5 Агульныя падводныя камяні і як іх пазбегнуць

Штодзённыя крокі для паляпшэння жыцця на фрылансе

Выява з пляскамі

Фрыланс эканомікі квітнее.

Па дадзеных Forbes, цяпер фрылансеры складаюць неверагодныя 35% рабочай сілы ў ЗША.

Усё больш і больш людзей дасягае 9–5 гадоў і вядуць свой курс, стаўшы фрылансерам.

Але вы пачатковец альбо маеце шматгадовы досвед працы, на жаль, ёсць шмат падводных камянёў, якія большасць фрылансераў у нейкі момант стануць здабычай.

«Добрыя рэчы не бываюць лёгка. Дарога выслана падводнымі камянямі ». - Дэсі Амаз

Але добрая навіна заключаецца ў тым, што вы можаце зрабіць што-небудзь з імі.

Вы можаце вучыцца на маіх памылках.

Фрылансеры, якія абсталяваны усімі неабходнымі ведамі і інструментамі, могуць патэнцыяльна развівацца ў гэтай новай эканоміцы. І правільныя інструменты ўключаюць у сябе веданне таго, як пазбегнуць некаторых найбольш распаўсюджаных памылак, якія робяць фрылансеры.

Гэта 5 найбольш распаўсюджаных падводных камянёў, з якімі я сутыкаўся, і крокі, якія я распачаў, каб пазбегнуць іх.

1. Зарашэнне грошай рана

Самая распаўсюджаная прычына, па якой я бачу, што фрылансеры адмаўляюцца ад сваёй мары, - гэта тое, што яны не атрымалі сальда грашовых сродкаў з першага дня. Што гэта азначае, што вы добра, магчыма, месяц-два, шэсць, калі пашанцуе, а потым усё гэта падае на гаршчок.

Вы, верагодна, мелі некаторыя зберажэнні, але праз пару месяцаў слабых заробкаў вы перагарэлі. Гучыць знаёма?

Вы занадта шмат атрымлівалі асалоду ад вольнага стылю жыцця і не зусім разумелі, наколькі гэта будзе жорстка.

Крытычна, калі вы ўпершыню пачынаеце фрыланс, каб зразумець вашыя патрэбы ў базавым даходзе.

Гэта мінімальная сума грошай, неабходная для аплаты прадметаў першай неабходнасці:

• ежа
  • арэнда
  • электрычнасць і Wi-Fi
  • тэлефонныя рахункі
  • рахункі за ацяпленне
  • падарожжа
  • трохі пацешных грошай, каб вы не страцілі розуму

Напрыклад: мая арэндная плата складае 800 долараў у месяц, і мне трэба каля 50 долараў у тыдзень на прадукты, яшчэ 50 долараў у тыдзень на рахункі. мабільны тэлефон, і скажам, 200 долараў у месяц на іншыя рэчы, якія я лічу важнымі (п'е з сябрамі, ездзіць у цягніку, бачыць тату ці паездкі ў кавярню).

Таму штомесяц я павінен зарабляць, як мінімум, 1400 долараў.

Калі я не зарабляю 1400 долараў, то я буду спальваць свае зберажэнні.

Мае сэнс?

Гэты нумар залежыць ад вашай сітуацыі.

Пераканайцеся, што вы ўлічваеце любыя абавязацельствы ў рамках сваіх асноўных патрэбаў у даходах - кантракты, іпатэка, абавязацельствы, студэнцкія крэдыты, арэнды, рахункі і г.д.

Хітрасць заключаецца ў тым, каб зразумець, які ваш мінімальны фінансавы ўзровень, і пераканацца, што вы ўносіце гэтую суму кожны месяц.

Пасля гэтага ўсё падліўка - шопінг, паездкі, вячэры, акрамя грошай на дзень на чорны дзень.

Важны нюанс; вы будзеце вельмі змагацца, каб зрабіць гэтую суму з першага дня. Ці другі дзень. Ці нават дзень 100.

Такім чынам, вы павінны мець як мінімум 6 месяцаў эканоміі ў сваім рахунку (у ідэале больш за 12 месяцаў) і рэзервовага плана *.

Таму што вам спатрэбіцца як мінімум 3 месяцы, перш чым вы набліжаецеся да атрымання базавага заробку.

