перакананні запраграмаваны ў вашай падсвядомасці, яны кіруюць вашымі рашэннямі і дзеяннямі, не разумеючы гэтага. Каб дасягнуць вялікіх, смелых мэтаў, вам трэба пашырыць сваё мысленне шэрагам новых перакананняў, якія надаюць вам упэўненасці ў дасягненні пастаўленых мэтаў.

4. Вы проста знясілены.

Сімптомы:

У вашым жыцці так шмат адбываецца. Столькі ўсяго трэба зрабіць. Столькі рэчаў, каб клапаціцца. Яны падвяргаюцца стрэсу ў лепшым выпадку і выгараюць у горшым выпадку. Вы цалкам страцілі гатоўнасць да гэтага - нават калі гэтага сапраўды хочаце. Калі ўсё астатняе паглынае вашу фізічную і разумовую энергію, проста не застаецца нічога, каб запаліць агонь і дасягнуць вашай мэты.

Лекі:

Адпусціце фізічную і псіхічную энергію і ўсталюйце новыя прыярытэты! Адпачніце, здыміце стрэс і высыпайцеся, каб зарадзіць батарэі. Не кажыце рэчаў, якія менш важныя, чым ваша мэта. Ачысціце розум медытацыяй і вядзеннем часопісаў. Магчыма, вам прыйдзецца нават зрабіць пажыццёвы детоксікацыю, каб вызваліць неабходнае месца ў вашым жыцці. Я пра гэта пісаў тут:

5. Вы пакутуеце ад трывогі

Сімптомы:

Ваш страх падсвядома перашкаджае вам збіраць матывацыю для пачатку. У глыбіні душы вы баіцеся няўдачы ці збянтэжанасці, вы баіцеся невядомасці ці нават баіцеся поспеху. І таму вы пакутуеце ад аднаго або некалькіх з наступных сімптомаў трывожнага расстройства: затрымкі, трывогі, супраціву і празмернай турботы.

Лекі:

Разумейце, чаго вы баіцеся, як вас стрымлівае і як гэты страх з'яўляецца ў вашым жыцці (таксама вядомы як сімптомы). Разуменне гэтага з'яўляецца асновай для распрацоўкі канкрэтнай стратэгіі барацьбы са сваім страхам.

Я напісаў пра 4 агульныя страхі і пра тое, як я з імі справіўся:

6. Ваш нездаровы лад жыцця прымае ваша значэнне

Сімптомы:

Вы адчуваеце сябе млявым і пастаянна стомленым. Вы пакутуеце ад хранічнай фізічнай болі (верагодна, праблемы з страваваннем, болі ў спіне ці галаўны боль). У вас ёсць туман мозгу і праблемы з канцэнтрацыяй увагі.

Лекі:

Выпраўце свой нездаровы лад жыцця, а ваша матывацыйная праблема (і шмат іншага) паклапаціцца пра сябе. Вось некалькі добрых рэкамендацый для пачатку:

• Спіце 8 гадзін кожны вечар
  • Пацеце кожны дзень: нават калі гэта толькі 15 хвілін.
  • Пачніце свой дзень са здаровага сняданку: гэта палягчае вам выбар здаровага выбару ў наступны дзень.
  • Ешце ўважліва: калі вы ясьце, вы ясьце ТОЛЬКІ. Вы не павінны глядзець тэлевізар і не спрабаваць адказваць на лісты. Засяродзьцеся на гусце ежы ў роце і атрымлівайце асалоду ад кожнай невялікай закускай. Зрабіце перапынак на паўдарогі і спытайцеся, ці ўсё ж вы галодныя. Калі няма, перастаньце есці. Гэтая звычка можа нават прымусіць вас худнець.
  • Ежце добра: выбірайце свежую, здаровую, неапрацаваную і пажыўную ежу. Выражыце глютен, малочную і апрацаваную ежу, калі ў вас ёсць праблемы з страваваннем.
  • Абмяжуйце спажыванне стымулятараў, такіх як кафеін, алкаголь і нікацін

7. Вы ставіце свае мэты занадта малыя альбо занадта вялікія

Сімптомы:

Вы робіце адно з двух: 1. Вы ставіце свае мэты настолькі мала, што яны не натхняюць вас пакінуць нашу зону камфорту, альбо 2. Вы ўсталёўваеце іх настолькі высока, што нават не ведаеце, як да іх падысці і адсутнічаюць. упэўненасць у гэтым (гл. 2 і 3).

Лекі:

Абодва канца спектра аднолькава дрэнныя для матывацыі і маральнага стану. Так, сон вялікі - сон такі вялікі, што вас палохае. І так, 10-кратныя вашыя мэты прымусяць сябе распрацоўваць нестандартныя падыходы. Але, калі ласка, усталюйце свае сапраўдныя штотыднёвыя мэты ў выкананні, але складаным чынам. Ваша матывацыя будзе вам удзячная!

8. Вы нецярплівыя

Сімптомы:

Вы дэмантаваныя, таму што думалі, што ўжо там. Вы ніколі не думалі, што спатрэбіцца так шмат часу, каб дасягнуць пастаўленай мэты. І гэта сур'ёзна вас дэманструе. Вы нават можаце гуляць з ідэяй спыніцца, бо вы так нецярплівыя.

Лекі:

Зразумейце, што для добрых спраў патрабуецца час. Гэта гучыць клішэ, але сур'ёзна: трэба перадумаць! Засяродзьцеся на прагрэсе і атрымлівайце асалоду ад падарожжа, бо гэта гэтак жа карысна, як і дасягнуць пастаўленай мэты. Адзначайце невялікія вехі на гэтым шляху і ўзнагароджвайце сябе за свае намаганні. Гэта дазволіць захаваць маральны стан і нецярплівасць.

ДА Я ЗАБРАЗАЮ НЕЧАГО?

Якія ў вас асабістыя забойцы ля вогнішча і як вы з імі змагацца? Хацелася б пачуць пра гэта ў каментарах!