8 Шкодныя звычкі, якія высільваюць вашу энергію і як пазбавіцца ад іх

Часам нашы маленькія, шкодныя працэдуры парушаюць наш поспех.

Фота Amar Yashlaha на Unsplash

Наша штодзённая дзейнасць вызначае наша жыццё.

Тое, што вы зрэдку робіце, не будзе ў корані ўплываць на вашу жыццё.

З іншага боку, што вы робіце кожны дзень, гэта тое, што вызначае ваш доўгатэрміновы лад жыцця.

Вось чаму звычкі настолькі магутныя і чаму ўсё больш і больш людзей ныраюць углыб будынка.

На працягу апошніх гадоў праводзіліся тоны даследаванняў, каб высветліць, чаму мы паўтараем пэўныя рэчы, якія шкодзяць нам і як ствараць больш станоўчых звычак.

Як я энтузіяст асабістага росту, я таксама шмат увагі ўдзяляў гэтай тэме.

Спачатку я чытаў кнігі і дзіўныя артыкулы. Потым я спажываў онлайн-курсы. Пасля таго, як я сам асвоіў навыкі стварэння выдатных звычак, я праводзіў майстар-класы, каб падтрымаць іншых у стварэнні іх працэдур.

Робячы гэта на працягу апошніх двух гадоў, я зразумеў, што часам справа не ў звычках, якія мы спрабуем выбудаваць.

Часам нашы маленькія, шкодныя працэдуры парушаюць наш поспех.

Што б поспех ні быў для вас, гэта заўсёды вынік вашых штодзённых дзеянняў.

Я выявіў, што за апошнія месяцы мы часта сабатавалі сябе, паўтараючы пэўныя дзеянні, шкодныя для нашага поспеху і дабрабыту.

І часта ліквідаваць гэтыя разбуральныя дзеянні не так проста, бо мы іх практыкуем шмат гадоў.

Аднак нават ліквідацыя або памяншэнне ўсяго некалькіх гэтых дрэнных працэдур можа дапамагчы павялічыць ваша шчасце, прадукцыйнасць і поспех.

1. Не прымайце рэчы асабіста

Прасцей сказаць, чым зрабіць, я ведаю.

Тым не менш, я выявіў, што асабістае абыходжанне з рэчамі мне каштавала сотні гадзін.

Асабліва ў сваіх адносінах я часта адчуваю сябе пакрыўджаным, нават калі гэта не ягоны намер.

Вялікую частку часу людзі не імкнуцца нанесці вам шкоду ці нават абразіць вас.

Мы самі інтэрпрэтуем той ці іншы сэнс таму, што гавораць людзі.

Пасля таго, як вам ўдасца застацца нейтральным і перастаць укладваць негатыўныя сэнсы ў выказванні іншых людзей, вы адчуеце сябе значна больш шчаслівымі і вызвалены.

Праўда ў тым, што мы занадта эгаісты.

Мы схільныя лічыць, што мы ў цэнтры Сусвету. Таму мы ўспрымаем рэчы асабіста, а не засяроджваючыся на фактах.

У наступны раз, калі вы адчуеце крыўду на заяву, спытаеце свайго партнёра па размове, што ён на самай справе меў на ўвазе.

У 99,99% усіх выпадкаў, калі яны ўдакладняюць сваю заяву, вы зразумееце, што асабістага нападу на вас няма.

Нават калі гэта гучыць занадта проста, пытацца і размаўляць - найбольш эфектыўныя і эфектыўныя спосабы разумення адзін аднаго.

Зносіны выключна ўніверсальныя, і памылкі могуць здарацца ўвесь час.

Замест таго, каб разважаць над тым, што б хто-небудзь меў на ўвазе, проста спытайцеся.

2. Перастаньце трымацца за мінулае

Так, яшчэ адзін з гэтых клішэ парад па паляпшэнню жыцця.

Вы можаце ведаць адно з гэтых даследаванняў, у якім гаворыцца, што ў сярэднім у нас у дзень ад 60 000 да 80 000 думак перасякаюць розум.

