5 Асноўныя пярэчанні: як павысіць іх і аспрэчыць іх у сваім змесце

Здзівіце свайго чытача, калі вы будзеце прад'яўляць гэтыя пярэчанні, перш чым яна гэта зробіць

Гэтыя 5 асноўных пярэчанняў - найбольш распаўсюджаны спосаб, калі чытач аказвае супраціў, калі яна чытае ваш кантэнт.

Пярэчанні ўсплываюць у чытача, калі яна чытае што-небудзь з заклікам да дзеяння, з мэтавай старонкі ў ліст продажаў, зваротны ліст, заяўку, неабходнасць заявы ў заяўцы на атрыманне гранта, альбо нават у артыкуле альбо паведамленні ў блогу, які робіць зразумелы момант з крокам дзеянняў.

Заклік да дзеяння прадстаўляе чытачу выбар. Ці будзе яна купляць вашу прапанову ці аргумент - ці адхіліць яе?

Калі шчыра, людзям значна лягчэй захаваць статус-кво, а не прымаць рашэнне купіць тавар ці паслугу, паслухаць новы аргумент альбо разгледзець пункт гледжання, які адрозніваецца ад вашага.

Часта чытач нават не здагадваецца, што супрацьстаіць вам.

Падымаючы гэтыя пярэчанні ў сваім змесце, вы лавіце яе на варце. Цяпер сцяна спушчана, і яна можа пачуць вашыя доказы, логіку ці развагі. Матывацыйны спікер Браян Трэйсі кажа: "Ставіцеся да пярэчанняў як да просьбаў аб дадатковай інфармацыі." Звяртаючыся з пярэчаннямі, вы маеце магчымасць прадэманстраваць перавагі вашага прадукту, паслугі ці аргумента.

(Вось яшчэ прычыны, чаму выкліканне пярэчанняў - гэта магутная пераканаўчая тэхніка напісання.)

Іншымі словамі, узняцце адной або некалькіх з гэтых пяці асноўных пярэчанняў абяззброіць вашу чытачу і дазваляе ёй успрымаць тое, што вы павінны сказаць.

І гэта дае вам магчымасць раскрыць карысць, зрабіць прапанову ці прыцягнуць чытача да вашай думкі.

Дзе толькі магчыма, падніміце і абвергнуць адно ці некалькі асноўных пярэчанняў у змесце, перш чым ваш чытач нават падумае спытаць пра іх.

5 Асноўных пярэчанняў, якія можна падняць з чытачом

Заўвага № 1: Перабор

· У мяне няма часу.

· Я зараз занадта заняты

· У мяне занадта шмат

· Я магу паспрабаваць гэта праз некалькі месяцаў

Усе засыпаны інфармацыяй і прапановамі, і ваш чытач не выключэнне. Яна хоча звольніць вашу хутка і шукае апраўданне для гэтага.

Што рабіць: спрасціць рашэнне. Пакажыце, чаму ваша рашэнне ці пазіцыя задавальняюць патрэбы вашага чытача лёгка.

Прыклад: для налады ўліковага запісу патрабуецца некалькі хвілін, выбірайце свой першы шаблон электроннай пошты і адпраўляеце кампанію па электроннай пошце.

Заўвага № 2: Значэнне

· Я не магу сабе гэтага дазволіць.

· Гэта занадта дорага.

· У мяне няма грошай.

· Я магу таннець дзе-небудзь у іншым месцы.

Па праўдзе кажучы, ваш чытач можа дазволіць сабе кошт, няхай гэта будзе ў доларах, намаганнях, эмацыйнай энергіі ці іншых выдатках. Яна проста не перакананая, што ваша прапанова варта цаны.

Што рабіць: выкарыстоўвайце свой змест, каб паказаць, як вырашыць яе праблему самым эканамічным, эфектыўным і разумным варыянтам. Укажыце, што ваш чытач можа атрымаць ад выкарыстання вашага прадукту ці паслугі, а таксама тое, што яна можа страціць, пакінуўшы яго ззаду.

Прыклад: Няма больш эканамічнага спосабу застацца перад чытачамі, чым у гэтага пастаўшчыка паслуг электроннай пошты.

Заўвага № 3: Скептыцызм

· Я вам не веру.

· Гэта не будзе працаваць для мяне.

· Я спрабаваў гэта раней.

· Гэта не мае для мяне сэнсу.

Ваш чытач можа лічыць, што ваш аргумент справядлівы або што ваш прадукт ці паслуга працуе ... але гэта не будзе працаваць для яе. Магчыма, яна спрабавала іншыя падобныя паслугі, якія былі няўдалымі. Магчыма, яна лічыць, што яе праблема непераадольная і ёй патрэбны дадатковыя доказы.

Што рабіць: Пакажыце доказы таго, што вы, ваш прадукт ці паслуга будзеце рабіць тое, што вы кажаце. Прапануйце даверчыя дадзеныя, тэматычныя даследаванні, водгукі таго, што кажуць іншыя карыстальнікі. Падайце да і пасля выявы і статыстыку. Калі гэта магчыма, дайце гарантыю вяртання грошай альбо простую палітыку вяртання.

Прыклад: кожны чацвёрты малы бізнес выкарыстоўвае нашага пастаўшчыка паслуг электроннай пошты.

Заўвага № 4: Страх

· Я не гатовы.

· Я не ўпэўнены, што гэта правільны час.

· Мне трэба пагаварыць з жонкай / мужам.

· Я не думаю, што ў нас ёсць супрацоўнікі, якія справяцца з гэтым.

Навошта рабіць скачок альбо ўносіць змены, калі вы не ведаеце, што можа здарыцца, альбо перажываеце, што не можаце кіраваць гэтым? Акрамя таго, ваш чытач можа баяцца, што ўсё зменіцца да лепшага, і яна не ведае, як самастойна справіцца з паляпшэннямі.

Што рабіць: Звяртайцеся з непадробнай заклапочанасцю з нагоды болю чытача. Ці сапраўды яна хоча працягваць так, як усё ідзе? Дайце запэўніць, што яна не пойдзе самастойна, прапаноўваючы падтрымку кліентаў, супольнасць і сувязь. Растлумачце, чаму ёй няма чаго губляць і чым усё здабыць.

Прыклад: пачатак выкарыстання электроннай пошты ўчора. І вы не пойдзеце ў адзіноце. Наша служба падтрымкі даступная кругласутачна, каб дапамагчы вам пагрузіцца.

Заўвага № 5: Спагадлівасць

· Мне гэта не трэба.

· Я задаволены тым, што ў мяне ёсць.

· Я ўжо выкарыстоўваю X.

· Я магу зрабіць гэта самастойна.

Чытач лічыць, што ў яе ўсё добра. Ці яна проста не захоча ўзяць на сябе клопаты, каб унесці змены. Яна лёгка можа прыдумаць прычыны, каб не чытаць, націскаць, дзяліцца, купляць ці даваць.

Што рабіць: прэзентаваць FOMO - гэта значыць страх знікнуць. Ваш чытач можа і не ведаць, якім можа быць жыццё ... як яна можа вырашыць ключавую болевую кропку ... ці што ў яе наогул ёсць болевая кропка. Пакажыце ёй.

Прыклад: Ваш бягучы пастаўшчык паслуг электроннай пошты можа каштаваць вам дзясяткаў новых кантактаў кожны тыдзень.

Калі вы пачынаеце пісаць свой наступны праект, памятайце, што ваш чытач стаіць перад выбарам. Ці паслухае яна тое, што вы павінны сказаць, альбо адкіне гэта?

Дапамажыце ёй пачуць вас. Субясецеся з ёй пярэчаннямі.