5 крокаў па пабудове новага звычайнага.

Жыццё мяняецца, і мы павінны пабудаваць для сябе новае нармальнае.

Фота Shelbey Miller на Unsplash

Як чалавек, які працаваў у Інтэрнэце тры гады, падарожнічаючы па свеце, і які летась правёў шэсць месяцаў у якасці выхавальніка для таго, хто захварэў, я маю шмат практыкі ў стварэнні новага нармальнага, новага жыцця. У асноўным я ўжо правёў паўгады ў карантыне, калі я клапаціўся пра людзей з аслабленым імунітэтам.

Я хацеў бы падзяліцца гэтымі парадамі зараз, калі мы ўсе адаптуем свой лад жыцця.

1. Будзьце пільныя пра свой звычайны

Сябар паклікаў мяне ў паніцы. Яна не страціла працу, і ў яе ўсё яшчэ была сям’я, муж, дом, хатнія жывёлы. Яна баялася таго, што бачыла ў навінах, бо я ўпэўненая, што ўсе мы былі.

Пагаварыўшы, я зразумеў, што яна спыніла сваю звычайную руціну. У яе графік сну быў выключаны. Яна не перадавала сваім мужам свае пачуцці і не выконвала практыку, як звычайна.

Руціна падманвае ваш мозг думаць, што ўсё адно і тое ж. Нават калі вы адчуваеце стрэс, устаньце, падушыце і паводзіце сябе так, як вы збіраецеся працаваць. Зрабіце тое, што звычайна купляеце на гасцінцы на вашай ўласнай кухні. Прайдзіцеся па блоку.

Мадэлюйце свой ранішні рэжым. “Прыходзьце” на працу за хатнім сталом.

Гэта гучыць як вар'ят? Вядома. Але гэта працуе, верыце ці не. Гэта супакойвае.

Тое, што не супакойвае - ляжаць у ложку, глядзець навіны па тэлефоне, потым уставаць, у піжаме і спрабаваць працаваць з бруднай галавой.

Пабудуйце новы рэжым… штотыднёвыя пастаўкі прадуктаў, ранішнія прагулкі ці прабежкі, усталяваны час для працы, купання і прыбірання… і прытрымлівайцеся яго рэлігійна. Гэта калі патрэбна структура. У сувязі з тым, што многія з нас зараз працуюць дома, мы мусім навязаць гэтую структуру сабе.

Будзьце пільныя пра гэта. Прыступайце да працы своечасова. Зрабіце выгляд, што іншыя ўбачаць вас. Абмяжуйце ўжыванне алкаголю днём так, як вы былі на працы. Цяпер ніхто не адказвае за ваш звычайны, акрамя вас. Якога нармальнага вы хочаце?

2. Сацыялізуйцеся! … Па раскладзе.

Вядома, мы павінны аддаляцца ад іншых, але нам пашанцавала мець тэхналогіі, якія дапамагаюць нам.

Час планавання вечара для зносін будзе рабіць дзве рэчы - гэта дапаможа вашай руціне, бо вам трэба будзе зрабіць сваю працу раней, каб вы змаглі пагутарыць, і дзве, відавочныя дадатковыя перавагі зносін.

Узнагародзьце сябе заняткамі, трэнінгамі, шоу-праграмамі ці чым-небудзь цікавым. І перастаньце працаваць, пакуль вы гэта робіце.

Сацыялізацыя надае структуру. Калі вы не прыкладаеце намаганняў для гэтага, вы можаце ўпасці ў паўпрацуючы, паўфабрыкаты да позняй ночы.

І размовы з іншымі будуць добра для вашага настрою, для вашага ўзроўню стрэсу, як і раней.

3. Станоўчыя пацверджанні і напаміны

З таго часу, як я пачаў актыўна працаваць над маімі сімптомамі ПТСР, напаміны ў тэлефоне былі для мяне велізарнымі. Я мяняю іх кожныя тры месяцы, і яны нейкія пацверджанні.

Гады таму пацверджанні былі больш рахманымі. "Скажы сабе што-небудзь прыемнае". Гэта было цяжка. Я нават не магла сказаць сабе, што люблю сябе, таму спынілася на "нечым мілым".

Цяпер мае пацверджанні мацнейшыя. "Вы аддаеце, атрымліваеце, заслугоўваеце кахання." "Гуляйце кожны дзень." "Ты дастаткова моцны, каб дапамагаць іншым."

