5 саветаў | Як інтэрв'ю знакамітасцяў

Будучы добра падрыхтаваным да інтэрв'ю, гэта ўжо палова поспеху. Калі вы лічыце, што напісання пытанняў дастаткова, наладзіць дату і месца, я ў гэтым артыкуле дакажу памылку.

Я незалежны відэааператар і апытаў прэзідэнтаў, музыкаў, Міс свету, і я даведаўся вельмі цікавых рэчаў пра тое, як звяртацца і апытаць вельмі паспяховых людзей.

Рабіце даследаванні

Паглядзіце як мага больш інтэрв'ю апытанага, перш чым пачаць пісаць пытанні. Вы даведаецеся на чужых памылках, а таксама ўбачыце, што працуе на гэтых людзей і калі яны будуць раздражняцца. Уважліва сочыце за іх паводзінамі падчас сумоўяў. Вы адразу ўбачыце, якія пытанні яны любяць і не любяць.

Звярніце ўвагу на тое, якія пытанні іх цікавяць, і сочыце за пытаннямі, якія паўтараюцца незлічоная колькасць разоў у папярэдніх інтэрв'ю. Таксама звярніце ўвагу на наваколле і куты здымкі. Ваш апытаны, магчыма, ужо правёў шмат інтэрв'ю, паспрабуйце зрабіць яго больш цікавым, стварыўшы нешта новае - з пытаннямі / навакольнымі / кутамі здымкі.

Брыфінг

Частка, дзе вы кажаце сваім апытаным, дзе праходзіць гэтае інтэрв'ю, калі вы таксама павінны ўтрымліваць тое, што вы хочаце выкарыстоўваць. На самай справе гэта самае галоўнае, таму што яны павінны ведаць, з якім бізнесам ці брэндам яны займаюцца. Існуе розніца, напрыклад, у тым, ці будзе інтэрв'ю выкарыстоўвацца для школ, вучняў для навучання ці карпаратыўнага прасоўвання. Гэта будзе вызначаць, ці адкажа суб'ект так ці не.

І на гэтым этапе я б не рэкамендаваў хлусіць прадмет, бо калі яны даведаюцца, што вы іх схлусілі, вы ніколі не вернеце даверу.

Аднак, калі вы сапраўды хочаце звязацца з кімсьці, напрыклад, з Мадонай, і вы гатовы зрабіць што-небудзь для гэтага, то, магчыма, атрымаецца сказаць, што гэтае інтэрв'ю будзе карміць свет ці што.

Справядліва сказаць, чаму вы хочаце гэта зрабіць і чаго вы хочаце дасягнуць. Казаць, што вам хочацца толькі большай папулярнасці на Youtube дзякуючы ім, гэта не добры пачатак.

Перад самым рэальным пачаткам інтэрв'ю вам варта зрабіць некалькі рэжысур. Значыць, вы павінны растлумачыць суразмоўцу, што будзе зараз. Вы маглі б даслаць ім ліст з інфармацыяй аб асноўных пытаннях, прызначэнні відэа, даўжыні ... але майце на ўвазе - людзі вельмі занятыя, людзі штодня размаўляюць з многімі іншымі людзьмі, і гэтыя людзі не паспяваюць. чытаць / запамінаць ліст з інфармацыяй.

Я не кажу, што гэта дрэнная рэч, не забывайце трэцяй падказкі - апраніцеся ў чаравікі - яны чакаюць, што вы раскажаце ім усё, перш чым пачаць здымаць. Так што робіце.

Пастаў сябе ў абутак

Магчыма, вам усё прыдумалася ў галаве, але чалавек, якога вы апытаеце, не ведае, што і што будзе. Вы павінны растлумачыць кожны свой крок, усё, што вы робіце, і што яшчэ важней, чаму вы робіце гэта - дадаючы нейкі сэнс у тэхнічныя тэрміны, якія не ўсе могуць зразумець.

Напрыклад, замест таго, каб проста сказаць:

"Цяпер я ўсталёўваю камеру, дайце мне хвілінку".

