7 распаўсюджаных памылак тэставання UX і як іх пазбегнуць

Зручная даведка пра звычайныя падводныя камяні для пачаткоўцаў і вопытных тэстараў UX

UX Тэставанне не павінна адчуваць сябе тэстам. Фота Brooke Cagle на Unsplash
Справа не ў тым, на што вы глядзіце. Гэта тое, што бачыш - Тораў

Тэставанне карыстальнікаў складанае, і спатрэбяцца гады, каб асвоіць навыкі, каб паслядоўна дастаўляць выгляд тэстаў карыстальнікаў, якія даюць пранікненне. Добрая навіна, аднак, у тым, што навыкі, якія трэба вам, можна з часам вывучыць, удасканаліць і адшліфаваць.

У гэтым пасце я разглядаю сем самых распаўсюджаных памылак пры тэставанні карыстальнікаў і як іх пазбегнуць. Кожная памылка ў гэтым спісе была і можа быць зроблена як навічкамі, так і спецыялістамі (у тым ліку і я). Нягледзячы на ​​шмат гадоў правядзення сеансаў тэставання карыстальнікаў, я ўсё яшчэ трымаю гэты спіс у руках. Я спадзяюся, што вы таксама знойдзеце яго карысным. Падзяліцеся сваімі думкамі і парадамі ў каментарах ніжэй.

Памылка № 1: зрабіць задачу занадта складанай ці расплывістай

Правільная структура можа зрабіць або парушыць тэст карыстальніка: запытайцеся занадта шмат, і вы страціце ўдзельніка; спытайцеся занадта мала, і вы рызыкуеце не сабраць доказы, якія трэба прыняць, каб прыняць рашэнні ці прыйсці да цікавай інфармацыі.

СПГ рэкамендуе думаць над стварэннем сцэнарыяў задач, а не "тэстаў". Сцэнарыі заданняў складаюцца з трох ключавых частак:

1. Сказанне, якое ўсталёўвае кантэкст для задачы.
  2. Прапанова, якое апісвае дзейнасць удзельніка.
  3. Пару мэтанакіраваных наступных пытанняў, зададзеных пасля завяршэння асноўнай дзейнасці. (Неабавязкова)

Напрыклад, у нядаўнім тэсце на UX абразанне малюнкаў, сцэнар задачы быў пазначаны як: "Вы рэдагуеце тэкставы дакумент і хочаце абразаць выяву ў гісторыі. Абрэжце малюнак, каб паказаць толькі дзяўчынку і паветраны шар. "

Калі вы праводзіце мадэраванае тэставанне UX, вы можаце задаць дадатковыя пытанні падчас сесіі. У нашым прыкладзе ад абразання малюнкаў удзельнікам было зададзена некалькі пытанняў пасля таго, як яны выканалі асноўную дзейнасць. Гэты працэс трымаў галоўную задачу простым і мэтанакіраваным. Гэта таксама перашкодзіла нам расправіць удзельніка да пэўнай метадалогіі ці выніку.

Калі вашы тэсты не зменены, я рэкамендую спакаваць заданні ў невялікія кавалкі і запускаць іх асобна. Вы таксама можаце выкарыстоўваць інтэрнэт-платформу, напрыклад, validately.com, якая дазваляе ставіць задачу і задаваць наступныя пытанні па завяршэнні.

Памылка № 2: Заданне асноўных пытанняў

Як і любы журналіст пацвердзіць эфектыўныя метады інтэрв'ю, спатрэбіцца шмат гадоў. У кантэксце тэставання карыстальнікаў на поспех сесіі будуць непасрэдна ўплываць вашы навыкі ў гэтай галіне. Як мінімум, важна памятаць пра тры рэчы пры правядзенні якасных інтэрв'ю:

1. Задавайце пытанні, якія не саджаюць адказу ў думках удзельніка.
  2. Задавайце пытанні, якія паказваюць, што вас цікавіць: не судзіце, не выпраўляйце і не крытыкуйце.
  3. Дазвольце ўдзельніку весці накірунак вашых пытанняў.

Але гэтыя пытанні цалкам тэарэтычныя. Менавіта таму я распрацаваў набор адносна простых пытанняў, якія зараз з'яўляюцца часткай майго інструментарыя інтэрв'ю. Самая цяжкая частка - гэта перавесці іх у звычку (для якой няма ярлыка да 10000 гадзін Гладвэла). Мае тры галоўныя пытанні:

• "Так, так ... што прымушае вас гэта сказаць?"
  • "Так, так ... чаму вы думаеце ..."
  • "Я бачу, гэта мае сэнс ... а потым што ..."

