Фота Маркуса Уоліса на Unsplash

4 парады, як знайсці баланс паміж тым, што трэба купіць, і тым, што вы хочаце купіць

Сённяшняе грамадства шмат чаго набывае і спажывае. Ад адзення і абутку да паўсядзённых прадуктаў.

Калі я хаджу ў гандлёвым цэнтры, бачу шмат абутку для продажу. 50% зніжка, 70% зніжка і гэтак далей. У маёй прадуктовай краме ў нас нават ёсць перыяд, калі мы купляем адзін тавар, а другі атрымліваем бясплатна. Ці патрэбна нам другая бясплатна? Ці сапраўды гэта неабходна, ці мы проста хочам другога? Чаму мы павінны прадаваць другі бясплатна? Ці сапраўды гэта танней?

Я не думаю, што мы - большасць людзей у свеце - збалансаваны з пакупкай таго, што нам трэба, напрыклад, таму, што нешта зламалася, і што мы хочам купіць з-за таго, што нам проста падабаецца гэты прадукт у нашай гасцінай. Маркетолагі дакладна ведаюць, дзе знаходзіцца наша эмацыйная душа. Яны дакладна ведаюць, як мы будзем рэагаваць, калі бачым тэлевізар з рэкламы, якую мы бачылі на мінулым тыдні.

У мінулыя гады для гэтых рэкламных ролікаў выкарыстоўваюцца ўсе «асаблівыя» святы, каб прадаваць тавары і атрымліваць больш грошай для кампаніі. Такія святы, як Каляды, Дзень святога Валянціна, Вялікдзень, і вы назавіце яго незалежна ад таго, які святочны дзень маркетолагі выкарыстоўваюць для прасоўвання сваёй прадукцыі і сваёй маркі.
Лёгка і нахабна гуляць з пачуццямі людзей. Мы робім гэта кожны раз за апошнія некалькі гадоў. Я сапраўды яе ненавіджу.

Быць упэўненым, што вы купляеце - ці маеце баланс - што вам трэба і што вы хочаце купіць (проста мець, ці гэта выглядае прыгожа ў вашай гасцінай) часам бывае складана.

Вось некалькі прыёмаў, з дапамогай якіх можна атрымаць баланс (назад):

1. Складзіце спіс таго, што вам сапраўды трэба.
  2. Складзіце спіс, што вам можа спатрэбіцца, але не абавязкова. Ён можа пачакаць.
  3. Складзіце спіс з усім, што вы хочаце / вам трэба, для чаго трэба захаваць.
  4. Складзіце спіс, які хочаце, але зараз ён вам не патрэбны, і ён можа пачакаць крыху даўжэй.

Складзіце спіс таго, што вам сапраўды трэба

Я раблю спісы ўсяго. Такім чынам, складаючы спіс таго, што вам сапраўды трэба ў прадуктовай краме, у вашым доме ёсць прадметы, такія як тэлевізар і радыё, абутак і адзенне, рэчы для дома (канапа, крэслы і сталы), паліцы для кніг і шмат іншага.

Складзіце спіс, што вам можа спатрэбіцца, але не абавязкова

Складзіце спіс патрэбных вам рэчаў, але гэтыя рэчы могуць пачакаць крыху даўжэй, бо гэта на самай справе не трэба. Падумайце аб зусім новай канапе, бо гэты дызайн лепш выглядае з унутраным дызайнам. Як і ваш, чырвоны, але вы хочаце ружовы, бо лічыце, што ў ружовым колеры выглядае значна лепш.

Складзіце спіс з усім, што вы хочаце / вам трэба, для гэтага трэба захаваць

Складзіце спіс з усім неабходным, але вам трэба зэканоміць, бо гэтыя прадметы вельмі дарагія. Вы можаце думаць пра канапу, стол, стол, крэслы, тэлевізар, рэчы для свайго хобі.

Складзіце спіс, які хочаце, але зараз ён вам не патрэбны, і ён можа пачакаць крыху даўжэй

І ёсць спіс рэчаў, якія вам зараз не патрэбныя, але гэтыя рэчы могуць пачакаць некаторы час. Такія рэчы хутка не спатрэбяцца. Ён можа пачакаць.

Стварэнне спіса дапаможа вам арганізаваць і ачысціць ваш мозг, каб мець месца для іншага прыярытэту.

Прачытайце мае думкі

Агнес Ларэнс - пісьменніца. Яна піша для мясцовай газеты. Агне жыве ў Бунніку, Нідэрланды, са сваім мужам і трыма дачкамі. Пісанне - акрамя гульні на скрыпцы - адно з яе захапленняў з дзяцінства. Яна знаходзіцца ў Twitter і Instagram.

Як толькі мая старонка Patreon будзе гатовая да запуску, вы будзеце першым, хто атрымае апавяшчэнні, калі вы падпішацеся на мой спіс рассылкі і падпішацеся на мае думкі.