Мае пацверджанні і перакананні пра сябе змяніліся. Спатрэбіўся час. Прайшлі гады! Але знайдзіце сцверджанні, якія вы можаце сказаць сабе, што вы можаце зрабіць, што вы можаце паверыць, што вы можаце сказаць, не плачачы і не адчуваючы, што хлусіш. Магчыма, вам прыйдзецца пачаць рахманым. Але зрабі гэта зараз, і праз шэсць месяцаў твая будучая самаацэнка ўзнагародзіць цябе.

Ваша будучая ўласнасць там. Будзь добры з гэтым чалавекам! Можна падумаць, што "я адкладу сваё псіхічнае здароўе, пакуль усё не скончыцца", але потым ты спадзяешся на тое, што адбываецца ў свеце.

Раней, і зараз, вы павінны знайсці спосабы, каб быць шчаслівымі з вашымі праблемамі. Гэта не змянілася. Мы павінны клапаціцца пра сваё псіхічнае здароўе, нават калі ... асабліва калі ... цяжкія часы. Людзям, якія хварэюць, спатрэбяцца здаровыя, псіхічна ўстойлівыя людзі, каб клапаціцца пра іх. Цяпер самы час актывізаваць свае пазітыўныя пацверджанні, не адваляючыся, на здароўе і на карысць навакольных людзей.

Мы не можам дачакацца, пакуль усё ўвойдзе ў нармальны стан. Гаворка ідзе пра стварэнне новага нармальнага, і новай нармальнай патрэбна месца для шчасця, радасці і душэўнай стабільнасці.

4. Спыніце разважанні пасткі, замест гэтага прымайце меры

Катастрафічнае мысленне (усё самае страшнае здарыцца, і я не магу гэта кантраляваць і не справіцца!) І "павінна" думаць (мае сябры / сваякі павінны рабіць гэта, а іх няма!) Думаюць пасткі, якія выклікаюць расчараванне і стрымліваюць цябе. ад пошуку новага нармальнага.

Прыняцце рашэнняў, заснаваных на гэтых пастках, заўсёды прывядзе да рашэння, заснаванага на страху і адчаі. Гэта не лепшыя рашэнні нікога.

Замест гэтага, засяродзьцеся на тым, што адбываецца на самай справе, на чым вы можаце кантраляваць і што выгадна для сябе і іншых, і прыняць меры. Купіце кубак кавы для паліцэйскага, які працуе звышурочна (з бяспечнай адлегласці, вядома, як папярэдняя аплата папярэдняга ў рэгістратуры). Ачысціце кухню, нехта вас не прыдзірае і не просіць.

Рабіце рэчы і прадпрымайце дзеянні, якімі вы, у рэшце рэшт, можаце адчуць гонар за сябе. Запішыце іх. Палічыце іх! Гэта гучыць недарэчна, але погляд на станоўчыя дзеянні, якія вы рабілі на працягу дня, можа павысіць вашу самаацэнку і настрой.

5. Адпусці хутка

Не фантазіруйце, як выглядала б ваша жыццё, калі б не адбылося X, і як выглядае ваша жыццё, калі б Y здарылася замест З. Фантазуйце пра будучыню і пра тое, як усё будзе лепш - Але хутка прыміце, што ўсё ёсць ніколі не збіраюцца быць аднолькавымі.

Гэта страшная таблетка для глытання. Ваша мінулае жыццё сышла. Цяперашняе жыццё - гэта тое, што ў цябе ёсць. Будучыня невядомая.

Спрабаваць прымусіць будучыню выглядаць як мінулае немэтазгодна.

Новы нармальны вы стварылі? Магчыма, вам прыйдзецца таксама адмовіцца ад гэтага і пачаць усё спачатку. Гэта можа здарыцца заўтра. Будзьце гнуткімі. Ваша руціна важная для вашага псіхічнага здароўя, для вашага пачуцця бяспекі. Але калі гэта ўжо не дапамагае вам, таму што занадта шмат вакол вас змянілася, пабудуйце новае нармальнае.

Пачніце яшчэ раз.

Гэта будзе нашай нормай як мінімум на месяц, а хутчэй за ўсё і даўжэй. Нават калі мы пачнем пакідаць свае дамы, наша жыццё будзе па-іншаму па-іншаму. З'явіцца новая норма падчас каранціну, і яшчэ адна нармальная з'ява, калі гэта пройдзе.

Давайце пабудуем добрыя, прадуктыўныя новыя нармалы.

мае кнігі тут <3