Фота Эміля Перрона на Unsplash

6 саветаў па вывучэнні кода ў Інтэрнэце

Паколькі многія людзі прыстасоўваюцца да сацыяльнай дыстанцыяцыі, з'явілася мноства артыкулаў, якія змяшчаюць парады і рэкамендацыі па працы з дома. Але шмат людзей таксама выкарыстоўваюць гэты дадатковы час дома, каб прайсці онлайн-курсы. У той час як большасць задач павінна быць на выхавальніка, каб вырабляць і дастаўляць змест курса змястоўным і лагічным спосабам, ёсць таксама рэчы, якія студэнты могуць зрабіць, каб атрымаць максімальную карысць ад свайго вопыту ў Інтэрнэце.

Як выкладчык, я імкнуся наладзіць свае курсы LinkedIn Learning для аўдыторыі і фармату. Але задача стварэння любога тыпу курсу не ў тым, каб адаптаваць яго спецыяльна для кожнага чалавека. Таму, плануючы свой змест, я імкнуся парадкаваць тэмы такім чынам, каб лагічна будаваць паняцці адзін на аднаго і прадбачыць, якія тыпы пытанняў могуць узнікаць на шляху вучняў. Гэта прыводзіць да першага савета.

Савет № 1: Будзьце цярплівыя

Калі вы вывучалі такую ​​мову, як ангельская, іспанская ці японская, вы не разлічвалі на пару гадзін валодаць так? Ці нават пару тыдняў! Ці месяцы! Вывучэнне моў праграмавання падобна.

Пры напісанні кода, гэта часта займае некаторы час, каб стварыць нешта функцыянальнае альбо завяршыць. Такім чынам, большасць курсаў пачынаецца з уступных паняццяў, такіх як тэрміналогія ці сінтаксіс, якія ў асноўным з'яўляюцца граматычнымі правіламі і структурнымі ўзорамі мовы. З дапамогай HTML і CSS вы можаце адразу ўбачыць свой выснову. Такім чынам, у гэтых дзвюх мовах лічыцца прасцей устаць і працаваць. Але вучачыся, вы, хутчэй за ўсё, пачнеце з асноўнага HTML-змесціва, напрыклад, загалоўкаў і абзацаў, а таксама асноўных стыляў CSS, такіх як змяненне колераў або стыляў тэксту. Спатрэбіцца час, каб даведацца пра больш складаныя паняцці, такія як макет старонак або спагадны вэб-дызайн.

Так што, набярыцеся цярпення.

Вам не трэба цалкам асвоіць асновы, каб перайсці да больш прамежкавых або прасунутых канцэпцый, але вам трэба пачаць з самага пачатку. У першую чаргу азнаёмцеся з правіламі і асноватворнымі паняццямі.

Калі вы пачнеце курс і зразумееце, што вы на самай справе не так зацікаўлены ў вывучэнні гаек і балтаў праграмавання, гэта нармальна! Менавіта таму існуюць такія паслугі, як Squarespace або Wordpress, якія займаюцца большасцю тэхнічных патрабаванняў да вас. Існуе таксама шмат курсаў пра тое, як карыстацца гэтымі платформамі. Часам вам трэба паспрабаваць што-небудзь, каб даведацца, што вам на самой справе не падабаецца. Пасля таго, як вы зразумееце, вы можаце шукаць курсы, якія адпавядаюць таму, што вы сапраўды хочаце навучыцца.

Савет № 2: Глядзіце ўсе відэа ў парадку

У дадатак да цярплівасці, гэты савет вяртаецца да майго папярэдняга пункта аб стварэнні зместу, які ідзе па лагічным парадку. Я цалкам разумею пачуццё жадання дабрацца да фінішу як мага хутчэй. Спакусіць відэа спакусіць, каб хутчэй дабрацца да рэчаў, якія вас найбольш цікавяць. Але часам гэта можа азначаць адсутнасць адпаведнай інфармацыі.

