6 Памылкі QA і як іх пазбегнуць

Лось перадаючы сваю мудрасць

Сем гадоў вопыту работы ў галіне забеспячэння якасці распрацоўкі праграмнага забеспячэння дае мне трызненне ўпэўненасць, каб сесці за крэсла-качалку, сабраць маладых людзей і пачаць казку пра тое, як гэта было ў старыя добрыя часы, пра памылкі, якія я рабіў і раздражняў. тузаць на юніёраў, каб вучыцца на маіх недахопах. Калі я ўсведамляю ўсё, што я трапляю ў трэск агню (так, зараз гэта агонь, не адставай ад фантазіі), я бязладна прымаю строгі выгляд і пачынаю сваю пропаведзь. Вось шэсць памылак якасці і як іх пазбегнуць!

1. Забудзьцеся пра вялікую карціну

Калі чалавек пачынае быць малодшым тэстарам і адчувае хваляванне добра адпачыўшага шчанюка залацістага рэтрывера, то непазбежна часам забываць вялікую карціну. Гэта калі малодшы напаўняе маю дошку Джыра паляпшэннямі, няроўнымі пікселямі, значкі якіх крыху не ў цэнтры і прапушчаныя кропкі з коскай за два тыдні, перш чым мне трэба будзе адправіць кандыдата ў канчатковы рэліз. Гэта таксама самы хуткі спосаб бачыць мяне гіпервентыляцыяй. На гэтым этапе мне трэба запэўніць, што асноўныя функцыі працуюць, нічога не парушана, збоі - гэта аддаленая памяць, а дадатак зручны для карыстальнікаў і лёгка даступны - не праверка граматыкі і дасканаласць карыстацкага інтэрфейсу.

Самае лепшае ў новых выпрабавальнікаў - іх бясконцая імкненне знайсці як мага больш памылак і паказаць сябе каштоўнымі. Аднак самае страшнае ў новых выпрабавальнікаў - гэта іх бясконцая імкненне знайсці як мага больш памылак ... вы ведаеце, чым гэта сканчаецца. Часам яны, як правіла, сканцэнтраваны на дробных дробных дэталях у горшыя магчымыя моманты. Вызначэнне прыярытэтаў - гэта тое, што вывучаецца, і з часам чалавек пачынае разумець, што надыходзіць патрэбны час для падачы дробязяў, і набліжаецца страшны тэрмін, верагодна, не той час.

2. Дадайце пытанні з улікам вашых пачуццяў

Я думаю, што гэты абразок будзе выглядаць лепш, калі б ён быў аранжавым, а не сінім. Я адчуваю, што гэтую логіку крыху цяжка зразумець, таму я адчуваю, што нам трэба дадаць як мінімум яшчэ чатыры ўсплывальныя вокны. Не! Малодшыя выпрабавальнікі не могуць уносіць прапановы. Гэта занадта жорстка? Добра, паспрабую яшчэ раз, малодшыя выпрабавальнікі могуць зрабіць прапановы ў патрэбны час для патрэбных людзей.

Калі мы ўпершыню пачынаем распрацоўваць функцыю ці модуль у пачатку праектаў, звычайна ўсе прапановы вітаюцца. Мы думаем творча, таму што мы павінны думаць пра ўсе магчымыя выпадкі і сцэнарыі карыстачоў, каб напісаць падрабязныя і поўныя тэставыя выпадкі. Гэта калі архітэктурныя рашэнні або дызайнеры найбольш схільныя слухаць прапановы і ўлічваць нашы ідэі.

Калі вы сапраўды верыце, што ваш уклад каштоўны, і вы ўжо правялі даследаванні, то ідзіце і асляпляйце нас. Аднак калі нашы працоўныя працэсы, візуалізацыя і прапановы ўжо адобраны, рэалізаваны і пратэставаны, звычайна гэта занадта позна, каб змяніць рэчы незалежна ад таго, наколькі вялікімі будуць вашы ідэі. І ніколі не падавайце памылкі, грунтуючыся толькі на ўласных перавагах.

3. Забудзьцеся пра існаванне вашага дызайнера

Кажучы пра візуалізацыю, працоўны працэс і пытанні, якія тычацца іх, няма больш хуткага спосабу перамагчы праціўніка свайго дызайнера, чым перабраць іх галаву і дадаць паляпшэнне ў іх працы, а яшчэ горш - памылкі ў дызайне. Я люблю сваіх дызайнераў, і я вельмі веру ў іх кампетэнтнасць, што калі яны распрацавалі функцыю ў адзін бок, то ў іх ёсць вельмі добрая прычына падмацаваць гэта. Я ведаю, колькі намаганняў яны ўкладаюць у даследаванне розных ідэй, і ведаю, што яны, як правіла, знаходзяцца ў вельмі цесным супрацоўніцтве з кліентам і, напэўна, больш ведаюць патрабаванні кліента ад карыстацкага інтэрфейсу, чым я.

Калі мне трэба быць шчырым, я ўсё роўна часам раблю гэтую памылку і ў самы разгарэлы момант вырашаю дадаць што-небудзь у функцыю, не параіўшыся спачатку са сваім дызайнерам. Я раблю гэта з найлепшым намерам палепшыць нешта, але мой найлепшы намер азначае мала, калі я парушаю ўзгоднены працэс і дадаю нечаканую затрымку.

