5 Рэчаў, якія я навучыўся вучыць 1000 чалавек кода

Лепшы спосаб даведацца - гэта вучыць!

Фота Felicia Buitenwerf на Unsplash

Раніцай у суботу некалькі гадоў таму я быў бы ў класе, вучыў людзей Ардуіна. Усялякія людзі. Ад студэнтаў інжынерных навук, такіх як я, да галоўнага, хто цікавіцца праграмаваннем ці майстраваннем.

Прычыны, па якіх я пачаў выкладаць, былі ў асноўным звязаныя з тым, што мне надакучыў інжынерны курс, поўны тэарэтычных заняткаў і некалькі практычных праектаў.

Прычыны, па якіх іншыя людзі прыходзілі на мае лекцыі, мне так і не ўдалося дакладна вызначыць. Але ў мяне, безумоўна, была прыкладная ідэя, і я даведаўся значна больш, чым ад іх чакаў. Першае, што я даведалася, было

Хочаце чамусьці навучыцца? Знайдзіце сапраўдную праблему, якую трэба вырашыць з дапамогай новых ведаў

Большасць студэнтаў ужо прыйшлі ў клас з праблемай, якую яны хацелі вырашыць. Можа, яны хацелі пабудаваць самаахоўны сад. Ці палепшыць самаробнае піва з дапамогай датчыкаў тэмпературы і дысплеяў. Незалежна ад канкрэтнай прычыны, я б бачыў, што людзі сапраўды любяць радасць у праграмаванні і будаўніцтве ўласных рэчаў.

Рашэнне рэальнай праблемы, якая была ў вас загадзя, будзе матываваць вас больш, чым любы тыпавы праект з кнігі ці онлайн-курса. Я мог бачыць святло ў вачах майго студэнта, калі яны раскрывалі рэчы так проста, як быццам бы заявы і завесы, і разумеючы, як кожны з іх упішацца ў сваю праблему і дапаможа ім вырашыць яе.

"Вучыцеся, што вас больш за ўсё цікавіць у самым недысцыплінаваным, непачцівым і арыгінальным спосабе". - Рычард Файнман

Кожнае пытанне - загадка

Я не спрабую сказаць, што адказваць на пытанні па сутнасці складана, але высвятляю, чаму людзі ў іх такія. Пытанне не выпадковае. Кожны раз, калі хто-небудзь задасць пытанне, вы павінны выявіць, як паняцці залежаць адзін ад аднаго, і прайсці іх, пакуль не знойдзеце адсутнічае спасылкі. Калі, напрыклад, у кагосьці не атрымліваецца, чаму вам прыйдзецца пісаць некалькі, калі заявы, а не адзінкавыя, а калі яшчэ - каб праверыць умовы, яны, верагодна, не разумеюць цалкам, што яны існуюць для ўліку умоў.

Гэта сапраўды прымушае вас мець карту кожнай канцэпцыі, якая ўдзельнічае ў вашай галаве, што, у сваю чаргу, прыводзіць вас да больш высокага ўзроўню разумення таго, што вы вучыце. Вось чаму проста пісаць ці запісваць відэа - гэта адно, а ўзаемадзеянне са студэнтамі і адказваць на пытанні - гэта зусім іншае.

Хочаце чамусьці навучыць? Няхай вашы вучні думаюць самі

Гэта звязана з кожным пытаннем, гэта таямніца, але назад. Калі хтосьці задае вам пытанне, вы праходзіце паняцці, каб даведацца, якое з іх не цалкам зразумела.

Але вы можаце таксама даць паняцці, неабходныя для адказу, за выключэннем адной, і хай яны складаюць гэтую галаваломку з адной кавалка. Прадставіўшы ім, што адзін зніклы кавалак пасля таго, як яны загнаны ў кут, зробіць уплыў і, безумоўна, зробіць яго прыліпаючым.

Напрыклад, пры навучанні, што такое зменныя сцягі, прадставіце студэнту, які ўжо ведае заданні зменных, для цыклаў і, калі заявы з праблемай, каб даведацца, ці ёсць пэўны элемент у масіве. Яны, верагодна, прыдумаюць гэтую зменную, якая паказвае на тое, што элемент знаходзіцца ў масіве, але прадстаўляючы, што больш агульная канцэпцыя зменнай сцяга пасля таго, як яны прыдумалі самастойна, акажуць значна большы ўплыў, не кажучы ўжо пра што гэта павысіць іх упэўненасць, калі яны (выгляд) самі зразумелі.

Таксама паспрабуйце не размаўляць кругласутачна. Гэта проста сумна.

Калі навучанне само па сабе ўжо прымушае сябе адчуваць сябе паўнамоцтвамі, ствараючы нешта, што можна паказаць іншым людзям, сапраўды можа ўзмацніць гэтае пачуццё і працягваць ісці

У мяне было шмат студэнтаў, якія задаюць мне канкрэтныя пытанні, а таксама маё меркаванне наконт іх праектаў, стратэгій і гэтак далей. Працуючы з людзьмі, што вы стварылі, гэта можа дапамагчы вам матываваць сябе, але і дасць вам новы погляд на тое, як вы можаце палепшыць або пашырыць яго.

Тут важна заўважыць, што, хаця вы не адчуваеце сябе дастаткова ўпэўнена, каб прадэманстраваць гэта іншым людзям, меркаванне, якое не ваша ўласнае, можа стварыць важны цыкл

1. Вы працуеце над сваімі рэчамі, пакуль не думаеце, што палепшыцца
  2. Вы паказваеце гэта каму-небудзь іншаму і разумееце, што гэта можа канчаткова паправіцца
  3. Магчыма, вам давядзецца даведацца нешта новае, каб абнавіць яго
  4. Паўтарыце
Што я не магу стварыць, я не разумею. - Рычард Файнман

Плануйце спачатку, вучыце пазней

Увогуле, выкладанне не такое складанае, як здаецца, як толькі ў вас усё плануецца і няшчыльна напісана ў галаве.

Пасля таго, як у вас ёсць паслядоўнасць паняццяў і прыкладаў, пытанні, якія могуць задаць людзям, становяцца ўсё больш прадказальнымі - да таго, што вы сапраўды зможаце «прачытаць» розумы свайго студэнта.

Памятайце, што гэта не мае нічога агульнага з тым, наколькі вы ведаеце пра тэму, якую вы выкладаеце. Хто ніколі не меў даследчыка / прафесара ва ўніверсітэце, які проста выцягваў у якасці выкладчыка? У большасці выпадкаў хлопцы проста не прыкладаюць неабходных намаганняў, каб загадзя стварыць чыстую лагічную паслядоўнасць прадстаўлення канцэпцый і прыкладаў.

Навучанне стамляе - але вельмі карысна

У рэшце рэшт вы будзеце знясілены, але і абсалютна задаволены. Як толькі добрая лекцыя скончыцца, зваротная сувязь, якую вы атрымліваеце ад людзей, імгненна карысная. Веданне - гэта сіла, людзі сапраўды атрымліваюць гэта і звычайна за гэта ўдзячныя. Калі ў вас ёсць магчымасць навучаць аднаго або некалькіх людзей, я настойліва рэкамендую яго!