5 рэчаў, якія я даведаўся з "Як заваяваць сяброў і ўплываць на людзей" Дэйла Карнегі - серыя аглядаў кніг

Што ж, усё запавольваецца з майго боку, таму што я наведваю мерапрыемствы і майстар-класы для далейшага развіцця сябе і сваіх навыкаў. Працягваючы папярэдні агляд кнігі Напалеона Хіла "Мыслі і растуць багатым", мы будзем рабіць яшчэ адзін агляд кнігі "Як заваяваць сяброў і ўплываць на людзей" Дэйла Карнегі.

Без лішніх клопатаў, пачнем.

1. Не крытыкаваць, асуджаць і не скардзіцца

Крэдыты на фота: Адзі Гольдштэйн

Калі я, начытаўшыся кнігі, зразумеў, што гэта надзвычай важна. Калі мы ўвесь час крытыкуем, асуджаем ці скардзімся на іншых, мы нічога не робім для іх асабістага росту. Акрамя таго, калі гэтыя чуткі, якія мы ствараем, фактычна ідуць на іх, гэта можа нанесці ім вялікую шкоду ў сэнсе іх годнасці.

Калі годнасць чалавека пацярпела, ён стане больш абарончым і пачне спрачацца, спрачаючыся. Нават калі скарга павінна была змяніцца, каб стаць лепшым чалавекам, ён / яна не возьме на сябе ініцыятыву змяніць, бо яму неабходна вярнуць тую годнасць, якую яны толькі што страцілі з той жа скаргі. У выніку адносіны і сяброўства разрываюцца, і ніхто на самой справе нічога не атрымлівае.

Замест таго, каб заўсёды знаходзіць свае недахопы і скардзіцца альбо асуджаць з гэтай нагоды, мы заўсёды можам рабіць рэчы лепш, не прычыняючы шкоды чужой годнасці. Перш за ўсё, трэба разумець, што ўсе робяць памылкі. Тое, што мы ўспрымаем як нешта няправільнае, можа быць і правільным для іншых. Яснасць у пунктах гледжання паміж двума бакамі павінна быць нададзена прыярытэтам, перш чым папрасіць аднаго ці іншага змяніць свае пункты гледжання. Калі зразумела, што адна з бакоў вінаватая, ніколі не асуджайце іх, як яны, напэўна, яшчэ не ведалі.

Заўвага: Выпраўленне няспраўнасці павінна быць зручным для іх выпраўлення шляхам прадастаўлення правільнага рашэння. Пры гэтым яны ахвотней слухаюць вас і мяняюцца ў залежнасці ад вашага шляху. Вы таксама дасце ім магчымасць расці і стаць іх самай вялікай версіяй.

2. Заўсёды прымайце інтарэсы іншых людзей да ўвагі

Крэдыты на фота: Брук Cagle

Пачуццё важнасці - адно з самых вялікіх удзячнасцей, пра якое людзі імкнуцца ўвесь час, асабліва да тых, якія яны ўспрымалі як важныя для іх. Падчас размовы важна ведаць, хто кіруе размовай, і пераканайцеся, што вы заўсёды паказваеце іншаму ўдзельніку, што яны важныя ўвесь час. Гэта дапамагае ім павысіць упэўненасць у сабе, і яны будуць паказваць нам больш павагі падчас размовы.

Каб дасягнуць гэтага, трэба заўсёды шчыра цікавіцца тым, аб чым гаворыць іншы чалавек, асабліва ў тым, што цікавіць іншага чалавека. Цікавымі тэмамі могуць быць тое, што ім вельмі падабаецца, альбо іх любімыя мінулыя часы. Мы павінны слухаць іх уважліва і адказваць толькі тады, калі патрабуецца, альбо калі яны просяць нашых меркаванняў ці прапаноў.

Заданне пытанняў па тэмах, якімі яны займаюцца, можа яшчэ больш наладзіць адносіны і наладзіць якасную размову з іншым чалавекам, таму што гэта паказвае, што вы іх на самай справе слухаеце і зацікаўлены ведаць больш.

Заўвага: Заўсёды памятайце, што пытанні прыводзяць да таго, што трэба абмяркоўваць або падзяляць усё больш, што робіць размову яшчэ больш цікавай!

3. Хутка прызнайце свае памылкі

Фота Крэды: Toa Heftiba

Прызнанне сваіх памылак - адзін са спосабаў аднавіць любыя адносіны і хутка вырашыць любыя канфлікты.

Як гэта дапамагае? Перш за ўсё, прызнанне сваіх памылак аднаўляе давер і павагу з боку, якая была страчана падчас сваркі. На працы іншыя людзі будуць больш паважаць вас за тое, што вы будзеце сумленныя і смелыя прызнаць свае памылкі.

Па-другое, кніга таксама тлумачыць мне нешта больш займальнае ў сіле выбачэння. Тлумачыцца, што выбачэнні таксама павышаюць самаацэнку іншага боку. Гэта адбылося, калі іншаму ўдзельніку сапраўды далі магчымасць праявіць літасць, ускосна заявіўшы, што яны маюць больш аўтарытэту ў размове. Адчуванне "таго, хто кіруе" таксама з'яўляецца адным з пачуццяў, якіх хочуць людзі, таму што прымушае іх адчуваць сябе ў бяспецы і важнасці.

Незалежна ад таго, папрасіць прабачэння на самай справе ў самаацэнцы іншага чалавека, мы ўсё роўна павінны прынесці прабачэнні, калі даведаемся, што мы памыляемся. Асноўная мэта выбачэння - прадухіліць далейшыя непатрэбныя канфлікты і аднавіць адносіны.