пасля чаго хвіліна маўчання, калі суб'ект ужо думае пра тое, што яны будуць есці на вячэру, можна сказаць пра гэта замест гэтага:

"Святло ў гэтым пакоі сапраўды выдатна, і гэта будзе выглядаць значна лепш на відэа, так што дазвольце мне гэта зрабіць, усталяваўшы яго так ... так, гэта выдатна ... выглядае выдатна".

Такім чынам вы збіраеце час, таму, перш чым скончыць сказ, вы ўжо настройваеце камеру. І тады вы скажыце сваім прадметам, што яны выдатна выглядаюць, што вельмі важна.

Большасць з нас думае, што мы не вельмі добра глядзімся на камеру, асабліва калі мы не можам бачыць сябе падчас здымак.

Таму ваш суразмоўца можа нервавацца перад камерай, і гэта добрая ідэя, каб паказаць ім, як яны выглядаюць. Вы можаце зрабіць скрыншот з іх і паказаць іх, дадаўшы свой каментарый пра тое, як яны выглядаюць - на ваш погляд [яны могуць сказаць, што яны выглядаюць жудасна]. Яны таксама хочуць ведаць, што менавіта вы будзеце здымаць - поўны корпус ці проста твар і г.д.

Калі вы ўсталёўваеце больш рэчаў, а не толькі відэакамеры, вы можаце проста выкарыстоўваць некаторыя ледакола. Паспрабуйце прымусіць іх усміхацца / смяяцца. Скажыце ім некалькі пацешных фактаў пра горад, у якім вы знаходзіцеся, альбо скажыце ім, што вы бачылі іх у гэтым і тым інтэрв'ю, і вам гэта вельмі спадабалася, таму што ... - гэта таксама пакажа, што вы прыйшлі падрыхтаваны і вы, верагодна, не будзеце пытацца ў іх таго ж старыя пытанні.

Можна таксама згадаць пэўнае шоу, якое вы бачылі, дзе яны зрабілі нешта смешнае - прымусьце іх памятаць пра гэта і зноў пасмяяцца з гэтага. Паспрабуйце пазбягаць тлумачэння тэхнічных рэчаў і каментаваць розныя віды святла, якія вы выкарыстоўваеце. Яны, напэўна, не ўяўляюць, пра што вы кажаце, і гэта не прымусіць іх адчуваць сябе больш спакойна.

Калі іх цікавяць тэхнічныя тэрміны, і яны спытаюць у вас, што гэта за камера, як вы працуеце з агнямі, а потым, вядома, вядзіце размову. Пакажыце, што вы вельмі захоплены тым, чым займаецеся, і вам падабаецца. Яны таксама робяць тое, што любяць, і зарабляюць на жыццё, каб вы абодва знаходзіліся на адным караблі, што зноў адчувае іх камфортней.

Мы заўсёды адчуваем сябе лепш, калі размаўляем з чалавекам, які цалкам нас разумее.

Пытанні

Я люблю ўсё лічбавае, але ў гэтым выпадку я прытрымліваюся думкі, што вы павінны раздрукоўваць пытанні, якія вы хочаце задаць, і мець іх перад сабой на паперы. Гэта таксама пакажа, вы ўклалі ў гэта час і сілы. Падумайце, як вы яго надрукуеце, як вы афармляеце тэкст усёй рэчы (шрыфт, колер) і ўсё пра яго. Калі вы проста ствараеце А4 з нейкім тэкстам, гэта бескарысна.

Майце таксама 1 асобнік для іх, каб вы маглі даць ім яго ў канцы сумоўя. У гэтай копіі ўпішыце таксама сваё поўнае імя, кантактныя дадзеныя і профілі сацыяльных медыя дзе-небудзь бачных, каб яны маглі з вамі лёгка звязацца з вамі пры неабходнасці. І, вядома, ёсць больш шанцаў, што яны запомняць тваё імя.

Пазбягайце пытанняў з адказамі "так" ці "не" !! Магчыма, вы бачылі свайго інтэрв'ю ў іншым інтэрв'ю, і яны размаўлялі і размаўлялі, але іх пытанні маглі прымусіць іх размаўляць.