Большасць маіх курсаў, асабліва праектныя курсы, выконваюць гэты парадак:

1. Увядзіце паняцце, сінтаксіс і як гэта працуе
  2. Пакажыце прыклады ці невялікія практыкаванні, каб прадэманстраваць, як прымяняць канцэпцыю
  3. Уключыце канцэпцыю ў канчатковы праект, каб убачыць, як усе канцэпцыі працуюць разам
  4. Паўтарыце крокі 1–3 з новай канцэпцыяй, якая абапіраецца на папярэднюю канцэпцыю

Дапусцім, вы прапусцілі відэа, якія змяшчаюць крокі 1 і 2, і перайшлі адразу да 3. Вы, верагодна, прапусціце даведачную інфармацыю пра тое, як, калі і чаму выкарыстоўваць тую ці іншую канцэпцыю. Калі гэта ўжо знаёмая вам тэма, я б рэкамендаваў прагледзець яе. Рэчы заўсёды змяняюцца, інакш вы зможаце даведацца нешта новае, пра што раней не ведалі. Я часта атрымліваю зваротную сувязь ад людзей, якія не пачатковец у кадаванні, але па-ранейшаму з задавальненнем глядзяць курсы для пачаткоўцаў як абнавіць або даведацца пра любыя новыя абнаўленні.

Калі вы сутыкнуліся з жаданнем прапусціць відэа, паспрабуйце праглядзець яго з большай хуткасцю. (Ці проста зрабіце перапынак.) Вы прагледзіце відэа хутчэй і ўсё роўна будзеце карыстацца тым, што патэнцыйна не прапусціце важную інфармацыю. У большасці відэапрайгравальнікаў гэты параметр можна змяніць, выбраўшы хуткасць у правым ніжнім куце відэапрайгравальніка, а затым выбраўшы ў меню новую хуткасць. Я лічу, што 1,25x і 1,5x працуе даволі добра, у залежнасці ад аўтара.

Здымак экрана відэаплэера на LinkedIn Learning.

Савет № 3: Праверце неабходныя ўмовы і змест

Большасць маіх курсаў прызначаны для пачаткоўцаў, таму што я хачу зрабіць навучанне кодам максімальна даступным. Але надпіс “пачатковец” можа азначаць шмат чаго. Пачаткоўцам можа быць той, хто ніколі не пісаў ніводнага кода, альбо пачатковец толькі на гэтай мове, альбо чалавек, які мае менш чым пару гадоў вопыту работы ў гэтай галіне. Менавіта таму праверка перадумоў, перш чым заглыбіцца ў курс, вельмі важная.

Па статыстыцы, уступныя відэаролікі ў многіх курсах LinkedIn Learning з'яўляюцца найменш прагледжанымі відэа. Але яны істотныя! Яны ўтрымліваюць інфармацыю пра тое, што вы павінны ведаць, перш чым пачаць курс. Напрыклад, мой курс CSS Essential Training прызначаны для пачаткоўцаў, але гэта курс CSS. Гэта значыць, ёсць здагадка, што вы ведаеце HTML і карыстаецеся тэкставымі рэдактарамі.

У маіх уступных відэа ёсць гэты тып неабходнай інфармацыі, што вы павінны ведаць, прапановы па іншых курсах, каб спачатку паглядзець (пры неабходнасці), як атрымаць доступ да файлаў практыкаванняў і інфармацыю пра любыя інструменты, загрузкі або ўстаноўку праграмнага забеспячэння, перш чым пачаць Вядома.

Я таксама рэкамендую праглядаць змесціва ў пачатку, каб мець агульнае ўяўленне аб тым, якія тэмы будуць асвятляцца на працягу ўсяго курсу.

Савет № 4: Рабіце нататкі

Нават нягледзячы на ​​тое, што я праводжу відэа-курсы, я часам аказваюся крыху неспакойным падчас прагляду відэа-курсаў! Акрамя паскарэння відэа, нататкі таксама працягваюць мяне актыўна вучыцца. Часам вядзенне рукапісных нататак дапамагае захаваць інфармацыю.