Гэтыя лічбы велізарныя, але што яшчэ больш уражвае:

Большасць нашых думак негатыўныя.

Будзем спадзявацца, што не ваша і маё, але ў сярэднім большасць думак людзей негатыўныя.

Яны альбо думаюць пра дрэнныя рэчы, якія могуць здарыцца ў будучыні, альбо застаюцца ў мінулым, марнуючы сваю энергію на негатыўныя падзеі, якія яны ніяк не могуць змяніць.

Абодва выпадкі разбуральныя.

Аднак, калі ўсё зроблена правільна, разважанне пра будучыню можа даць вам магчымасць і матываваць. Напрыклад, калі вы маеце моцнае бачанне і ўжываеце закон прыцягнення плюс тэхнікі візуалізацыі, разважанне пра будучыню можа стаць магутным сродкам матывацыі сябе і прыцягнення таго, што вы хочаце.

Наадварот, утрыманне мінулага зусім не прыносіць карысці.

Мы не можам змяніць тое, што адбывалася раней, таму адпускаць яго - гэта самае разумнае і эфектыўнае.

Тое, што мне дапамагае скончыць мінулае, займае некаторы час, каб падумаць над гэтым.

Рэкламуючы і запісваючы ўсе свае думкі і праблемы, я магу лёгка адпусціць папярэднія падзеі.

Калі вам здаецца, што пэўная падзея ў мінулым усё яшчэ вас турбуе, сядзьце на некалькі хвілін і запішыце ўсе свае думкі.

Пісанне значна больш магутнае, чым мысленне, бо дазваляе нам структураваць свае думкі. Такім чынам, становіцца лягчэй бачыць узоры і выяўляць, чаму нешта можа ўсё ж вас турбаваць.

Часопіс пра ваша мінулае можа стаць вашым святым граалам для больш мірнага падарунка.

3. Кантралюйце выкарыстанне сацыяльных медыя

Для тоны людзей сацыяльныя медыя - прычына нумар адзін для менш радасці і энергіі ў іх жыцці.

Так, крута праглядаць прыгожыя здымкі ў Instagram, але сур'ёзна: што карысці гэта прыносіць у ваша жыццё?

Напэўна, ніхто.

Я не кажу, што сацыяльныя медыя самі па сабе - гэта дрэнна. Наадварот, гэта фантастыка, мне гэта падабаецца. Я штодня дзялюся гісторыямі ў Instagram, і я люблю сваю суполку.

Аднак існуе вялікая розніца ў тым, як вы яго выкарыстоўваеце.

Вы ствараеце і абменьваецеся каштоўным зместам альбо проста спажываеце тое, што падзяляюць іншыя?

Ці натхняе вас стужка навін, ці гэта прымушае вас адчуваць сябе дурнем?

Калі я адкрываю Instagram, я проста бачу паведамленні людзей, якія мяне натхняюць.

Я бачу матывацыйныя цытаты, пацверджанні і людзей, якія жывуць жыццём, якім я захапляюся.

Гэта крута, таму што гэта натхняе мяне прыбраць тэлефон і вярнуцца да працы.

Аднак горкая праўда заключаецца ў тым, што большасць людзей адчувае расчараванне пасля пракруткі фатаграфій іншых.

Чаму? Таму што (асабліва) Instagram - гэта цалкам падроблены свет.

Вядома, людзі загружаюць свае самыя вялікія разыначкі, якія дадаткова фатаграфуюцца. І калі вы сядзіце на канапе, апранаючы піжаму, напэўна вы зрываецеся, бачачы, як дзіўна выглядае жыццё іншых людзей.

Параўноўваючы сваё звычайнае жыццё з іншымі людзьмі, вы ніколі не зробіце вас шчаслівымі.

Засяродзьцеся на сабе.

Выкарыстоўвайце сацыяльныя медыя, каб атрымаць натхненне і наладжваць глыбокія сувязі, каб не адчуваць сябе дрэнна.