4. Скуйся з вашымі д’ябаламі

Ааааа, чорты могуць палохаць, дэвы могуць раздражняць, дэвы могуць быць нахабнымі і бурлівымі. Але дэві - заўсёды твой лепшы сябар, заўсёды! Такім чынам, вы стараецеся і ўсталюеце даверныя адносіны. Ідзі, і ты шліфуеш, пакуль яны цярпець цябе, смею сказаць, што нават ты. Таму што шчаслівы devs = шчаслівы QAs. Нават калі вам давядзецца пачуць 1000 разоў "гэта не памылка, гэта асаблівасць", вы кусаеце мову і настойваеце. Калі вы не верыце ў тое, што распавядае ваш дэв, вы можаце перайсці да старэйшага і папрасіць другое меркаванне. Але ў ідэале, лепш за ўсё, калі вы будзеце падтрымліваць давернае партнёрства. Вам трэба давяраць іх вопыту, і тады яны будуць давяраць вашай кампетэнтнасці. Гэта прыгожы сімбіёз, але кволы.

Дэвісы павінны верыць, што ў вас ёсць спіна, што, хаця вы хочаце парушыць іх код, вы робіце гэта з лепшым намерам і дзеля большага дабра. І трэба давяраць, што часам, вельмі рэдка, памылка сапраўды з'яўляецца асаблівасцю. :)

Самы хуткі спосаб злавіць дэвіз дагэтуль, калі вы тэстуеце паўфабрыкат і дадасце кучу памылак пра рэчы, якія яшчэ не рэалізаваны. Дайце ім час, не спяшаецеся з імі і спрабуйце стрымліваць свой энтузіязм, пакуль яны не зробяць сваю частку і ваша частка можа пачаць.

5. Дапусцім, вы занадта добрыя для дакументацыі

Аааа, гэта я ў двух словах. Самая карпатлівая задача для мяне - напісанне тэставых выпадкаў альбо мадыфікацыя існуючых з выкарыстаннем новых сцэнарыяў краю і інфармацыі, якую я апублікаваў падчас тэставання. Калі набіраеш нейкі імпульс і адчуваеш упэўненасць, пачынаеш апускаць асновы. Часам вы занадта моцна ціснеце, каб турбавацца па шаблоне кантрольнага спісу, каб зрабіць гэта ў памяці без аніякіх вынікаў. Вы настолькі ўпэўнены ў сваіх сілах, што забываеце, што кожнае тэставанне павінна мець бачны след. Асабліва, калі вы самі апрацоўваеце праект і ведаеце пра яго дробныя дэталі, вы забываеце пра неабходнасць дакументавання, і гэта можа так лёгка вярнуцца і кусаць вас у тушы.

Я вінаваты ў гэтым і доўгі час прапускаў некалькі крокаў, каб мець больш часу на іншыя задачы. Але ў некаторых выпадках ваша сумленнае слова не мае значэння, калі ў вас ёсць дакумент, які падмацоўвае вас. Калі вы скажаце, напрыклад, штосьці рэгрэс, таму што раней ён працаваў бездакорна, і тады хтосьці просіць паказаць ім доказы гэтага, а вы не можаце, гэта выглядае непрафесійна. Вы ніколі не ведаеце, калі вы будзеце пераключаны на іншы праект, альбо хтосьці іншы павінен узяць на сябе вашу працу, і гэта хтосьці іншы будзе цалкам страчаны, калі вы не зрабілі вашу папяровую частку.

6. Не выконваючы аснову

Дапусцім, ваш праект - гэта мабільнае прыкладанне, якое падтрымліваецца на Android і iOS. Малодшы тэстар правярае тэлефон Android і бачыць аварыю. Малодшы ў захапленні, аварыя - гэта вялікая справа, таму яны спяшаюцца як мага хутчэй дадаць яго да Джыры і падняць сігнал трывогі. Тое, што яны забываюць, - гэта ўсе астатнія дзеянні, якія трэба зрабіць, перш чым дадаць памылкі, асабліва важны. Перад даданнем праблемы ёсць некалькі асноў. Спачатку варта праверыць сістэму падачы дакументаў, якая б яна ні была, на наяўнасць дублікатаў. Ніхто не любіць дублікаты, і яны прымушаюць вас выглядаць неакуратна! Другая - праверыць у яшчэ некалькіх месцах, каб даведацца, ці з'яўляецца гэта праблема, звязаная з прыладай, платформай ці агульным. Такім чынам, яны лепш правяраюць планшэт Android, а затым прылада iOS і г.д.. Было б таксама карысна сабраць некалькі часопісаў, каб распрацоўнік зможа зэканоміць нейкі час, каб паспрабаваць прайграць і хутчэй праверыць часопісы. Карысна таксама паглядзець, як часта вы можаце прайграць праблему, ці адбываецца гэта кожны раз ці крыху выпадкова. Вылучыце дакладныя крокі да праблемы, а таксама праверце, магчыма, папярэднія зборкі і версіі, каб убачыць, ці з'яўляецца гэта нядаўна ўнесены рэгрэс, альбо ён там і прапушчаны ўвесь час.

Гэтыя памылкі з'яўляюцца звычайнай часткай падарожжа па якасці і з'яўляюцца натуральным крокам да працэсу навучання. Цяпер я перадаў гэты каштоўны груз у спадчыну, калі ласка, дайце мне ведаць у каментарах ніжэй, калі вы вінаватыя ў якой-небудзь з гэтых памылак ці, магчыма, ёсць яшчэ больш недаравальныя грахі якасці, якія я прапусціў.