Існуе таксама карысная функцыя Ноўтбука пры праглядзе курсаў LinkedIn Learning, даступных на панэлі інструментаў. У залежнасці ад памеру агляду ў вашым браўзэры, магчыма, прыйдзецца пракручваць гарызантальна, каб атрымаць доступ да гэтай укладкі. Калі вы пакідаеце нататку тут, уключаецца часовы код. Гэта азначае, што калі вы вернецеся, каб перагледзець свае заўвагі, гэта прывядзе вас да дакладнага месца на відэа, дзе вы зрабілі гэтую заўвагу. Супер зручна!

Савет № 5: Навучыцеся задаваць пытанні і больш эфектыўна шукаць адказы

Чым больш канкрэтна вы ставіцеся да свайго пытання, тым прасцей дабрацца да сутнасці пытанняў. Пазбягайце задаваць расплывістыя пытанні, такія як:

"Я паспрабаваў практыкаванне 5, і яно не працуе. Вы можаце мне сказаць чаму? "

Паспрабуйце ўключыць інфармацыю пра вашу аперацыйную сістэму, браўзэр, пра тое, што вы спрабавалі альбо дзе перасталі працаваць. Напрыклад:

"Я паспрабаваў практыкаванне 5, і мая старонка выглядае інакш, чым ваша. Я не бачу месца паміж абзацам першым і двума, але мне ўдалося дадаць прабел вакол загалоўка. Я паспрабаваў скарэктаваць маржу, як і ў папярэдніх практыкаваннях, але гэта не мела значэння. Я на Mac і выкарыстоўваю браўзэр Firefox. "

З такім пытаннем, у мяне ёсць значна больш інфармацыі, і я магу выключыць альбо засяродзіцца на пэўных галінах крыху прасцей.

Акрамя таго, навучанне пошуку адказаў з'яўляецца неабходнай часткай праграмавання, таму што вельмі цяжка запомніць кожную канцэпцыю, значэнне, імя ўласцівасці і гэтак далей. Я лічу, што выкарыстанне пошукавай фразы, якая з'яўляецца вашым актуальным пытаннем, а таксама мова дае лепшыя вынікі.

Напрыклад, замест пошуку "выраўнаваць флексбокс" паспрабуйце "як выраўнаваць вертыкальна з файлам CSS".

Савет № 6: Рабіце перапынкі, калі вам гэта трэба

Лёгка пераадолець і адчуць, быццам трэба шмат чаму навучыцца ці столькі дагнаць. Калі вы што-небудзь падобнае на мяне, у мяне ёсць такая шчымлівая патрэба, каб запоўніць свой час прадукцыйнасцю. (Калі вы займаецеся астралогіяй, тады вы ведаеце, што гэта моцная энергія Дзевы!) Нават пасля дзесяцігоддзя працы ў гэтай галіне і выкладання, я ўсё яшчэ адчуваю, што мне трэба забіваць у галаву столькі інфармацыі, колькі я магу працаваць. Але ў рэшце рэшт, гэта сапраўды не так прадуктыўна і здарова.

Хоць многія з нас наладжваюць праводзіць дома крыху больш часу, чым звычайна, заняты мерапрыемствамі можа дапамагчы вам крыху адпачыць ад навін. Але добра скарыстацца часткай гэтага часу, каб пагутарыць з блізкімі людзьмі альбо дагнаць якую-небудзь Netflix ці кучу кніг, якія вы збіраліся прачытаць. Так што, калі гэта добры час для набыцця новых навыкаў, не забывайце рабіць перапынкі пры неабходнасці. Крок ад гэтага. Ідзі прыняць душ ці перакусіць. Тады вярніся, абнавіўшыся і гатовы перайсці на наступны крок!

Калі ў вас няма доступу да LinkedIn Learning, вы можаце падпісацца на 30-дзённую бясплатную пробную версію. Або праверце, ці мае ваша мясцовая бібліятэка доступ да курсаў LinkedIn Learning або Lynda.com. Шмат хто ўключае доступ з бібліятэчнай карткай.

Вы таксама можаце знайсці мяне на LinkedIn, Twitter ці Instagram. Будзьце ў бяспецы і атрымлівайце задавальненне, вывучаючы нешта новае!