Ключавое значэнне тут павінна быць рэалістычным. Трэба шмат часу, каб атрымаць добры фінансавы паток, калі ты фрылансер, і нават маючы некалькі гадоў вопыту, ты ўсё яшчэ можаш хутка апынуцца ў бядзе. Пераканайцеся, што вы робіце неабходныя выдаткі кожны месяц.

Хоць фрыланс - гэта не ўсё ў грошах, калі вы выпадаеце з месяца ў месяц, то вам трэба быць сапраўдным. Альбо скараціце свае выдаткі, альбо пашукайце спосабы заробку, які можа ўключаць у сябе пошук працы.

* Пад рэзервовым планам я маю на ўвазе ложак, на якім спаць.

2. Адсутнасць устойлівага даходу

Колькі фрылансераў ашалеюць, калі яны губляюць вялікі крок?

Ці калі яны губляюць аднаго са сваіх самых вялікіх кліентаў?

Ці яшчэ горш, калі яны разумеюць, што вобласць, у якой яны спецыялізуюцца, ужо не карыстаецца попытам?

Усе гэтыя сцэнарыі прыводзяць да расчараванага, засмучанага фрылансера з вельмі нестабільным прыбыткам.

Са мной здарылася, напэўна, больш разоў, чым хацелася б прызнаць ...

Вось мой ключ:

Дыверсіфікацыя.

Для мяне дыверсіфікацыя азначае выдаткаванне часу на розных кліентаў і тыпы працы. Мой даход ідзе ад пісьма, фінансавага аналізу і майго бізнесу.

Для кожнага з гэтых патокаў у мяне некалькі кліентаў і некалькі спосабаў пошуку кліентаў.

Калі хто-небудзь праваліцца, я не буду цалкам укручаны, таму што магу падключыць іншыя праекты.

Дыверсіфікацыя таксама азначае нешта іншае важнае:

-> Маркетынгавая стратэгія.

Я разнастаю свой час паміж працай і спробай знайсці працу.

Не кладзіце ўсе яйкі ў "працоўную" кошык.

Нават калі вы занятыя, вы павінны працягваць прымаць заяўкі на працу, а таксама абнаўляць свае профілі. Гэта, а таксама забеспячэнне патоку даходаў ад розных напрамкаў працы, забяспечыць стабільны паток кліентаў на доўгія месяцы.

3. Працуючы ўвесь час

Не адчувайце стрэсу дрэнным кіраваннем часам.

Пры першым запуску можа быць цяжка паспрабаваць ацаніць, колькі часу зойме праца. Гэта навык, які з цягам часу паляпшаецца, але, шчыра кажучы, вы толькі па-сапраўднаму вучыцеся на вопыце.

Спачатку паспрабуйце заняцца меншымі заданнямі, каб вы маглі зразумець, колькі часу зойме. Дадаткі і сайты для адсочвання часу (мне падабаецца тэтрычны, гэта бясплатна) таксама могуць дапамагчы, каб вы маглі бачыць, куды ідзе ваш час.

Дзіўна, колькі часу зойме ў вас, калі вы складаеце ўсе дробныя разрады тут і там. Калі вы выдаткоўваеце 2 гадзіны на праект, пераканайцеся, што вы аплачваеце гэтыя 2 гадзіны.

Сплануйце свае дні, каб вы не падвяргаліся стрэсу з нагоды занадта шмат вынікаў за адзін дзень і не забудзьцеся ўсталяваць некалькі дзён на тыдзень, каб не рабіць зусім ніякай працы. Большасць людзей выбірае суботу і нядзелю, але гэта залежыць толькі ад вас.

І заўсёды, заўсёды, завышаю.

Калі вы пераацаніце, колькі часу вам спатрэбіцца, то самы горшы сцэнар - вы даставіце працу своечасова; У найлепшым выпадку гэта будзе зроблена раней.

Не рабіце задачы з вялікім размахам і невялікай аплатай.

Падумайце, як эфектыўна цаніць свой час. Цяжка, але ты туды трапляеш!

4. Адсутнасць прафесійнага стаўлення

Фрыланс не азначае, каб набраць некалькі рэчаў на ноўтбуку падчас нашэння вашых PJ.

Гэта таксама не азначае, што вы можаце ўзяць адпачынак, калі захочаце.