Звярніце ўвагу, што ўсе вышэйпералічаныя пытанні пачынаюцца з пацверджання або паўтарэння таго, што сказаў удзельнік. Калі вы пачатковец у тэставанні UX, гэта можа здацца дзіўным альбо неэфектыўным. На практыцы, аднак, гэтыя фразы "невялікіх размоваў" маюць вялікую значэнне для таго, каб ваш удзельнік адчуваў сябе лёгка - што наўпрост адбіваецца на якасці разумення, якое вы можаце спадзявацца атрымаць у інтэрв'ю.

Памылка № 3: Размовы

Гэтак жа важна, як і метады інтэрв'ю, не менш важна ўсведамляць, што аб ролі фасілідатара выпрабаванняў у першую чаргу не гаварыць. Мэтай тэставання карыстальнікаў з'яўляецца назіранне (з дасведчанасцю і мяккімі рэкамендацыямі), як ваша мэтавая аўдыторыя выкарыстоўвае ваш прадукт. Па большай частцы гэта павінен быць маўклівы працэс "актыўнага праслухоўвання".

На міжнародных перамовах з закладнікамі каманда з паўтузіна слухачоў падтрымлівае вядучага перамоўніка. У кнізе Крыса Воса "Ніколі не разбівай розніцу" яго анекдоты падкрэсліваюць, што разуменне, якое прывяло да прарываў, часта паходзіла з таго, што падабралі слухачы: непаслядоўнасць, ваганні, нечаканая змена тону. Тое ж самае і ў сесіях тэсціравання карыстальнікаў - дасведчанасць і пільнасць, каб заўважыць імгненнае ваганне, а таксама зонд можа прывесці да золата UX.

У сесіі тэсціравання UX я рэкамендую папрасіць дазволу ўдзельніка на аўдыёзапіс сесіі. Апрацоўка гэтых аўдыёфайлаў даволі працаёмкая, але па сваёй сутнасці карысная. Аўдыё таксама забяспечвае аб'ектыўную падтрымку любых рэкамендацый па змене дызайну, якія вы будзеце рабіць у выніку тэстаў.

Памылка № 4: Стварэнне тэсту UX - тэст

Праблема з выкарыстаннем UX "тэсту" заключаецца ў тым, што ён няяўна ўстанаўлівае чаканні правільнага адказу. Следствам гэтага з'яўляецца тое, што ўдзельнікі захочуць "правільна" парадаваць вас, і будуць адчуваць сябе дурнымі, калі ўспрымаюць, што яны памыліліся.

Самы просты спосаб пераадолець гэтае пытанне - гэта раскрыцца ў пачатку сесіі. Амаль пры кожным інтэрв'ю, сеансе назірання або тэставанні ў рэжыме он-лайн я пачынаю працэс, заяўляючы:

… Гэта не тэст, няма правільных і няправільных адказаў. Нам проста цікава пачуць вашы думкі пра…

Калі ўдзельнік падчас заняткаў затрымаўся на заданні, гэта значыць, ён не выконвае заданне, я нагадаю ім вышэйсказанае і запэўніваю, што яны падобныя на ўсіх.

… Я бачу, што вы змагаецеся за тое, каб [заданне] было скончана, і гэта зусім цудоўна… мы выяўляем, што большасць людзей змагаецца за гэта, што для нас сапраўды каштоўная інфармацыя, бо зараз мы ведаем, што нам трэба змяніць / выправіць каб зрабіць наш прадукт лепшым ...

Я выявіў, што гэтая простая методыка прызнання адсутнасці няправільнага або дрэннага выніку багата і імгненна расцягвае ўдзельнікаў і няспынна працягвае занятак.

Памылка № 5: Адстойванне выбару дызайну

Падумайце пра мінулую сесію тэсціравання, якая прайшла на поўдзень, і вы, верагодна, знойдзеце віну гэтай памылкі. Цяжка навучыць сябе не адказваць на пытанні, якія тычацца выбару дызайну, нават калі наўпрост яго спытаў удзельнік. Таксама цяжка ўтрымацца ад размоў пра тое, чаму быў зроблены выбар дызайну. Гэтыя абмеркаванні належаць да вашай сесіі падвядзення вынікаў, а не да вашай сесіі тэставання карыстальнікаў.

Сачыце за гэтым паўзучым, калі ў вас ёсць саправіцелі, асабліва калі яны з каманды распрацоўшчыкаў ці інжынераў. Інжынеру можа быць цяжка ўстрымацца ад абароны свайго нашчадства з кодавым прадуктам. Гэта стварае непрадуктыўны тон для тэставай сесіі, гарантуючы амаль заўсёды, што канструктыўныя погляды не будуць выбіты.