4. Вы тэхнічна не можаце выйграць аргумент.

Крэдыты на фота: Evangeline Shaw

Гэты момант можа быць разважлівым для некаторых з вас, у тым ліку і мяне. Аднак, як толькі я пачаў разумець кнігу, я зразумеў, што тое, што там тлумачыцца, цалкам мае сэнс.

Мэтай спрэчкі і дыскусіі павінна стаць дасягненне ўзаемнай згоды і ўзаемаразумення паміж сабой, акрамя таго, каб дазволіць адзін аднаму расці і ўдасканальвацца. Што б мы ні думалі, што ведаем і разумеем пра свет, абмяжоўваецца нашымі ўласнымі ўспрыманнямі, інтуіцыямі і ўласнай сістэмай перакананняў.

Паколькі ніхто не бачыць свет аднолькава, усе паездкі адтуль да іх бываюць ўяўнымі; уся праўда - гэта казка, якую я сабе кажу! - Брыён Гізін

На жаль, большасць прыведзеных аргументаў на самай справе дэструктыўныя, а не канструктыўныя. Многія дазваляюць сваім эга ўвайсці ў сваё мысленне і заўсёды кажуць іншаму, што яны маюць рацыю, не даючы іншым удзельнікам магчымасці выказацца. Калі чалавека лаюць, ён / яна стане вельмі абарончым і будзе змагацца, каб абараніць сваю годнасць, якую яны толькі што страцілі.

Ніхто не выйграе ў спрэчцы, якая разбуральная. У кнізе сказана, што "Калі выйграеш аргумент, ты прайграеш. Калі вы губляеце спрэчку, вы таксама прайграеце. " Што гэта на самай справе азначае? Спасылаючыся на мэта аргументацыі, разбуральныя аргументы нікому не дапамагаюць. Для тых, хто выйграе аргумент, адзінае, што ён / яна атрымлівае, гэта задавальненне ад перамогі, але ён / яна ніколі не расце, таму што не навучыўся нічога новага. З іншага боку, той, хто страціў аргумент, нанясе большую шкоду ад гэтага аргументу. Звычайна большасць з нас чакае, што аргументацыя, якая прайграе, зменіцца, але гэтая кніга тлумачыць, што ў большасці выпадкаў гэта не адбываецца ў рэчаіснасці.

"Упэўнены ў сваёй волі чалавек усё яшчэ прытрымліваецца". - "Як выйграць сяброў і паўплываць на людзей" Дэйла Карнегі

З-за эга ці пачуцці гонару прайграўшы аргументацыі не зменіцца свайго меркавання. Такім чынам, яны не растуць і не вывучаюць нешта новае з аргументаў.

У большасці выпадкаў аргументаў трэба пазбягаць як мага лепш. У адваротным выпадку абодва бакі павінны ўважліва слухаць адзін аднаго і разумець сваю перспектыву, незалежна ад таго, наколькі "няправільна" яны адчуваюць. Памятайце, каб заўсёды паказваць павагу і захоўваць твары адзін аднаму пры вырашэнні спрэчкі, таму кожны чалавек заўсёды адкрыты і гатовы змяняцца і развівацца.

5. Ніхто не любіць прымаць заказы

Крэдыты на фота: Andrea Piacquadio

Кожны хоча жыць для сябе і марнаваць свой час на заняткі, якія ім падабаюцца. Кіраванне іншымі людзьмі ці прымушэнне іх рабіць усё так, як вы хочаце, гэта прывядзе толькі да таго, каб яны паўсталі супраць вас.

Давайце ўявім гэта на імгненне. Мяркуючы праз дзень, вас просяць зрабіць усё, што ад вас просяць людзі. Як вы ставіцеся да гэтага? Хутчэй за ўсё, вы адчулі, што жылі для іншых. Няма часу на тое, каб уладкавацца, бо вы занятыя выкананнем усіх задач, якія прасілі вас зрабіць іншыя. Само па сабе гэта вельмі стомна, і гэта робіць для сябе жыццё бессэнсоўным.

Людзі створаны, каб быць карыснымі істотамі, дзе мы робім толькі рэчы, якія прыносяць карысць сабе. Такім чынам, кожны раз, калі вы хочаце папрасіць у людзей паслугі, пачніце з павагі да іх, асабліва часу, выдаткаванага толькі на тое, каб дапамагчы вам. Дайце ім магчымасць растлумачыць сябе, бо яны могуць зрабіць нешта важнае. Вы ніколі не ведаеце, што вы можаце атрымаць больш, чым прасілі, калі будзеце ветлівыя і паважлівыя да іншых.

Выснова

Дайшоўшы да канца гэтай публікацыі, гэта 5 рэчаў, якія я даведаўся з гэтай кнігі: "Як заваяваць сяброў і ўплываць на людзей?" Дэйл Карнегі. Не саромейцеся дзяліцца тым, што вы даведаліся з кнігі, і таму іншыя людзі маюць магчымасць вучыцца таксама.

Перш чым адправіцца, калі ласка, не забудзьцеся праверыць іншыя мае публікацыі

Facebook -> https://www.facebook.com/themlmengineers

YouTube -> https://www.youtube.com/channel/UCgd41HgCVaMaLdvTSfRvwDA?sub_confirmation=1

Spotify -> https://open.spotify.com/show/2hLPUkmed4fMBVsrsJ3Fhe

Калі ў вас ёсць якія-небудзь пытанні, вы можаце пакінуць адказ пад гэтым блогам ці напісаць мне па адрасе [email protected] Я з радасцю адкажу на вашы пытанні, калі я вольны, каб дапамагчы вам, хлопцы, у вашым падарожжы.

Да таго часу, паклапаціцеся!