6 рэчаў, якія не з'яўляюцца тэхналогіямі, заўсёды просяць распрацоўшчыкі API

Калі вы, як я, вы "не-распрацоўшчык", які кіруе групай распрацоўшчыкаў, вы можаце ўмешвацца часам, нават калі вы поўныя добрых намераў. Аднак ёсць спосабы пазбегнуць распаўсюджаных памылак, калі вы хочаце правесці годную размову з распрацоўшчыкам API. Вось як.

"Якая лепшая мова для распрацоўкі вэб-API?"

Я хутка даведаўся, што гэтае пытанне літаральна не мае сэнсу. Гэта ўсё роўна, што спытаць у механіка, якія запчасткі яму патрэбныя, каб адрамантаваць аўтамабіль. Ён скажа вам, што гэта залежыць ад таго, што адбываецца з транспартным сродкам. Тое ж самае тычыцца і моў распрацоўкі. Некаторыя прызначаны для стварэння дынамічных старонак, іншыя - для больш эфектыўнай інтэграцыі сістэм, а іншыя аб'ектна-арыентаванага. Гаворка ідзе не пра тое, каб знайсці "лепшую мову", але выкарыстоўваць "правільную мову" для дасягнення вашых мэтаў.

"Які лепшы API REST або GraphQL?"

Зноў жа, гэта як спытаць, ці хочаце вы выбіраць паміж аўтамабілем і самалётам. Гэта залежыць ад запланаванай паездкі. Публічны API Dailymotion - гэта REST API, які дазваляе карыстальнікам ствараць выдатныя відэа прыкладання. Мы таксама выкарыстоўваем API GraphQL унутрана, каб арганізаваць нашу новую глабальную архітэктуру. REST - гэта стандарт, які выкарыстоўваюць многія распрацоўшчыкі, калі GraphQL з'яўляецца больш складаным. Ён таксама больш гнуткі і эфектыўны. Карацей кажучы, не выгадна карыстацца самалётам, каб праехаць 5 км (самалёт тут будзе GraphQL), але гэта не так, як калі б вы маглі кіраваць сваім аўтамабілем (REST тут).

"Ці з'яўляецца наш API RESTful?"

Я задаў гэтае пытанне ўпершыню, бо бачыў гэты мультфільм і не разумеў жарту.

Смешна ... ці гэта?

API-сумяшчальнасць REST, альбо "RESTful API", аказваецца інтэрфейсам праграмавання прыкладанняў, які выкарыстоўвае запыты HTTP для атрымання (GET), размяшчэння (PUT), публікацыі (POST) і выдалення (выдалення) дадзеных. Гэты тып API дае распрацоўшчыкам гнуткасць, але гэта таксама можа стаць праблемай, калі справа даходзіць да пачатку. Цяпер вы разумееце, што пытацца ў распрацоўшчыка, ці можа іх API быць RESTable, гэта як спытаць, ці існуе ў іх API API.

"У чым розніца паміж API і мікрасэрвісам?"

Па незразумелай прычыне слова "мікрасэрвіс" можа нанесці шкоду хакеру распрацоўнікаў. Ніхто не здаецца, што на 100% упэўнены, што такое мікрасэрвіс альбо не, але тое, што распрацоўшчыкі ведаюць, гэта тое, што API не з'яўляюцца мікрасэрвісам. Хоць два тэрміны даволі блізка адзін да аднаго, API - гэта рэцэпты дадзеных, якія павінны вызначаць узаемадзеянне розных кампанентаў праграмнага забеспячэння, у той час як мікрасэрвісы выкарыстоўваюць больш архітэктурны падыход і дапамагаюць распрацоўшчыкам ствараць і маштабаваць паслугі. Я ведаю, што гэта тонка.

"Як вы кодаваеце, бо я матэматычная лухта?"

Як і ў многіх не-распрацоўшчыкаў, праграмаванне займалася матэматыкай. З-за гэтых забабонаў многія людзі губляюць цікавасць да моў развіцця. Вам не трэба быць матэматыкам, каб быць добрым распрацоўшчыкам (хаця, лагічна, гэта мае значэнне). Што вам сапраўды трэба, гэта цікаўнасць і магчымасць вывучаць новыя сінтаксісы. Раней я думаў, што распрацоўшчыкі павінны запомніць усе формулы для кожнай мовы, хоць на самай справе існуе вялікая колькасць супольнасцей, прысвечаных пэўным мовам і дысцыплінам. Пошук і падлучэнне дае вам доступ да шматлікіх узораў кода і праграмных сродкаў. Такім чынам, распрацоўшчык - хутчэй антраполаг, які выкарыстоўвае замежныя мовы для зносін з светам, чым геніяльны матэматык.

"Што азначае ваша кашуля?"

На жаль, у мяне няма адказу на гэтае пытанне, выбар адзення маіх калегаў для мяне застаецца загадкай ...

Распрацоўшчыкі працуюць загадкава