Лепшы спосаб, каб я мог пазбегнуць траплення ў гэтую пастку, гэта дыхаць і паўтараць гэтую мантру перад кожным сеансам:

Мы правяраем грубы першы праект і з нецярпеннем чакаем магчымасці зрабіць наш прадукт лепшым

Сур'ёзна, я на самой справе гэта раблю. Як дызайнер, вельмі важна развіваць усведамленне таго, што можна закахацца ў свае ўласныя канструкцыі - і прыняць усвядомленыя меры, каб нагадаць сабе, што незалежна ад таго, якім дзіўным выглядае сучасны дызайн, ён усё яшчэ застаецца "першым".

Яшчэ адна карысная парада - дыстанцыявацца ад дызайну, які ацэньваецца, бо гэта дазваляе ўдзельніку прадаставіць сумленную зваротную сувязь без ціску, каб дагадзіць інтэрв'ю:

Каманда дызайнераў сабрала гэты дызайн разам [падробкі, калі вам трэба], і зацікаўлены ў тым, каб знайсці лепшыя моманты

Памылка № 6: Хочаце пацвердзіць, што ваш дызайн добры

Любы чытач, якому падабаюцца твае вершы, сумняваецца ў меркаванні - Вэнделл Бэры

Гэта адна інтуітыўна зразумела, ці не так? Большасць людзей праводзяць тэставанне карыстальнікаў, каб апраўдаць той ці іншы кірунак дызайну. Каб даказаць, што дызайн, які яны папацелі і палюбіў, - гэта правільны. На жаль, гэта памылка эга тэстара.

На практыцы значна больш канструктыўна падысці да тэставання карыстальнікаў з тым, што вы шукаеце спосабы, калі ваш жаданы дызайн не атрымаецца. І толькі дзякуючы працэдуры сістэматычнага ўхілення ўсіх магчымых пунктаў адмовы вы набываеце ўпэўненасць у тым, што дызайн трымаецца ў руках. На жаль, наша тэндэнцыя чалавека складаецца ў тым, каб падмятаць магчымыя няўдачы пад дываном і шукаць дадзеныя, каб пацвердзіць тое, што мы хочам пачуць.

Лепшая тэхніка, якую я маю для вырашэння гэтай памылкі, - гэта час і жыццё, і бег марафонаў. Развіццё здольнасці да персаналізацыі, стаць дасведчаным назіральнікам і выхоўваць эмпатычную сувязь з няўдачай - гэта інвестыцыі, якія зробяць вас не толькі дрэнным UX-тэсцерам, але і даволі дзіўным чалавекам. Для мяне гэта, безумоўна, "незавершаная праца"!

Памылка № 7: Забыўшыся закрыць цыкл

Вы, напэўна, захапілі сябе тым, што прыбілі гэты спіс, і ў гэтым энтузіязме адчуваеце жаданне кінуцца і рэалізаваць усё новае вывучанае дабро. І гэта выдатна, але перад тым, як зрабіць, я хачу пакінуць цябе з заключнай думкай.

Памятайце, каб закрыць цыкл з удзельнікамі пасля завяршэння тэсціравання. Па маім вопыце, большасць удзельнікаў удзельнічаюць у даследаваннях або тэставанні карыстальнікаў, таму што хочуць змяніць сітуацыю. Паведамленне ўдзельніку аб тым, што вы шануеце свой час (у выглядзе грашовай узнагароды, падарунка на знак знаёмства альбо проста пацверджанне) - як ветліва, так і чакана. Выдаткаваўшы час, каб паведаміць, як уклад карыстальнікаў дапамог паўплываць на прадукт, будзе раздзяляць вас. Падумайце пра гэта як пра ўкладанне ў будучыню калектыўнага вопыту тэсціравання UX.

Справаздача для карыстальніка не павінна быць складанай: электроннае паведамленне або кароткая інфармацыя пра ключавыя тры рэчы, якія вы выявілі, і пра тое, як гэтыя ідэі былі выкарыстаны для змены дызайну прадукту - усё, што вам трэба.

Гэты пост упершыню з'явіўся на старонцы "Ці ёсць у вас метады, якія вы карыстаецеся на сесіях тэсціравання UX?" Любім чуць вашы парады ў каментарах ніжэй ... мы ўсе так вучымся!

Гэты пост быў першапачаткова апублікаваны на LinkedIn у 2018 годзе. Відэа гэтага паведамлення размешчаны на WordPress TV