5 парад, як выкарыстоўваць вашы незавершаныя паведамленні ў блогу, каб дапамагчы вам напісаць новыя

Што рабіць з усімі паведамленнямі ў блогу, якія вы пачалі і ніколі не скончылі

Фота Brooke Cagle на Unsplash

Мой падыход да напісання крыху мякчэй і хаатычней, чым у іншых пісьменнікаў.

Я веру ў прагрэс у дасканаласці, у хуткім часе, паміж праектамі і пастаянна растуць і ўдасканальваюцца. Але такі падыход да напісання падпарадкоўваецца некалькім незавершаным публікацыям, якія назапашваюцца ў чарнавіках, і гэта нармальна, у мяне ёсць месца для гэтага, і гэта не перашкаджае майму цяперашняму ці будучаму напісанню.

На самай справе гэта дапамагае.

Калі вы падобны на мяне, у вас, напэўна, ёсць стос недабудаваных паведамленняў. Гэты пост прызначаны для вас і дапаможа вам адказаць на пытанне, што рабіць з усім гэтым сырым патэнцыялам. Таму што гэта на самай справе.

Прачытайце, каб даведацца, што я маю на ўвазе.

№01 Злучыце і ператварыце ў новы пост

Адзін цудоўны спосаб выкарыстаць усе, што вы пачыналі, але не скончылі, апублікаваўшы некалькі блогаў, - гэта ўзяць пару альбо ўзяць некалькі і знайсці спосабы іх аб'яднання.

Часам гэта спрацуе лёгка, а часам спатрэбіцца некаторы высілак з вашага боку.

Я знайшоў некалькі старых няскончаных пастоў, якія выдатна кампліментуюць тое, над чым я працую, але мне трэба крыху нешта адчуць скончаным, каб адчуць сябе адшліфаваным. Гэтыя старыя творы - цудоўныя крыніцы альбо ў поўным аб'ёме, альбо з ключавымі фрагментамі, якія выдатна ўпісваюцца ў сухія часткі і складаныя часткі бягучай працы.

Часцей за ўсё мы, пісьменнікі, пішам на канкрэтныя тэмы і ідэі. Мы зноў і зноў вяртаемся да гэтых жа тэм, шукаючы больш глыбокага разумення, а таксама вучым больш глыбока. Гэта азначае, што ўсе незавершаныя паведамленні, верагодна, былі нейкай спробай зрабіць тое ж самае ці падобнае. І калі так, то яны, верагодна, маюць добрыя радкі, суцэльныя ўрыўкі ці нейкі ідэальны ўклад у вашу апошнюю спробу на тую ж ці падобную тэму.

Гэта бяспройгрышны варыянт для пісьменнікаў і доказ таго, што вы сапраўды не павінны выдаляць рэчы на ​​хуткую руку. Няхай ваша праца сядзіць, нават калі вам здаецца, што яна няўдалая, альбо вы проста не змаглі знайсці спосаб, каб скончыць твор. Вы ніколі не ведаеце, наколькі гэтыя словы могуць быць карыснымі для некаторых будучых твораў.

№02 Знайдзіце іх агульную тэму, спалучыце і ператварыце іх у адзін новы пост

Як ужо згадвалася, мы, пісьменнікі, імкнемся даследаваць агульныя тэмы ў нашай працы. Часам нашы недапрацаваныя творы будуць дапаўняць адзін аднаго дастаткова добра, каб цалкам сабраць адзін новы твор.

Калі вы адчуваеце, што вы натхнецеся, альбо нейкая праца, якую вы працуеце, не зусім зразумела па нейкай прычыне, знайдзіце час, каб зрабіць паўзу і вывучыць калекцыю няскончанай працы.

Вы можаце знайсці нешта, што можа дапоўніць вашу працу, як мы абмяркоўвалі ў папярэднім пункце. Ці, і гэта можа быць вясёлым адхіленнем ад расчаравання вашай цяперашняй працы, вы можаце знайсці нейкую незавершаную працу, якая можа працаваць разам.

Вось што я раблю:

1. Скапіруйце першы кавалак і стварыце новы дакумент, устаўце туды працу.
  2. Скапіруйце другое, трэцяе і шмат іншых, а таксама ўстаўце іх
  3. Абавязкова пакіньце мноства белага прасторы паміж капіравальнымі пастамі, вам трэба памахаць пакоем і пакоем для эксперыментаў і пошуку злучэнняў.
  4. Пагуляйце з тым, што там, скапіруйце радкі і ўрыўкі, устаўце іх у пустыя прасторы, паглядзіце, што можа працаваць разам, і вымярайце форму цэлага.
  5. Працуйце над гэтым, пакуль у вас не стане нешта, што пачне нагадваць адно цэлае, а не сшытае ў блогу версія монстра Франкенштэйна
  6. Прамыйце і паўтарыце

Творчы лад жыцця з'яўляецца пастаянным штуршком, каб расцягнуць свае творчыя бар'еры, знаходзіць новыя эксперыменты і не баяцца спрабаваць новыя і розныя рэчы. І калі вы будзеце прытрымлівацца маіх крокаў вышэй, нават калі новы кавалак аварый і ня згарае, гэта ў канчатковым выніку проста копія больш ранняй працы, і больш ранняя праца ўсё яшчэ бяспечная. Ні шкоды, ні парушэнняў.

