ТОП-5 маркетынгавых памылак, якіх трэба пазбягаць у 2020 годзе

І 5 лепшых практык, якія павінны іх замяніць

Фота Diggity Marketing на Unsplash

У пачатку года я напісаў артыкул пра свае планы па паляпшэнню бізнесу як пазаштатнага перакладчыка і пісьменніка. Значная частка гэтых паляпшэнняў - гэта шмат даследаванняў, і падчас майго даследавання маркетынгавых тэндэнцый я зноў і зноў сутыкаўся з тымі ж памылкамі. Я хачу падзяліцца з вамі гэтымі распаўсюджанымі памылкамі, каб вы маглі не дапусціць іх.

Перш чым мы паглядзім на тое, што мы павінны зрабіць, мы пазнаёмімся з памылкамі іншых людзей у мінулым годзе. Я лічу, што ўсе мы можам вучыцца на памылках, таму пачнем з першай памылкі.

1. Спрабуючы дапамагчы ўсім ва ўсім

Раней я рабіў гэтую памылку, перш чым даведаўся, хто мой ідэальны кліент. Я зрабіў гэта з дапамогай інструмента Hubspot, які выдатна знайшоў вашу нішу. Але давайце спынімся на тэме і пагаворым пра захаванне змесціва ў Інтэрнэце, актуальнага для вашага чытача.

Як вы можаце ведаць, (у Інтэрнэце) брэнды імкнуцца пашырыць сваю дасяжнасць на рынках, максімальна дыверсіфікуючы сваю аўдыторыю. Большасць кампаній зробіць гэта, стварыўшы вузкаспецыялізаваны кантэнт, які сам па сабе з'яўляецца добрай рэччу, але кампаніі часта не нацэльваюць на іх змест правільна.

Я знайшоў артыкул на гэтую тэму. Гэта было інтэрв'ю з Лізай Матсан, у якім яна сказала: "На працягу сямі гадоў мы выпускалі допісы ў блогах, у якіх было паказана, наколькі разнастайны Джорданскі вінаробны завод як бізнес - паведамленні аб кулінарыі, садоўніцтве, сельскай гаспадарцы, кветкавым дызайне, падарожжах, вінаробстве, будаўніцтве. і навіны. Гэта перашкодзіла нам захаваць лаяльную абаненцкую базу. Той жа пакупнік, які хоча даведацца, які найлепшы кухонны нож выкарыстоўваць, напэўна, не хвалюе, як квітнеюць вінаграднікі ці як паводкі ўплываюць на вінаграднікі ".

Урок, які мы можам даведацца з гэтага, заключаецца ў тым, што ваш змест заўсёды павінен быць арыентаваны на ідэальнага чытача, на ідэальную аўдыторыю. Незалежна ад таго, наколькі разнастайны і спецыялізаваны ваш кантэнт, заўсёды рабіце ўсё магчымае, каб арыентавацца на патрэбных людзей або рынкі.

"Безаблічныя брэнды - наступныя дыназаўры"
- Ліза Матсан

2. Думаць больш лепш

Гэта памылка, якую я таксама раблю нават тут, на "Сярэднім". У мінулым годзе я чытаў артыкулы ад "Сярэдняга гуру", у якіх гаворыцца, што чым больш вы пішаце, тым лепш будуць вашы артыкулы. Паспрабаваўшы гэта некалькі тыдняў, я заўважыў тэндэнцыю да меншага колькасці праглядаў і меншага даходу.

Таму я паспрабаваў іншую тактыку пасля прагляду дзівоснага вебінара ад Энтані Мура, у якім ён растлумачыў, як расце аўдыторыя і даходы, напісаўшы ўсяго два артыкулы на тыдзень. Ён разгубіўся, і з таго часу я пісаў толькі два артыкулы на тыдзень для "Сярэдніх". Я рады сказаць, што з тых часоў мой даход вырас больш чым удвая, арыентуючыся больш на якасць, чым на колькасць, як я раньш.

