5 прычын, чаму: як перамагчы блюз

Жыццё па большай частцы цудоўнае. Існуе так шмат дробных аспектаў нашага паўсядзённага існавання, якія пацвярджаюць гэта - сухі шоргат лісця восенню, прысмакі саспелых апельсінаў летам альбо ясная шкляная халоднасць зімовых вечароў.

Але бываюць выпадкі, калі ўсё цяжэй распазнаваць гэтыя рэчы. Нашмат цяжэй. Калектыўныя эфемеры паўсядзённага жыцця могуць дадаць аднаразовыя цуды, але, калі вас абцяжарвае асабліва дрэнны выпадак блюзу, вам можа быць неверагодна складана ўзняць галаву дастаткова доўга, каб ацаніць тое, што вакол вас.

Жыццёвая магія не падніме цябе, калі адчуваеш сябе нізкім.

У мяне няма дэпрэсіі, але я жудасна пераадольваю і часам перажываю нязначныя дэпрэсіўныя эпізоды. Я трывожна ўмею канцэнтраваць увагу на тым, чаго ў мяне няма, і я часта думаю, што маё жыццё было б лепш, калі б XYZ,

калі б у мяне было больш гэтага / менш гэтага

калі б я быў тут / там.

Такім чынам, я хачу нагадаць, што для маёй карысці, як і вашай, ёсць мноства прычын, дзеля чаго варта жыць - тут пяць.

1. Кнігі

Мой мясцовы кіроўца аўтобуса атрымлівае асалоду ад летняга сонца з кнігай у руках

Мала таго, што Стывен Кінг называе "адназначна пераносную магію", кнігі - гэта таксама самы танны і лёгка даступны пашпарт, які вы калі-небудзь будзеце мець. Чытанне кнігі прывядзе вас у любую краіну на планеце, і вы можаце з'явіцца, калі захочаце.

Хочаце прыпудрыць нос і вечарыну ў Нью-Ёрку? Несумненна - Яркія агні, Вялікі Горад - гэта адзін для вас.

Цікаўна ўзяць на выставе дзіўную мастацкую выставу ў Атланце на світанку новага тысячагоддзя? Чалавек у поўным аб'ёме чакае вашага званка.

Адчуваеце прыгод? Здзейсніце падарожжа ў Веймар, Германія, выпіць напой і шоў, перш чым развітацца з Берлінам, калі фашысты захапляюць уладу і псуюць усё задавальненне.

Кнігі прапануюць магчымасць падарожнічаць, пагутарыць са старымі сябрамі, падслухаць кафэ і знайсці сябра ў вагоне цягніка. У кожным радку ёсць нітка жыцця, на кожнай старонцы глыток агульнага вопыту. Кнігі прапануюць пазбегнуць, забяспечваюць прытулак, і яны зачароўваюць, забаўляюць і прасвечваюць.

2. Тэлефонныя званкі

Паслухайце мяне: тата балбатае па тэлефоне

Больш за 3,5 мільярда чалавек валодаюць смартфонамі, а значыць, амаль палова насельніцтва планеты патэнцыяльна звязана паміж сабой. Але смартфоны ўсё часцей выкарыстоўваюцца для ўсяго, акрамя тэлефанаванняў - онлайн-банкінгу, браніравання рэйсаў, фатаграфавання і пакупак і абмену паведамленнямі.

Калі ў апошні раз у вас адбываўся сапраўдны тэлефонны званок?

Адзінота і пачуццё ізаляцыі з'яўляюцца галоўнымі фактарамі для нездаровага стану душы. Чым даўжэй вы праводзіце ўласную галаву, тым больш магчымасці негатыўных думак гнаіцца, як цвіль у вільготным памяшканні.

Паспрабуйце праветрываць свае думкі свежым паветрам - пагаварыце з кім. Знайдзіце кагосьці, хто пачуе вас, і дайце ім ведаць, што да чаго. Ці проста пагаварыць з імі, пагаварыць пра тое, што вы прыгатавалі на вячэру, раскажыце пра тое, што ўбачылі па дарозе на працу; спытайцеся ў іх, што яны рабілі ў выхадныя.

Хоць гэта можа палегчыць нагрузку, падзяліўшыся непрыемнасцямі з іншымі, гэта таксама можа быць жаданым адцягваннем, каб пагаварыць пра пух з сябрам.

3. Іду на шпацыр

Нікому не навіна, што наша эпоха асабліва шумная. Нельга прайсці і пяць хвілін без усплывальнага вокны, які абвясціў аб новай электроннай пошце, новым паведамленні, новай прапанове на крэм ад маршчын або ёгурт з нізкім утрыманнем тлушчу. Гэта зусім неспакойна.

Адно з рашэнняў, каб выключыць адцягненне і спыніць свой розум, - пайсці гуляць. Пакіньце тэлефон ззаду - прыносіце музыку, калі хочаце, - а проста пагуляйце. Паспрабуйце знайсці прыбярэжную сцежку альбо знайсці дзе-небудзь спакаваныя дрэвы; шукаць рэчы, якія рухаюцца, пакуль яны стаяць нерухома, калыханне галін або іскрыстае вывіху хутка які рухаецца току.

Засяродзьцеся на тым, што вакол вас, і слухайце пустату - пачуйце вецер у вушах і паглядзіце на дарогі, па якіх вы ідзяце; убачыць адбіткі веласіпедных шын, адбіткі лапу, цёмныя калючыя лужыны.

Дробныя рэчы становяцца выдатнымі, калі на іх звяртаеш увагу.

4. Дзякуй за музыку

Героі: Шкло і Боўі на Каляды

Музыка - гэта асабліва паглынальнае рэчыва. Некаторыя песні будуць мець пэўны сэнс для розных людзей, і вы заўсёды можаце быць вернуты ў той час, месца, пачуццё, пачуўшы гэтую песню.

Я лічу, што а-ха "Вазьмі мяне" імгненна нагадвае мне пра Аўстралію, таму што я заўсёды чуў гэта па радыё ў дзяцінстве. Кожны раз, калі чую, як паўтарае тытул Мортэна Харкета, я заўсёды памятаю, як сядзеў на заднім сядзенні машыны, ручніком, абматаным маімі плыўцамі, пяском у валасах, ехаў дадому з пляжу.

Песня гучыць гэтак жа ярка, як ззяе памяць: гэта мой сродак ад няшчасця ў вільготныя люты дні, калі я мару пра сонца. Я знайшоў песню, прасякнутую пазітыўнай асацыяцыяй.

Калі вы хочаце перавезці сябе на некалькі хвілін, знайдзіце песню, якая прывядзе вас у рай вашай памяці. Якую музычную музыку вы злучаеце з выразнай, сапраўды выдатнай памяццю? Што вы слухаеце, калі вам трэба крыху знікнуць?

5. Жыццё дзейнічае ў кругавым руху

Трэці закон руху Ньютана прадугледжвае, што на кожнае дзеянне ёсць роўная і супрацьлеглая рэакцыя. І хаця гэта навуковая мера, я лічу, што яна працуе на больш метафарычнай аснове. Добрыя дні непазбежна будуць суправаджацца дрэннымі днямі, але ўсё, я лічу, ўраўнаважвае сябе - у рэшце рэшт, гэта называецца проста "жыццёвым цыклам".

Усё, што ідзе вакол, прыходзіць.

Добрыя дні, дрэнныя дні - і ўсё паміж імі: жыццё, у лепшым выпадку, варта жыць.