5 якасцей, неабходных кожнаму маленькаму стартапу, і як іх выхаваць пры кожным даганянні.

Па-першае, мы павышаем прадукцыйнасць працы, прыпыняючыся і думаючы пра тое, што мы робім і як. Нішто не дапамагае больш, чым задаваць правільныя пытанні. Дапамагаючы людзям альбо хутка знайсці сваё месца і дадаць каштоўнасць вашаму бізнесу, альбо зразумець, чаму яны дрэнна прыстасоўваюцца, гэта бяспройгрышны вынік для ўсіх. Наша здольнасць зрабіць гэта добра можа зрабіць або разбурыць бізнес.

На працягу апошніх трох гадоў я будую ў Вялікабрытаніі стартап па вытворчасці і дабрабыту пад назвай Make Time Count (MTC). MTC падтрымлівае летуценнікаў, дзеячоў і мяцежнікаў з самых розных слаёў грамадства, каб дасягнуць вынікаў і быць добрымі. Мы прапануем паслугі - кансультацыі, навучанне і навучанне - і інструменты - кнігі, дзённікі і дапаможнікі для асабістых арганізацый - для людзей, МСП і буйных арганізацый, якія сканцэнтраваны на павышэнні прадукцыйнасці, працы ў камандзе, занятасці і задаволенасці. Наша праца заснавана на трох арыгінальных мадэлях, якія я распрацаваў у галінах: асабістая прадукцыйнасць, дабрабыт і здароўе, дзе я інтэграваў працу ў галіне неўралогіі, чалавечага паводзін, адукацыі і коучінг-тэрапіі для падтрымкі пашырэння правоў чалавека.

Вядучы стартап быў падобны на тое, каб паспрабаваць праехаць на цягніку і ўсё яшчэ пракласці рэйкі. Заўсёды трэба зрабіць больш, чым ёсць час ці грошы, каб зрабіць гэта. Таксама не заўсёды лёгка прарабіць, як нешта зрабіць, акрамя спроб і памылак. Я таксама не аматар запазычанасцей за стартап, калі толькі гэта не трэба для сур'ёзнай інфраструктуры. Нічога падобнага на ціск доўгу, каб выклікаць узровень стрэсу і забяспечваць дадатковы ціск. У той час як я бачыў і працаваў з людзьмі, якія квітнеюць у такіх умовах, я аддаю перавагу больш здароваму і збалансаванаму падыходу да стварэння бізнесу, які дазваляе пазбегнуць выгарання ў працэсе.

Па гэтай прычыне я загрузіў сваю кампанію з самага пачатку і вырашыў працаваць з фрылансерамі, няпоўнымі супрацоўнікамі альбо людзьмі, якія карыстаюцца кар'ерай у партфелі. Я маю на ўвазе тое, што магу, і я шчаслівы, калі распрацоўваю сваю дзейнасць у адпаведнасці з маім бачаннем. У сувязі з гэтым я з гонарам прызнаю, што некаторыя людзі, якія падтрымліваюць МТК, былі ў нас ужо 3 гады, а яшчэ пару - больш.

Людзі, якія працуюць з MTC, прыйшлі з трох крыніц (1) арганічнага самаабароны - яны звязаліся і сказалі, што я хачу! (2) мы рэкламавалі дапамогу і абралі каго-небудзь, выкарыстоўваючы больш традыцыйны падыход да набору, і / або (3) мы папрасілі нашых сяброў для людзей, якія альбо “маюць патрэбу ў працы”, і якія могуць дапамагчы нам з дапамогай канкрэтнага набору навыкаў. Такі спосаб набору талентаў прынёс неадназначны набор вынікаў, які дапамог мне перабраць карысны набор крытэрыяў для будучых наёмных работнікаў.

5 падвойных характарыстык, неабходных кожнаму пачынаючаму прадпрымальніку ў сваёй справе.

1. Энтузіязм і мысленне дасягненні
  2. Моцная працоўная этыка і творчасць
  3. Добрая асабістая арганізацыя і здольнасць даваць і атрымліваць водгукі
  4. Цікаўнасць і гатоўнасць вучыцца
  5. Даверлівасць і маральны компас.

Энтузіязм і мысленне дасягненні

Я ніколі не забуду захопленыя вялікія пальцы, якія наш 21-гадовы стажор прынёс у каманду. Уявіце, што кожнае маленькае развіццё сустракаецца з гучным і праўдзівым хваляваннем. Гэта павінна быць матываваным кожнаму генеральнаму дырэктару, але ЧЭР-ЛІДЫНГ сам па сабе бескарысна, калі ён не адпавядае настрою дасягненняў. Пад гэтым я маю на ўвазе чалавека, які адразу ж задумваецца над тым, як пераўтварыць дадзеную магчымасць у адчувальны вынік.

Моцная працоўная этыка і творчасць

Вышэйапісаны набор дае нам шчаслівае сэрца і ў пэўнай ступені перажыў розум, але нам трэба больш. Калі ў нас ёсць этычная праца, мы атрымліваем персанал, які дае вынікі, выконвае тэрміны, выконвае свае абяцанні, павышае ўзровень стандарту і дапамагае ісці ў правільным кірунку. Для пачаткоўцаў творчасць з'яўляецца найважнейшай, таму што, калі часу і рэсурсаў не хапае, нам часта трэба думаць пра творчасць, як зрабіць што-небудзь, перайсці на нечы радар або прыцягнуць увагу будучага кліента.