Мая адказнасць для вас - не засяроджвацца на стварэнні як мага больш сеткавага кантэнту, каб як мага хутчэй пашырыць дасяжнасць. Засяродзьцеся на стварэнні якасных сувязей са сваёй аўдыторыяй; нягледзячы на ​​павольную хуткасць пашырэння. Адзін фрагмент адпаведнага зместу каштуе значна больш, чым дзясяткі тых, так званых "пух" твораў, якія, шчыра кажучы, проста не варта ствараць - ці чытаць.

3. Засяроджванне ўвагі на ісці віруснасці, а не на самой аўдыторыі

Гэта, здавалася б, простая памылка, таму тлумачыць гэта не зойме шмат часу. Пераход на вірус можа здацца самай вялікай справай, калі кампанія атрымае імгненную славу. Але ёсць вялікая праблема, калі кампанія вырабляе кантэнт, які засяроджаны выключна на гэтай мэты. На самай справе ёсць дзве асноўныя прычыны, па якіх гэта будзе контрпрадуктыўным.

Першы з іх заключаецца ў тым, што пры распрацоўцы зместу для віруснага характару часта ігнаруюцца больш асноўныя формы маркетынгу. Падумайце, наколькі рэлевантнасць для аўдыторыі, напрыклад - вірусны кантэнт часта не мае нічога агульнага з мэтавай аўдыторыяй. Калі кантэнт ствараецца такім чынам, сувязь з аўдыторыяй губляецца.

Другая прычына - гэта тое, што вірусны змест часта не мае нічога агульнага з каштоўнасцямі і норавам кампаніі / брэнда. Калі вы ствараеце кантэнт, які, магчыма, шакіруе ў надзеі, што ён стане вірусным, яго верныя паслядоўнікі могуць лічыць табу. Гэта можа нават узгарыць і адштурхнуць вашу аўдыторыю.

4. Жадаючы быць экспертам ва ўсім

Яшчэ адна памылка, якую робяць многія (нават вельмі дасведчаныя) кампаніі, спрабуе стаць ведаць усё. Кампаніі, якія здзяйсняюць гэтую памылку, спрабуюць стаць экспертам у любой дадзенай сферы, таму што лічаць, што гэта прынясе карысць іх кліентам. Але ў рэчаіснасці кліенту значна лепш, калі брэнд / кампанія прытрымліваецца рэчаў, якія яны сапраўды ведаюць.

Гэтая праблема, мабыць, самая вялікая ў сацыяльных медыя, дзе цэлыя кампаніі грунтуюцца на гэтай памылцы. Акрамя таго, што яны вельмі дарагія, яны часта адчужаюць кліентаў і гучаць прадузята, што будзе каштаваць грошай у доўгатэрміновай перспектыве.

5. Выбар кароткатэрміновага маршруту

Ранейшыя чатыры пункты паходзяць з асноўнага неразумення маркетынгу, на мой погляд, - асабліва інтэрнэт-маркетынгу. Кожны раз, калі ўзнікаюць новыя тэндэнцыі, ёсць жаданне скакаць на падножцы і зрабіць усё магчымае. Існуе вялікая праблема з гэтым.

Пры спробе скарыстацца тэндэнцыямі, асноўныя прынцыпы, якія робяць інтэрнэт-маркетынг карысным, губляюцца. Простым прыкладам можа стаць максімальная дасяжнасць з найменшымі выдаткамі. Калі вы паспрабуеце прытрымлівацца тэндэнцыям, а не засяроджвацца на сваёй аўдыторыі, ваша кошт будзе значна вышэй, чым калі вы будзеце прытрымлівацца маркетынгавага плана.

Заўсёды пытайцеся ў сябе, як новае ўтрыманне ўносіць свой уклад у ваш доўгатэрміновы маркетынгавы план, і не блукайце занадта далёка ад першапачатковай ідэі, каб заставацца лаяльным да ўласнага брэнда і ствараць аўдыторыю. Заўсёды думайце доўга.

Як карыстацца гэтымі парадамі

1. Змест вопыту набывае яшчэ большае значэнне

Як я ўжо казаў, нацэльвайцеся на якасць, а не на колькасць. Але, самога гэтага недастаткова. Задача складаецца ў тым, каб вылучыцца з канкурэнтаў, арыентуючыся на вопыт, які вы прапануеце сваім кліентам. Інтэрнэт-кантэнт павінен быць сучасным, актуальным і забяспечвае выдатны досвед працы з кліентамі.