Гэта патрабуе працы.

А каб працаваць, трэба прафесійнае стаўленне.

Вось рэчы, якія дапамагаюць мне падтрымліваць правільны чувак:

• Апраніцеся, закусіце і падрыхтуйцеся да дня. Ніякіх PJ тут. PJs = час астуджэння (масава дапамагае пры разумовым аддзяленні).
  • Атрымайце спецыяльную працоўную зону. Сядзьце проста! Зрабіце гэта вашай працоўнай зонай.
  • Сачыце за (прыблізным) рабочым графікам. Як мінімум, гэта, як правіла, для мяне 9:00 - 12:00. Што б ні працавала для вас. Руціна дапамагае мне засяроджвацца.
  • Прыміце правільны ментальны падыход. Прызнайце і ставіцеся да сваёй пазаштатнай працы так, як трэба ставіцца. Паважайце сваіх кліентаў, і яны пачнуць вас паважаць.

Мне спатрэбілася пару месяцаў, каб выпрацаваць правільнае стаўленне да прафесіяналізму, але гэта зрабіла велізарную розніцу, калі я гэта зрабіў.

5. Збоі ў зносінах

Я ведаю, я ведаю.

Вы ненавідзіце размовы па тэлефоне. Я таксама, асабліва, калі ў пятніцу днём позна.

Але пераход на хуткі званок нашмат, значна менш пакутлівы, чым радкі заблытаных лістоў наперад і назад, якія, верагодна, не будуць вырашаны да канца дня.

Электронная пошта заўсёды прывядзе да кліентаў і фрылансераў, якія спрабуюць адгадаць, што спрабуе сказаць іншы, альбо няправільна інтэрпрэтуюць тон ці кантэкст.

Проста патэлефануйце ім!

Гэта дапаможа прабіць лёд і атрымае адказы на вашы пытанні хутчэй і больш эфектыўна.

Выдатныя камунікатыўныя навыкі дазволяць вам зрабіць шлях у якасці фрылансера, а скокнуўшы па размове з кліентамі так часта, як вы можаце, вы сапраўды можаце вырабіць добрае ўражанне.

Парада аб бонусе: часта варта адправіць электроннае паведамленне пасля тэлефоннага званка, каб пераканацца, што вы вядзіце размову ў пісьмовай форме і пацвердзіце, што вы абодва на адной старонцы.

І, нарэшце, (я ведаю, гэта павінен быў быць артыкул з 5 саветаў):

6. Нулявая сацыяльная жыццё

Адна з самых вялікіх рэчаў, якія мне не хапае пры працы ў офісе, пры адсутнасці сацыяльных узаемадзеянняў.

• Што вы збіраецеся ў гэтыя выхадныя?
  • Я збіраюся ўзяць каву, хачу прыйсці?
  • Омг, ты бачыў учорашні эпізод ?!

Тое, як я вырашаю гэта, ажыццяўляецца двума спосабамі:

№1. прыкласці намаганні, каб перайсці на званок з кліентамі

Гл. Пункт 5.

Асабліва, калі вы ніколі не сустракаліся з чалавекам, гэта выдатны спосаб наладзіць давер і рапарт, і дае вам магчымасць крыху пазнаёміцца.

Акрамя таго, калі кліент вам давярае, яны будуць працягваць вяртацца да вас больш.

№ 2. прыкласці намаганні, каб займацца грамадскай дзейнасцю па-за межамі працы

Няхай гэта будзе заняткі фізкультурай, валанцёрствам ці нейкай формай сацыяльнага клуба, яшчэ важней займацца грамадскай дзейнасцю па-за працай, калі вы працуеце на сябе.

Дайце сабе поўны перапынак ад працы і адначасова выйдзіце з дому.

Не станьце сацыяльным пустэльнікам!

Гэта таксама цікавы спосаб уключыцца ў мясцовую супольнасць, што вы не атрымаеце ў якасці фрылансера.

Вы працуеце на сябе? Якія некаторыя з вашых звычайных падводных камянёў? Як вы іх збілі?

Хочаце невялікія кавалачкі натхнення і парады, дастаўленыя прама ў вашу паштовую скрыню? Падпішыцеся на абнаўленні электроннай пошты -> Давайце падтрымліваць сувязь.