Вы ніколі не ведаеце, які дзень у іх ёсць, магчыма, яны стаміліся ці проста не шмат размаўляюць, і ім патрэбна прычына. Пытанне такога тыпу:

"Вам падабаецца гэты горад?"

Адказ:

"Так, крута".

Вось так! Гэта адно пытанне. Пакуль вы не плануеце мець 100 пытанняў, ваша інтэрв'ю скончыцца праз 5 хвілін! Я не хачу сказаць вам, што вы павінны спытаць, таму што я хачу, каб вы думалі пра гэта. Напішыце свае пытанні і прачытайце іх 20 разоў, перш чым вырашыць, што сапраўды хочаце яго задаць. У чым заключаецца гэтае пытанне, ці важна гэта? Ці будзе адказ карысным для гледачоў?

Скажам, гэта крыху лепшая версія пытання:

"Я яшчэ не ведаю, колькі вы бачылі з гэтага горада, але ці было для вас што-небудзь цікавае?"

Але яшчэ раз улічыце:

Хто будзе глядзець гэтае інтэрв'ю?

Якая ваша мэтавая аўдыторыя?

Складзіце гэтыя пытанні такім чынам, каб ваша мэтавая аўдыторыя была зацікаўленая. Пытанні з ледаколам усё ў парадку, але тады прыйдзіце да справы, як толькі зможаце. Інтэрв'ю не павінна доўжыцца больш за 30 хвілін.

Упэўненасць у сваіх рашэннях

З іншага боку, некаторыя людзі / асабліва мастакі таксама могуць мець ідэі, як зрабіць гэта інтэрв'ю. Напрыклад, яны могуць сказаць вам, што ў другім куце ёсць лепшае святло, таму, магчыма, вам варта ісці туды. Калі вы апытаеце з музыкам, яны, вядома, таксама могуць сказаць пра якасць гуку.

Паспрабуйце падрыхтавацца да гэтага, прыдумаўшы добрыя адказы і добрае стаўленне. Вы павінны быць упэўненыя ў сваіх рашэннях, і вы павінны паказаць, што вы ўжо думалі над кожнай магчымасцю, і вы выбралі найлепшае. Адказ тэхнічных лайнераў мае досвед, таму калі вы не ўпэўнены, што можаце растлумачыць свой выбар тэхнічна, то проста будзьце ўпэўненыя і нават не пачынайце думаць пра іншы кут.

Суразмоўца павінен адчуваць, што яны знаходзяцца ў руках прафесіянала. Такім чынам яны таксама будуць упэўнены, што гэтае інтэрв'ю не скончыцца катастрофай. Але зноў жа, усё гэта павінна быць вынікам падрыхтоўкі. Перад інтэрв'ю паспрабуйце падумаць пра святло і розныя куты ў кожным пакоі, які вы ўваходзіце. Такім чынам, вам будзе лёгка вырашыць яго за лічаныя секунды падчас самога інтэрв'ю. І вы будзеце прытрымлівацца свайго рашэння. Нават калі ў вас няма вопыту, вы можаце падрыхтаваць сябе, прадумаўшы любы магчымы сцэнар.

Калі вы хочаце даведацца больш пра відэаграфію, перш чым апытаць каханага знакамітасці, куміра, вы можаце купіць маю электронную кнігу Як стаць прафесійным відэааператарам за £ 5 на Gumroad.

Ці вы можаце ісці наперад і слухаць мой БЯСПЛАТНЫ падкаст пра мае няўдачы, пацешныя гісторыі, памылкі і поспех у маёй кар'еры.

Не саромейцеся звязацца са мной, калі вам патрэбны савет па чым-небудзь, звязаным з гэтым артыкулам ці відэаграфіяй наогул.

Тут вы можаце таксама паглядзець мае курсы па відэаздымцы, стварэнне брэнда і стварэнне вэб-сайта.

Вы можаце падпісацца на мой канал YouTube, каб паглядзець мае відэа.