№03 Знайдзіце іх тэму, ператварыце іх у серыю

Выканайце тыя ж дзеянні, што і ў папярэднім пункце, за выключэннем гэтага часу, шукайце тэму, якая іх злучае, і шукайце спосабы стварэння серыі.

Гэта просты хітрасць, але часам разуменне таго, як злучаецца ваша праца, можа стаць уласным натхненнем і рухаючай сілай, дапамагаючы выконваць асобныя паведамленні. Калі вы бачыце гэтыя асобныя творы як частка серыі, вы зможаце ўбачыць пытанні, якія рухаюць калекцыю, а разуменне гэтых пытанняў дазваляе зразумець, што застаецца не сказаным, без адказу. Закончыць гэтыя творы потым становіцца простай задачай сказаць тое, што засталося на месцы, і адказаць на гэтыя пытанні.

Плюс, калі вы скончыце серыю, у вас ёсць некалькі твораў на адну агульную тэму, якія звязаны разам, а не той, які вы першапачаткова селі пісаць. Гэта салідны выйгрыш для вас і вашых намаганняў і выдатны спосаб расцягнуць сябе і перарасці ў больш здольнага пісьменніка.

Больш за тое, ваша ўпэўненасць таксама ўзрастае, і мне яшчэ трэба сустрэць пісьменніка, якому час ад часу не спатрэбіцца крыху павысіць іх упэўненасць.

Фота Осціна Дыстэля на Unsplash

№04 Вучыцеся ў іх

Гэта можа здацца самым простым з задач у гэтым спісе, але гэта зманліва па сваёй складанасці і складанасці.

Калі вы падыходзіце да сваёй незавершанай працы, адважвайцеся спытаць, чаму вы не скончылі гэтую працу. І тады з кожным адказам вы прыдумваеце, працягвайце задаваць сабе больш пытанняў. Ёсць некалькі навыкаў, больш магутных і здольных пераўтварыць вас і вашу працу, чым навыкі сумленнага самаасэнсавання.

Вывучыце, чаму вы не скончылі кавалак, шукайце ўзоры і ацэньвайце, дзе паціхалі вашы інтарэсы. Паглядзіце, ці можаце вы лепш разабрацца ў гэтых рэчах, а потым прыміце да ведама, ці адчувалі вы іх ці перажывалі нядаўна альбо ў бягучых працах.

Вывучыце свае ўрокі, ужывайце іх і вырасьце пісьменніку, які вашыя працы патрабуюць і заслугоўваюць.

№05 Закончыце іх

Часам для ўсёй вашай працы сапраўды патрэбны час. А некаторыя творы патрабуюць больш часу, чым іншыя.

Калі вы прачыталі дастаткова маіх прац да гэтага часу, вы ведаеце, што я вялікі прыхільнік дазволу вашай пісьмовай працы пасядзець некаторы час, перш чым рэдагаваць альбо працягваць яе. Звычайна я раблю гэта з дня на дзень, але ў мяне была незавершаная праца, якая прайшла добра і праз месяц, каб, нарэшце, знайсці адсутнічаюць часткі, якія трэба было данесці да завяршэння.

Аздабленне няскончанай працы можа стаць адной з самых складаных і складаных работ. Але гэта таксама самае карыснае і задавальняе. У завяршэнні працы ёсць простая радасць. І больш за тое, няма лепшага спосабу расці пісьменнікам, чым скончыць свае творы.

Наступныя крокі

Перастаньце выдаляць сваю працу, гуляйце ў доўгую гульню, укладвайце грошы ў незавершаную працу, якую вы пачалі, але па любой прычыне не змаглі давесці да канца. Кожны час так часта зазірніце ў гэтую калекцыю, знайдзіце там свой наступны твор, знайдзіце нейкае натхненне ў чымсьці, у якога вы калі-небудзь мелі вялікую дынаміку і захапленне, альбо знайдзіце некалькі твораў і знайдзіце спосаб іх аб'яднаць.

Сэнс у наступным: не трэба так хутка выдаляць, што часам ваша праца проста павінна пасядзець даўжэй, і вам трэба больш разважлівага часу, каб вырасціць і развіваць гэтыя творы і вывучыць магутны патэнцыял, які яны ўжо маюць.

Мая задача перад вамі - вывучыць вашу няскончаную працу, паглядзець, што там, з чым можна працаваць, і пачаць удыхаць у яе новае жыццё.

Шукаеце наступнае чытанне? Праверце гэта: