308: Adobe Audition: як пераўтварыць тып узору (стэрэа ў моно)

Парада для рэдагавання гукавых падкастаў

Ці трэба пераўтвараць стэрэа-аўдыё файлы ў мона? Ці трэба пераўтвараць моно аўдыяфайлы ў стэрэа?

Сцэнарый:

• Вы атрымалі стэрэа-запісы ад кліента або госця і хочаце канвертаваць стэрэафайлы ў моно для вашага падкаста.
  • Вы працуеце з кліентам, які настойвае на тым, каб іх падкаст быў стэрэа, але ў вас ёсць толькі запісы мона і трэба пераўтварыць мона ў стэрэа.

Adobe Audition CC 2020:

Каб паспрабаваць альбо набыць Adobe CC (партнёрская спасылка): https://mikemurphy.co/adobe

Як пераўтварыць тып узору (стэрэа ў моно)

Гэты падручнік пакажа вам, як выкарыстоўваць Convert Sample Type у Adobe Audition CC для пераўтварэння гукавой формы хвалі ў розныя каналы.

Mono = 1 канал аўдыё (адно і тое ж гук у абодвух вушах) Stereo = 2 канала аўдыё (гук злева можа адрознівацца ад правага)

Для Podcasters (Mono ці Stereo?)

Я рэкамендую манаграфію для большасці падкастраў, паколькі монафайлы меншага памеру файла, якасць гуку гэтак жа добрая, а з адным каналам працаваць прасцей, чым з двума.

1. Mono рэкамендуецца для размоўных слоў падкастаў (якія большасць падкастаў). Заўвага: Mono выдатна, нават калі ў вашым уступным / выходным працэсе ёсць музыка ці гукавыя эфекты.
  2. Стереорекомендуется, калі гукавыя эфекты і музыка неабходныя для шоў (гукавыя драмы, апавяданні, ASMR ...)
Універсальны настрой экспарту падкаста (Mono): Mono, 96 кбіт / с, 32-бітны флоат, mp3
Універсальны настрой экспарту падкаста (стэрэа): стэрэа, 128 кбіт / с, 32-бітны флоат, mp3

Як даведацца, ці ёсць гукавы файл Mono ці Stereo?

1. Паглядзіце ў правым ніжнім куце Adobe Audition для тыпу ўзору (44100 Гц, 32-бітны паплавок, стэрэа альбо мона)
  2. Шукайце "Канал" на панэлі метададзеных (Акно ... Метададзеныя)
  3. Паглядзіце направа ад формы хвалі (калі вы бачыце L / R, то гэта Stereo)
  4. Паглядзіце на ўзроўні прыбораў (1 = Мона… 2 = Стэрэа)
Прагляд формаў сігналу праслухоўвання Adobe Audition (гэта мона альбо стэрэа?)

Як пераўтварыць тып узору ў Adobe Audition CC:

1. Адкрыйце аўдыёфайл у выглядзе формы выгляду Adobe Audition
  2. Паглядзіце на правы кут ніжняй часткі (ніжэй узроўняў), каб вызначыць, Mono ці Stereo
  3. Перайдзіце ў меню "Рэдагаванне" ў радку меню
  4. Націсніце "Канвертаваць тып узору"
  5. Перайдзіце ў раздзел «Каналы»
  6. Націсніце на выпадальнае меню і выберыце Mono або Stereo
  7. Націсніце кнопку ОК
  8. Паглядзіце ў правым ніжнім куце. Тып узору быў пераўтвораны.
Прагляд формы хвалі ... Меню рэдагавання> Пераўтварэнне тыпу ўзору ... Каналы> Націсніце для манаграфіі ... ОК

Відэаўрок:

Я дапамагаю людзям высвятляць рэчы

- Мяне завуць Майк Мэрфі, я - адзін гурт і падкастар. - Я раблю падкасты і навучальныя дапаможнікі, якія вучаць людзей, як зрабіць больш якасны кантэнт. - @mikeunplugged у Twitter ці Instagram - Я таксама працую штатным спецыялістам па падтрымцы прадуктаў у Simplecast