Змест вопыту - гэта тэрмін, які выкарыстоўваецца для разгляду наяўнага ў Інтэрнэце зместу і пошуку спосабаў яго ўдасканалення. Тое ж самае тычыцца і вашага сайта, і стратэгіі, і ўсяго вашага прысутнасці ў Інтэрнэце. Для гэтага спатрэбіцца не так шмат часу, але добра спяшацца, каб разгледзець кожны крок кліентаў. Мэта складаецца ў тым, каб палепшыць досвед працы з вамі і / або вашай кампаніяй.

2. Візуальныя дадзеныя, так, калі ласка

Усім нам вядома прымаўка «карціна варта тысячы слоў». Рэалізуючы ў сваім змесціве відэа, людзі зразумеюць ваш змест значна прасцей. Візуальныя дадзеныя дадуць вам думку значна хутчэй, чым словы; відэа яшчэ лепш. Так што не цурайцеся візуалаў для спрашчэння вашага змесціва.

3. Чытанне як частка пісьма

Так, гэта просты спосаб, пра які я не буду шмат пісаць. Проста прачытайце тое, што вы напісалі, каб слухаць, калі гэта мае сэнс. Калі вы пішаце, гэта можа мець сэнс, але калі вы пачуеце словы, вы можаце падумаць, "на што яны спасылаюцца?" альбо "Што такое азначэнне нават азначае?" ...

Праглядзіце свой змест, прачытаўшы яго ўголас і палегчыўшы чытачу зразумець, што і як вы маеце на ўвазе.

4. Longform - гэта дзе

Кантэнт Longform перамагае кожны раз. Гэтая тэндэнцыя пачалася некалькі гадоў таму, і яна тут павінна застацца. Змест доўгай формы створыць давер, прадэманструе ваш вопыт, прадэманструе ваш брэнд і палепшыць SEO.

Я знайшоў даследаванне зместу longform на нашай платформе Medium. Ён паказвае, што артыкул у 1600 слоў альбо 7 хвілін часу для чытання з'яўляецца аптымальным.

5. Ключ з доўгім хвастом

Раней мы гаварылі пра памылку, спрабуючы выдаткаваць свой рахунак, пішучы пра рознага кшталту рэчы ў надзеі быць экспертам; гэта не працуе. Тое, што працуе, засяроджваецца на канкрэтных праблемах, праблемах альбо перашкодах, якія могуць мець ваша аўдыторыя. Мая тактыка ў SEO заключаецца ў тым, каб засяродзіць увагу на ключавых ключавых словах з доўгімі хвастамі і зачыніць канкрэтныя чытачы, якія шукаюць інфармацыю па канкрэтнай тэматыцы.

Замест таго, каб запаўняць свае артыкулы ключавымі словамі, выкарыстоўвайце ключавыя словы з доўгімі хвастамі і пошукі, каб ваш кантэнт вылучыўся. Інвестуйце ў інструменты, каб зрабіць SEO больш простым і скарыстайцеся прыведзенымі вышэй спосабамі паляпшэння вашага змесціва ў Інтэрнэце, напрыклад, з выкарыстаннем прыведзеных фрагментаў, відэаздымкаў і чытаннем яго ўголас перад публікацыяй.

Рэзюмэ

Карацей кажучы, спіс рэчаў, якіх трэба пазбягаць, і якія можна прыняць, калі гаворка ідзе пра інтэрнэт-маркетынг кантэнту. Калі вы адчуваеце, што чагосьці не хапае, не саромейцеся пакінуць каментар.

Што не рабіць:

• Спрабуючы дапамагчы ўсім ва ўсім
  • Больш думаць лепш, што не адпавядае рэчаіснасці
  • Засяроджванне ўвагі на ісці віруснасці, а не самой аўдыторыі
  • Жадаючы быць экспертам ва ўсім
  • Выбар кароткатэрміновага маршруту

Што рабіць:

• Вопыт зместу набывае яшчэ большае значэнне
  • Візуальныя дадзеныя, так, калі ласка
  • Чытанне як частка пісьма
  • Longform - гэта дзе
  • Доўгі хвост з'яўляецца ключавым