Вы можаце ўсталяваць на тэлефоне пэўныя таймеры, якія будуць з'яўляцца пасля таго, як вы перавысіце выкарыстанне платформы. Гэта выдатныя напаміны пра тое, каб клапаціцца пра сябе і сваю энергію.

Напрыклад, вы можаце ўсталяваць 15 хвілін для Instagram або Facebook, і, калі перавысіце гэты лік, вы не атрымаеце доступу да платформы на працягу астатніх дзён.

Гэта можа здацца складаным, аднак, памяншаючы пасіўнае выкарыстанне сацыяльных медыя, вы будзеце мець больш ясны розум і больш часу, каб укладваць грошы ў рэчы, якія прымусяць вас адчуваць сябе добра.

4. Не перанапружвайце

Зноў жа, прасцей сказаць, чым зрабіць, я ведаю.

Тым не менш, з дапамогай некалькіх простых стратэгій, становіцца менш стрэсавым.

Як ужо згадвалася вышэй, большая частка нашага стрэсу звязана з тым, што мы не прысутнічаем на дадзены момант. Мы альбо заклапочаныя будучыняй, альбо ўсё яшчэ затрымаліся ў мінулым.

Калі вы сапраўды прысутнічаеце ў дадзены момант, вы не адчуеце ніякага стрэсу, і замест гэтага выкажыце ўдзячнасць за ўсе рэчы, якія ў вас ёсць у гэты момант.

Дыхальныя практыкаванні - просты і хуткі спосаб ліквідацыі непатрэбнага стрэсу і наяўнасці. Нават простае глыбокае ўдых можа забраць некалькі вашых праблем. Проста сядзіце спакойна і спадзяйцеся на некалькі хвілін, каб засяродзіцца на сваім дыханні. Праз некаторы час выкананне гэтых практыкаванняў стане больш камфортным і неад'емнай часткай вашага жыцця.

Журналістыка - яшчэ адзін выдатны спосаб спыніць думкі ад сабатавання вашага шчасця. Запісаўшы тое, пра што вы думаеце, вы вызваляеце яго. Адпусціць яго становіцца лягчэй, бо ён больш не замітуецца ў галаве.

Выконваючы дыхальную гімнастыку і вядучы часопіс, вы хутка зразумееце, што перанапружанне не мае сэнсу і не шкодзіць вашай жыцця. Плюс да гэтага будзе значна прасцей адпусціць негатыў і засяродзіцца на станоўчым.

5. Вазьміце пад кантроль свой сон

Сон можа стаць вашым нумарам павышэння прадукцыйнасці і павышэння энергіі.

Атрыманне выдатнага адпачынку непазбежна для шчаслівага, здаровага жыцця.

З дапамогай некалькіх саветаў і рэкамендацый вы можаце хутка палепшыць якасць вашага сну і жыцця.

Перш за ўсё, абавязкова высыпайцеся. Калі вы спіце чатыры гадзіны за ноч, ніякі ўзлом не можа зэканоміць вашу энергію.

Дастаткова можа азначаць штосьці іншае для каго. Аднак для рэгенерацыі цела і розуму спатрэбіцца мінімум шэсць гадзін.

Спі ў цемры і цішыні. Гэтыя два парады могуць значна павысіць якасць вашага сну. Асабліва, калі вы жывяце ў вялікім горадзе, вы, верагодна, схільныя спаць у пакоях, якія не зусім цёмныя і маўклівыя.

Аднак ёсць два простыя шляхі вырашэння гэтага пытання: калі вы не можаце цалкам зацьміць пакой, выкарыстоўвайце маску сну. Гэта танна і проста, плюс вы можаце ўзяць яго з сабой куды заўгодна.

Калі ваша спальня не зусім бясшумная, выкарыстоўвайце берушы. Таксама танна і проста, але супер эфектыўна.

Важна таксама для начнога сну, што вы робіце перад сном.

