7 лепшых саветаў, як стаць выдатным апавядальнікам

Натхненне зыходзіць ад антыпатыі.

Фота Роберта Колінза

Не любяць важныя.

Шмат хто лічыць, што апавяданне - гэта талент. Спакойная самаўпэўненасць упэўнена лічыць, што гэта здольнасць. Вось як я пераадолеў міф пра таленты - заснаваны на шматлікіх маіх уласных антыпатыях і досведах.

1) Вам сумна чытаць відавочнае. Падзяліцеся сутнасцю, хай ваша аўдыторыя злучаецца, выводзіць і пажырае. Не рабіце ўсе працы.

Я ў асноўным вучуся візуальна - мне заўсёды падабалася тое, як рухаліся фільмы. Першая сцэна знаходзіцца на кухні, наступная сцэна - у гасцінай. Шлях ад кухні да гасцінай няяўна мяркуецца. Менавіта ў гэтых тонкасцях фільмаў, якія перамяшчаліся са сцэны на сцэну, я знайшоў сваю вялікую прывабнасць - павагу да гледачоў.

Найлепшы спосаб апісаць пачуцці - надзейна высветліць, не кіруючыся кіраўніком мікраэнергіі. Як глядач фільма, мне падабаецца гэтае пачуццё і ўносяць яго ў мае агульныя гісторыі. Мне спадабалася свежасць ракі.

2) Вам сумна з вынаходлівымі стваральнікамі. Што ж, трымаць яго ў рубцы - ваш досвед.

Уорэн Бафет укладвае грошы ў тое, што ведае. Як адзін з самаабвешчаных найбагацейшых людзей у свеце, узнагароджаны медалём Ганаровага прэзідэнта, ён усё добра зрабіў.

Падзяліцеся тым, што ведаеце, і вам ніколі не прыйдзецца адгадваць сябе, як 27-гадовы мужчына, выкарыстоўваючы ўласную фатаграфію для ўсіх паведамленняў, якія прапаведуюць пра каштоўныя камяні на працягу ўсяго жыцця.

3) Вам падабаецца цішыня. Падвоіць. Няхай цішыня затрымаецца.

Я пстрыкнуў гэта ад бабулі.

Калі я вучыўся ў пачатковай школе, бабуля (маці майго бацькі) расказала некалькі стартаў са сваёй стайні. Наш рытуал быў вельмі прадказальным - яна сядзела крыжанымі нагамі на падлозе (тамільскае слова pai). Я паслухмяна і сур'ёзна прытрымліваўся гэтага прыкладу. Вось адзін з каштоўных камянёў у маім сэрцы - у горадзе жыў малады чалавек, яго жонка і сын дашкольніка. Яго бацька стаў кволым, таму ён прыйшоў жыць з імі. Ішлі дні, стары разбіў некалькі талерак. Малады чалавек быў раззлаваны і атрымаў драўляную міску для бацькі. Астатняя частка сям'і ела са сваіх фантазійных талерак.

Аднойчы ён заўважыў, як яго (дашкольны) сын спрабаваў разбіць дрэва. Ён быў цікаўны і ганарлівы, і спытаў: "Што вы робіце?" Дашкольнік сур'ёзна адказаў: "Ой, я зраблю драўляную міску для вас і вашай маці, калі вы пастарэеце." З гэтымі словамі дзіця працягваў сваё цяслярства. Маладому чалавеку не спадабалася думка, што яго падаюць у місцы, як жабрака. Ён выкінуў драўляную міску, якую даў бацьку. З гэтага дня ўся сям'я ела з традыцыйнымі талеркамі. Ён паклапаціўся, каб яго бацька быў кожны дзень у верхняй частцы стала.

Няхай мая бабуля ў сваім стылі запаведзі няхай гісторыя затрымліваецца - ні маралі, ні парады.

І ён застаўся ў мяне.

4) Вы можаце ўявіць сабе рэчы - як яны адбыліся - у вашай галаве. Скажыце так, як вы бачыце.

Вось адзін з майго жыцця.

Я вучыўся ў 7 класе. Стрыманне слёз было геркулесавым высілкам. Я не магу дакладна ўспомніць, што сказаў мой настаўнік англійскай мовы. Усё, што я памятаю, - чырвоныя кругі на маёй англійскай паперы і тое, як іх добранадзейныя словы пранізвалі маё сэрца. Калі я зноў тупіўся на сваё месца і ўглядаўся ў шорты са схіленай галавой, я паабяцаў ніколі больш не дапусціць гэтага. Спроб не было, англійская мова не была маёй моцнай пунктам. Мне патрэбна была новая тактыка.

5) Вы баіцеся аднастайнасці. Карыстайцеся рукамі. Глядзіце, як магія разгортваецца.

Калі мяне просяць словы, я не спрабую. Я рухаю рукамі і спрабую выказаць тое, што хачу сказаць - няхай гэта будзе размова ці пісьмо. Існуе магічная сувязь з мозгам. Паспрабуйце. Мабыць, я не адзіны - яно ляжыць у аснове даследаванняў педагога Марыі Мантэсоры.

На маю думку, у нас усё яшчэ ёсць выхавальнік дзіцячага садка.

6) Нечаканыя канцы - выдатныя гісторыі. Запомні іх. Прыемна казаць, што чакаеш. Пакатайце яго і паглядзіце. Вы будзеце здзіўлены.

Rapport заснаваны на рэчах, якія можна звязаць, а не на рэчы, якія ўражваюць іншых магіяй.

7) Скажыце, паглядзіце на рэакцыю, удакладніце яе і паўтарыце з іншымі.

Не рабіце гэтага часта побач з вашым мужам. Гэта можа іх стаміць - калі толькі яны не пакланяюцца вам за вашыя гісторыі.

Расказванне - гэта майстэрства, якое выходзіць далёка за міт пра талент. Мая гісторыя дастаткова доказаў - маўклівае давер сумных, каб ажывіць мяне гісторыямі.

Спадзяюся, вы знайшлі нешта нечаканае і карыснае, каб падумаць.

Карцік Раджан