5 сакрэтных прычын, па якіх вы трымаеце беспарадак - і як адпусціць

Вівіан Айзенштадт, MAPT, не захапляецца незнаёмцам. Кажа, вывучэнне эмацыянальнай прыхільнасці да прадметаў дапамагло ёй знайсці вялікую свабоду, адпускаючы рэчы, якія ёй больш не патрэбныя, нават калі яны ўяўляюць шчаслівыя ўспаміны.

"Шмат беспарадкаў адлюстроўвае мой перагружаны розум", - кажа Айзенштадт, які ўзначальвае тэрапію Vivie. "Вычысціўшы непаладкі, я шмат прачысціў свой розум, і зараз можна значна лягчэй засяродзіцца".

Шмат хто адчувае, што іх паглынуць электроніка, крадзяжы, адзенне, паперы, дзіцячыя цацкі, калекцыі для дарослых і іншыя рэчы, якія працягваюць назапашваць, але іх цяжка адпускаць.

Эксперты мяркуюць, што эмацыйная прыхільнасць да прадметаў можа трымаць вас у паветры - і разуменне гэтых укладанняў дапаможа вызваліць вас. Мы просім іх растлумачыць асноўныя прычыны, па якіх людзі трымаюцца, і таксама даць парады адпусціць.

1. Успаміны пра шчаслівыя часы. Гэта не рэдкасць, каб людзі трымаліся ўлюбёных успамінаў праз прадметы, але яны таксама могуць трымаць іх у мінулым. "Я знайшоў шмат прадметаў, якія я трымаў, каб былі толькі напамінамі пра вялікія часы ў маім жыцці, альбо пра жыццёвы перыяд, які я хацеў з усёй любоўю ўзгадаць", - кажа Эйзенштадт.

Рашэнне: давярайце, што гэты досвед будзе працягвацца і ў вашым сэрцы, і ў думках, і яны будуць памятаць менш. "Я сфатаграфаваў прадметы для нашчадкаў, пасля чаго аддаў прадметы".

2. Пачуццё бяспекі. Некаторыя аб'екты могуць забяспечваць ілжывае пачуццё бяспекі, - кажа Боні Джой Дюкетт, сертыфікаваны прафесійны арганізатар. "Мы робім сябе бяспечна і камфортна, набываючы рэчы", - кажа яна. "Для некаторых людзей гэта ўзнікае ў дзяцінстве, і часам гэта проста, як мы іх праводзім".

Рашэнне: спытаеце сябе, ці сапраўды вам гэта трэба. "У той час як вам не трэба перааналізаваць свае рэчы, добра спыніцца і падумаць на час, чаму вы купляеце, захоўваеце і карыстаецеся", - кажа яна.

3. Раскаянне за няправільныя рашэнні аб куплі. Многія робяць пакупкі па капрызе - а часам і завышаныя выдаткі - і потым адчуваюць сябе вінаватымі, калі прадметы сядзяць нескарыстаныя ў скрынцы. "Мы, магчыма, патрацілі на гэта шмат грошай і не хочам сутыкацца з пачуццём няўдачы з-за прыняцця дрэннага рашэння", - кажа Мелані Грынберг, кандыдат медыцынскіх навук, клінічны псіхолаг і трэнер па жыцці. "Напрыклад, дарагія чаравікі, якія нязручныя".

Рашэнне: Дазвольце сабе адчуць раскаянне пакупніка, але памятайце, што вашы залішнія прадметы могуць быць выдатным для тых, хто ў іх мае патрэбу, альбо ў якасці дабрачыннага ахвяравання. "Прызнайце пачуццё смутку ці няўдачы, а потым паспрабуйце знайсці спосаб больш пазітыўна апрацаваць сітуацыю", - кажа яна. "І засяродзьцеся на перавагах выдалення беспарадак".

4. Страх адпусціць. Гэта асноўная прычына бязладдзя для многіх людзей. «Мы так прывязаныя да нашых рэчаў па розных прычынах, але большасць людзей родам з месца страху», - кажа Лаура Бенка, аўтар кнігі «Холістычны дом: розум, цела, дух, космас». "Гэта можа быць страх недастатковай колькасці - што стварае назапашванне і назапашванне назапашванняў - альбо страх забыць успаміны, што прыводзіць да таго, што вы не зможаце адпусціць ніводнага мастацкага твора, фотаздымкаў ці іншых прадметаў памяці".

Рашэнне: Вырашыце асноўныя прычыны, чаму вы трымаецеся і стварыце план, каб вызваліць беспарадак і лішак. Акрамя таго, ператварыце простыя задачы ў сімвалічныя жэсты, накіраваныя на агульную мэту - ачысціць ваш дом і розум ад бязладдзя. "Напрыклад, калі вы выносіце смеццевы пакет з паперамі ў сметніцу, паглядзіце на яго, як вы выпускаеце любы непажаданы атрыбут пра сябе, які вам не падабаецца", - кажа Бенка. "Гэта як унесці ў бардзюр вялікую сумку лішніх клопатаў".

5. Гэта проста занадта пераважна. Некаторыя людзі проста не могуць сабраць час і сілы для сартавання і адкідвання. "Мы можам адчуць сябе перабітымі перспектывай перажыць усё гэта і прыйдзецца прымаць шмат рашэнняў і рабіць фізічную працу, каб перавезці яго", - кажа Грынбург

Рашэнне: разглядаць вызваленне беспарадкаў як новы пачатак у жыцці. "Прызнайце, што, калі вы адпусціце старое, вы вызваліце ​​месца для новых магчымасцей і вопыту", - кажа яна.

Хітрасць у тым, каб перажыць ачыстку ад беспарадкаў - гэта ўцягванне ў працэс, які працягваецца, а не цуд за ноч. "Завядзіце невялікую, адну палічку, скрыню, шафу або тайнік за адзін раз", - кажа псіхатэрапеўт і аўтар кніг, кандыдат філасофіі Ціна Барысаўна.

Што адно, што загрувашчвае ваша жыццё, вы можаце адпусціць зараз?