Напрыклад, пазбягайце ўжывання вялікіх, тоўстых страў або заняткаў празмернымі відамі спорту.

Замест гэтага рабіце спакойныя мерапрыемствы. Як часопіс, медытацыя, чытанне або лёгкія заняткі ёгай.

6. Вазьміце пад кантроль сваё харчаванне

Тое, што вы ясьце, аказвае значны ўплыў на ваш узровень энергіі.

Калі вы хочаце павялічыць штодзённую магутнасць, змяненне рацыёну харчавання - гэта адна з самых хуткіх і найбольш магутных рэчаў, якія трэба зрабіць.

Пазбаўленне ад апрацаваных, нездаровых прадуктаў - гэта першы крок.

Замест гэтага выбірайце больш веганскія варыянты. Зрабіце невялікае даследаванне і даведайцеся, якія здаровыя варыянты вам больш падабаюцца і якія вы хацелі б паспрабаваць у бліжэйшы час.

Акрамя таго, не забудзьцеся пазбегнуць абязводжвання. Пітво дастатковай колькасці вады - ідэальная аснова для стабільнага і трывалага ўзроўню энергіі.

7. Перастаньце ўвесь час скардзіцца

Замест гэтага практыкуйце падзяку.

Калі вы хочаце паскардзіцца, вы будзеце ўвесь час знаходзіць негатыўныя моманты вашага жыцця.

Мы ўсе проста людзі, і ўсе мы перажываем негатыўныя сітуацыі.

Аднак тыя, каму ўдаецца засяродзіцца на дабром, больш шчаслівыя і здаровыя.

Скаргі на рэчы без іх змены толькі высільваюць вашу энергію.

Альбо прыміце меры альбо засяродзьцеся на сапраўдным моманце, падзякуючы за ўсё, што вы маеце ў сваім жыцці.

Ніхто не любіць быць побач з чалавекам, які ўвесь час скардзіцца і распаўсюджвае скептыцызм.

Не будзьце чалавекам, які распаўсюджвае негатыў, замест гэтага ярка ззяйце і распаўсюджвайце станоўчыя вібрацыі.

Робячы гэта, вы станеце шчаслівей, і людзі будуць адчуваць сябе вакол сябе камфортна.

8. Перастаньце радаваць іншых

Пражываць сваё жыццё ў адпаведнасці з чаканнямі іншых людзей - самы бяспечны спосаб быць няшчасным.

У канцы жыцця вы будзеце азірацца на ўсе шанцы, якія не рабілі, каб зрабіць сябе шчаслівым.

У сваёй кнізе "Пяцёрка шкадаванняў аб памерлых" Броні Уа абагульніла самыя вялікія шкадаванні людзей, якія былі блізкія да смерці.

Дзякуючы працы паліятыўнай медсястры яна штодня падтрымлівала сувязь з паміраючымі людзьмі, і неўзабаве прызнала, што большасць шкадаванняў паўтараюцца.

У канцы жыцця людзі часта расчароўваюцца па тых жа прычынах.

Адзін з такіх шкадаванняў паміраючых людзей:

"Хацелася б, каб я меў мужнасць жыць жыццём, верным сабе, а не тым, чаго ад мяне чакаюць іншыя".

Выдаткаванне занадта шмат часу на задавальненне іншых будзе каштаваць вам столькі часу і энергіі ў вашым жыцці.

Пачніце паважаць сябе і казаць "не" рэчам, якімі вы не будзеце ганарыцца ў канцы жыцця.

Выкарыстоўвайце кожную хвіліну, каб павялічыць сваё шчасце і энергію, каб апраўдаць свае ўласныя чаканні. Замест таго, каб радаваць іншых, стварыце сваю ўласную чароўную жыццёвую гісторыю.

Mind Cafe у вашай паштовай скрыні

Хочаце быць у курсе нашых найлепшых паведамленняў кожны тыдзень? Падпішыцеся на абнаўленні па электроннай пошце, перайшоўшы па гэтай спасылцы.