3-хвіліннае настаўніцтва з Мары Бубан: Як кантраляваць сваю кар'еру ў галіне тэхналогій

Як кіраўнік сацыяльнага інтэлекту, Мары дапамагае камандам ЦБС зразумець размовы на сацыяльных платформах. (Майк Берроз / CBC)

Мары Бубан, менеджэр па пытаннях сацыяльнага інтэлекту лічбавых прадуктаў CBC, удзельнічала ў нашай бягучай серыі "Жанчыны ў тэхніцы". Тут яна дае некалькі каштоўных парад па кар'еры ў ходзе сесіі ў стылі настаўніцтва - шмат мудрых самародкаў, якія можна ўзяць з сабой бясплатна.

Мары знайшла званок пасля таго, як далучылася да жаночай тэхналагічнай групы пад назвай Toronto Webgrrls (так, ёсць два Rs). Дзякуючы гэтай групе яна выявіла захапленне лічбавай аналітыкай і працавала ў розных галінах (СМІ, лічбавыя выданні, тэлекамунікацыі) і працавала ў інтэрактыўных агенцтвах / кансалтынгавых умовах.

Паколькі лічбавая аналітыка ў першыя гады была даволі маленькай нішай, многія ролі былі больш прадпрымальніцкімі і ўключалі ў сябе евангелізацыю важнасці лічбавай аналітыкі і разумення ўнутры кампаніі. Сёння яна дапамагае камандам CBC разумець размовы, якія адбываюцца на сацыяльных платформах, каб стварыць лепшы прадукт для нашай аўдыторыі.

Урок 1: Вы чалавек, які павінен больш за ўсё клапаціцца аб вашай кар'еры

Мары адкрыта для прэтэнзій і чаканняў. Гэтыя старыя прыстасоўваюцца да выплаты збораў і даказваюць, што вы можаце? Усё дакладна, кажа яна. Самае галоўнае, як яна раіць, гэта ўзяць на сябе адказнасць за сябе і сваю кар'еру.

"Ніхто не будзе цікавы вашай кар'ерай, як вы", - кажа яна. "Вам ніколі не дадуць нічога на срэбнай талерцы. Вы павінны даказаць сваю каштоўнасць і быць актыўнымі ў тым, што вы хочаце дасягнуць і куды хочаце ісці. "

Мары лічыць, што ў пачатку сваёй кар'еры людзі павінны паспрабаваць працаваць з як мага большай колькасцю працоўных умоў і вытворчасцей, каб яны разумелі розныя адносіны кліентаў і маглі рэалізаваць розныя праекты. У яе ёсць адчуванне, што яе агенцтва / кансультацыйны вопыт сфармаваў яе кар'еру.

"Вы так шмат вучыцеся, таму што [агенцтвы] звычайна не маюць дастатковых рэсурсаў, таму, калі ў вас ёсць запал і жаданне добраахвотна, вы можаце скарыстацца магчымасцямі, якія ў вас інакш не было бы", кажа іх.

"Вы кіруеце сваёй уласнай кар'ерай. Таму, калі вы становіцеся сарамлівымі з таго, чым займаецеся, спытаеце сябе, як я магу гэта палепшыць. Ці ёсць невыкананая патрэба, на якую я магу засяродзіцца, каб узяць на сябе адказнасць?"

Урок 2. Успрыманне іншых людзей не павінна быць вашай праблемай

Спакойная ўпэўненасць у сабе і гумар Мары адразу супакойваюць людзей. У яе таксама ёсць паглыблены вопыт, якім яна любіць дзяліцца з іншымі. Тым не менш, яна сутыкнулася з шматлікімі блокпостамі.

Офісы могуць быць складанымі і складанымі. Самае галоўнае, каб памятаць, што праблемы іншых людзей не становяцца вашымі.

"Я думаю, калі ёсць розніца ў тым, як да вас ставяцца, часам гэта не мае нічога агульнага з самім сабой", - кажа яна.

Урок 3: Калі вам споўнілася трыццаць, прыйшоў час

Самая галоўная дэкада вашай кар'еры - гэта 30-я, кажа Мары. У 20-я гады вы можаце паэксперыментаваць і даведацца, што вам падыходзіць. Калі вы знайшлі рэч, ідзіце цяжка.

Рашэнні, якія вы прымаеце, адносіны, якія вы будуеце, і праекты, якія вы прымаеце за гэты час, могуць пракласці шлях да канца вашай кар'еры.

Урок 4: Сетка не з'яўляецца міфам

Кожная магчымасць, якую Мары скарысталася, прыходзіць з кола яе калег, сяброў і супрацоўнікаў.

Гэта не значыць, што шанцы падаюць вам на калені. Важна падтрымліваць і падтрымліваць рэальныя прафесійныя адносіны з людзьмі.

"Існуе розніца паміж рэальнай сеткай і некалькімі сотнямі злучэнняў Linkedin, якія вы сапраўды не ведаеце", - кажа яна.

Важна падтрымліваць рэальныя сувязі і адносіны з людзьмі ў вашым рэгіёне, каб не толькі распазнаць магчымасці, але і быць у курсе падзей у вашай галіны.