Добрая асабістая арганізацыя і здольнасць даваць і атрымліваць водгукі

Нічога нельга падтрымліваць без добра арганізаванага чалавека, каб яны былі максімальна прадуктыўнымі. Час - гэта грошы, а затрымкі дарагія, незалежна ад таго, каб ваш стартап фінансуецца іншымі людзьмі ці вамі. Наяўнасць эфектыўных сістэм для кантролю за працай і магчымасць хуткага прасоўвання наперад - гэта ключ да высокага ўзроўню маралі і вынікаў. У гэтым плане важная здольнасць даваць і атрымліваць водгукі. Стартапы вельмі напружаныя. Заснавальнікі і вынаходнікі ўкладваюць вялікую частку свайго жыцця і самі ў свае праекты, і ёсць пастаянная магчымасць для навучання і росту. Хоць я займаю 1 доктарскую ступень, за апошнія пяць гадоў я лёгка дасягнуў 7 дадатковых майстроў, і гэта будзе дакладна для ўсіх, хто ўдзельнічае ў стартапе. Гэта азначае, што магчымасць прыняць зваротную сувязь на борце, а таксама сутыкнуцца з сутычкамі і канфліктамі. Нішто не выкрадае час і энергію, як людзі, якія маўчаць, таму што іх пачуцці былі пашкоджаныя, пануры ці, што яшчэ горш, па-ранейшаму прымаюць пасіўна-агрэсіўнае стаўленне. На мой погляд, любая з гэтых формаў паводзінаў з'яўляецца выдатнай прычынай як мага хутчэй расстацца з кампаніяй. Зараз я практыкую сістэму жоўта-чырвонай карткі - адно папярэджанне па выпуску, а калі няма паляпшэння чырвонай карткі. Я павінен сказаць, што я актыўна шукаю зваротную сувязь ад людзей вакол мяне пра тое, як я магу палепшыць і дапамагчы ім таксама лепш.

Цікаўнасць і сістэмнае мысленне

Стартапам патрэбныя людзі, якім цікава даведацца, як усё сапраўды працуе. Калі ў вашай камандзе няма такіх людзей, - знайдзіце! Добры стартап патрэбны эксперты, фактычныя пошукі фактаў і копальшчыкі фактаў, людзі, якія звяртаюць увагу на дробныя дэталі, і тыя, чый розум пастаянна адкрыты для навучання. Але не маючы магчымасці далучыцца да кропак і звязаць усё, вывучэнне - гэта проста дадатковая інфармацыя. Неабходныя людзі, якія з'яўляюцца натуральнымі мыслярамі. Пад гэтым я маю на ўвазе людзей, якія могуць адступіць і паглядзець, як складаюцца рэчы. Часта тут знаходзяцца захапляльныя магчымасці, якія можна сканцэнтраваць на адчувальных выніках.

Даверлівасць і маральны компас.

Калі вышэйзгаданыя характарыстыкі ідуць доўгім шляхам да фарміравання павагі да кагосьці іншага і да сябе, без даверу агульная сума ўсё роўна роўная нулю. Уразлівасць новага стартапа азначае, што многія людзі часта празмерна паранояць, што іх ідэі крадуць! Мая філасофія ў гэтым заключаецца ў тым, што бізнес падобны да акіяна - ёсць прастора і ніша для практычна тых, хто распрацоўвае карысны прадукт ці паслугу, якая дадае відавочную каштоўнасць для сваіх кліентаў. Але сённяшні ландшафт прадпрымальніцтва і кожны стартап сапраўды могуць скарыстацца моцным маральным компасам. Што тычыцца людзей, якія працуюць з вамі, гэта азначае наяўнасць належнай праніклівасці і чуласці да таго, каб не пакідаць людзей у равах, гарачых мастах і разбураць адносіны праз непаразуменне і канфлікты.

Такім чынам, ці я размаўляю з 21-гадовым або 65-гадовым чалавекам у сваім стартавым рэжыме - вось пяць пытанняў, якія я задаваю ў сваіх даганях.

1. Што ў цяперашні час вас хвалюе ў сферы MTC, і ўлічваючы гэта, дзе і як вы можаце дадаць нам каштоўнасць?
  2. Праглядзіце мяне вашы разважанні больш падрабязна, каб мы маглі бачыць, як гэта можа працаваць на практыцы.
  3. Давайце разгледзім тое, што вы нядаўна зрабілі, як рэальны прыклад і пагрузімся ў ваш працэс для яго дасягнення. Чаму мы можам навучыцца гэтаму разам?
  4. Цікавіцеся вам, што б вам спадабалася шукаць магчымасці для росту і ўзмацнення вашых апошніх намаганняў?
  5. Што для вас сапраўды важна ў плане задавальнення вашага жыцця і працы і як мы можам гэта зрабіць так, як мы працуем разам?

Калі вы па-ранейшаму больш салонепрадуктарам - пракладваючы рэйкі і кіруючыя цягнікі, прыведзены вышэй спіс будзе карысным, каб падказаць сумленнае меркаванне пра тое, у чым вы добрыя і дзе вы можаце захацець! Я б таксама параіў атрымаць дапамогу і разгледзець пытанне аб выкарыстанні гэтых 5 двайных характарыстык для выбару супрацоўнікаў.

Адзінае, што трэба кожнаму прадпрымальніку і кіраўніку, - гэта час падумаць. Заданне даволі простых пытанняў пра сябе і тых, з кім мы працуем, спрыяе высновы. Гэта таксама дапамагае ўсім адчуваць сябе больш ясна, больш засяроджана на тым, што мае значэнне, і бяспечна, дзе яны стаяць.