5 рэчаў, якія мы можам сказаць, навучаючы нашых дзяцей, як эканоміць

Выява Захаха ад Pixabay

Калі ў Сінгапурскай сістэме адукацыі сусветнага ўзроўню не хапае адной рэчы, гэта фінансавая пісьменнасць.

Не рэдкасць, калі юныя сінгапурцы праходзяць узровень PSLE, "O", "A" або дыпломную адукацыю без адзінай падказкі, як зэканоміць.

Як бацькі, гэта наш абавязак навучыць іх. Як? Вось 5 рэчаў, якія вы можаце сказаць.

№ 1: "Уявіце сабе дзень, калі тата ці мама трапляюць у аўтамабільную катастрофу".

Працуючыя дарослыя звычайна ведаюць пра важнасць эканоміі.

Выдаленне грошай спатрэбіцца ў надзвычайных сітуацыях і дазваляе вам дасягнуць больш высокіх мэтаў, такіх як падарожжа да мроіх напрамкаў і, у канчатковым выніку, вытрымлівае наступныя пенсійныя гады.

Ваш бясстрашны дзіця, напэўна, не турбуецца пра будучыя катастрофы альбо пра тое, што яны з'едуць на наступны дзень.

Не выклікаючы занадта вялікага страху, мы можам намаляваць карціну магчымай для іх надзвычайнай сітуацыі. Скажыце што-небудзь накшталт:

Уявіце сабе дзень, калі тата ці мама трапляюць у аўтамабільную катастрофу і доўга не могуць працаваць. Фінансы сям'і становяцца жорсткімі, і мы павінны спыніць вашу дапамогу, пакуль сітуацыя не палепшыцца. Вы б хацелі, каб вы кожны дзень адкладвалі даляр, каб можна было прыслухацца да такіх сітуацый, не думаеце?

Дазвольце нашым дзецям убачыць, што раптоўныя надзвычайныя сітуацыі непрадказальныя і могуць здарыцца ў любы час і часта могуць выклікаць фінансавыя праблемы. У добрыя часы трэба адкласці яе частку, каб падрыхтавацца да невядомасці.

№ 2: "Я за гэта не плачу".

Так, не бойцеся гэтага сказаць.

Калі ваш дзіця хоча набыць абмежаваную серыю цацку Gundam альбо хоча адправіцца ў падарожжа ў USS. Скажыце: "Я за гэта не плачу".

"Але вы можаце зэканоміць на гэтым".

Дапамажыце нашым дзецям даведацца, што адкладанне грошай кожны дзень альбо тыдзень на працягу пэўнага перыяду часу ў канчатковым выніку прывядзе да набору грошай, якія яны могуць выкарыстоўваць для дасягнення большай мары.

№ 3: "Вам гэта сапраўды трэба?"

Я памятаю першы дзень пачатковай школы. Гэта было так хвалююча, бо ўпершыню ў мяне быў уласны кашалёк і кішэнныя грошы. У час перапынку прыяцель з Primary 4 злучыўся са мной, каб навучыць мяне купляць закускі і напоі ў сталовай.

Мае ўласныя закускі! Мая ўласная ежа! Нават мае ўласныя канцылярскія тавары з кнігарні!

Я быў усхваляваны ва ўсім, і не магу ўспомніць, але 7-гадовы мяне, напэўна, рэгулярна праводзіў усе мае надбаўкі, не думаючы ні пра эканомію.

Вашыя дзеці таксама будуць рабіць гэта. Праўда, многія дарослыя да гэтага часу робяць. (Вось чаму там так шмат асабістых крэдытных прадуктаў!)

Адной з галоўных прычын гэтага з'яўляецца тое, што яны не могуць адрозніць патрэбы ад патрэб.

Каб навучыць нашых дзяцей вызначаць прыярытэты, зрабіце штодзённым практыкаваннем размовы з дзецьмі праз іх рашэнні аб куплі. Лепшыя месцы для навучання - супермаркет, школа і гандлёвыя цэнтры.

Пажыўная ежа, якая дае энергію - патрэба. Чай з бурбалкамі - хачу. Падручнікі - патрэба. Модныя канцылярскія тавары - хачу. Вядома, жаданне можна забаўляць час ад часу, але найперш трэба аддаць перавагу.

У рэшце рэшт, скарачэнне "хоча" захаваць бюджэт - гэта першы крок да фінансавай свабоды.

№ 4: "Якая мэта эканоміі?"

Для нас павабна глядзець праз плячо дзіцяці. Мы хочам вярнуць верталёт усё, нават свае зберажэнні!

Калі вы навучылі дзіцяці прынцыпам эканоміі, лепш за ўсё гэта давяраць, каб яны маглі самастойна прымаць ратавальныя рашэнні. Замест гэтага трэба правесці змястоўную размову пра тое, якая мэта іх эканоміі.

Вы нават можаце падзяліцца з імі ўласнай стратэгіяй эканоміі.

№ 5: "Я забяру яго за вас".

Дзе дзеці адкладуць зберажэнні ў Сінгапуры? Калі сума ўсё яшчэ значна невялікая, сімпатычная скарбонка можа быць дастатковай, але паколькі ваш дзіця назапашвае сваё «багацце» дзякуючы штодзённай разважлівасці, штогадовым ан-паосе і іншых відах грашовых падарункаў з асаблівых выпадкаў, мы можам дапамагчы падаць заяўку на карысць ашчадны рахунак.

Для дзяцей ёсць шэраг ашчадных рахункаў у Сінгапуры, якія не апускаюць плату і прапануюць больш прывабныя працэнтныя стаўкі, чым звычайныя.

На рахунку OCBC Moighty Savers, на ашчадных рахунках Maybank Youngstarz і на ашчадным рахунку CIMB Junior Devers усе працэнты складаюць 0,8% да 0,9%, што значна перавышае 0,1%, прапанаваны дзецьмі ашчадных рахункаў іншых банкаў.

Мы таксама хочам пачаць выкладаць такія паняцці, як працэнтныя стаўкі, інфляцыя і рост выдаткаў на жыццё.

Эканомія - гэта асноватворны крок да фінансавай свабоды, які дапаможа дзіцяці палегчыць інвестыцыі, калі ён старэй.

Так што пачніце раней, а не пазней! Бацькі, якія-небудзь іншыя парады і рэкамендацыі? Падзяліцеся імі са мной ніжэй у каментарах!