3 простых кроку для заснавальнікаў, каб зрабіць інвестара належную ўважлівасць

У выніку маіх назіранняў за больш чым 60 унікальнымі адносінамі заснавальнік і інвестар кампаніі Speedinvest я зразумеў, наколькі моцная асоба ўдзельнікаў. У гэтай серыі блогаў, прысвечанай асновам добрых адносін заснавальніка і інвестара, я хачу падзяліцца фактарамі і перадавой практыкай, каб усе заснавальнікі атрымалі аднолькавыя магчымасці. Прачытайце ў трэцяй і апошняй частцы, чаму ў вас не павінна быць інвестара, якому вы не можаце давяраць тут.

Добры інвестар ацэніць тое, што вы не бярэце прапанаваных вам грошай, але таксама ўлічваеце такія фактары, як рэпутацыя і сетка інвестара і іх асноўныя каштоўнасці. Прачытайце ў апошнім запісе ў блогу, на якія фактары варта звярнуць увагу патэнцыйнаму інвестару. Але як вы пераканайцеся, што сапраўды знайшлі патрэбнага інвестара?

Выбар вашага інвестара сапраўды вельмі падобны на выбар стартапаў, у якія інвестары ўкладваюць грошы на ранняй стадыі: правядзіце Інтэрнэт-даследаванні, каб атрымаць уяўленне аб сваіх каштоўнасцях і дасягненнях і атрымаць даведкі ад зацікаўленых бакоў. Знайдзіце тых, хто працаваў з імі, і глядзіце, як яны ўзаемадзейнічаюць непасрэдна падчас інвеставання.

1. Складзіце асноўную карціну таго, хто ваш інвестар

Перад першай сустрэчай вы можаце даведацца пра дзве важныя рэчы пра свайго інвестара ў Інтэрнэце: пра яго асноўныя каштоўнасці і яго рэпутацыю ў грамадстве.

Асноўныя значэнні можна знайсці ў словах, якія паўтараюцца ў кожным інтэрв'ю і артыкуле

Праверце вэб-сайт інвестара і іншыя рэсурсы, такія як блогі, інтэрв'ю і артыкулы, каб зразумець, з якім тыпам інвестарам вы размаўляеце і што для іх важна.

Хуткі погляд на вэб-сайце a16z паказвае, што яны прымаюць практычны падыход да платформы: яны прапануюць мноства парад у розных катэгорыях: ад кіравання чалавечымі рэсурсамі да кіравання прадуктамі і запуску рынку да саветаў і збору сродкаў. Тое ж самае тычыцца і нас / Speedinvest: усё, што мы напісалі на нашым сайце, старанна курыравана і ў двух словах адлюстроўвае нашы ўнутраныя прыярытэты. У нас няма маніфеста аб асноўных каштоўнасцях ці што-небудзь падобнае, але чытайце на нашым сайце і ў нашых інтэрв'ю. Ён заўсёды ўтрымлівае тэрміны "практычны", "зручны для заснавальнікаў" і "прадпрымальніцкі". Знайдзіце інвестара, які адпавядае вашым каштоўнасцям і чаканням.

Рэпутацыя і прадукцыйнасць

Асноўная прычына, па якой вы хочаце, каб ваш інвестар меў добрую рэпутацыю на сцэне для інвестараў, таму што гэта ўплывае на іх здольнасць дапамагчы вам сабраць сродкі ў далейшым. Памятаеце, што VC - гэта доўгатэрміновая справа: для таго, каб знайсці фонд, спатрэбіцца ад 5 да 7 гадоў. Стартапы, якія падтрымліваюцца аўтарытэтнымі ВК, значна больш шанцаў павялічыць стаўку ахвяраванняў: Паводле высноў ЦБ, 51% кампаній у пачатковай фазе, якія былі падтрыманы "разумнымі грашыма", маюць серыю A у параўнанні з павялічанай Агульная хуткасць назірання ўсяго 35%. Як вы можаце даведацца, якую рэпутацыю мае фонд?

Існуе мноства рэйтынгаў інвестараў, у асноўным для пэўных рэгіёнаў і вытворчасцей, напрыклад.

• Dealroom: 500 найважнейшых у Еўропе венчурных капіталістаў
  • CB Insights: вядучы ў краіне венчурны капіталіст па краіне
  • Forbes: спіс MIDAS 2017 года

Паколькі рэпутацыю немагчыма вымераць непасрэдна, большасць рэйтынгаў выкарыстоўваюць сумесь розных проксі, напрыклад, Колькасць інвестыцый, колькасць і памер выхадаў, колькасць і памер сабраных сродкаў, суадносіны наступных укладанняў і г. д. Пераканайцеся, што вы разумееце, на чым грунтуецца рэйтынг, і пераканайцеся, што якасць мае перавагу перад колькасцю. І яшчэ важней, што шмат чаго няма ў спісе ці інтэрнэт-рэсурсе, што прывядзе мяне да другога пункта:

2. Спытаеце людзей у сеціве для даведкі

Пераканайцеся, што вы таксама праводзіце даведачныя агляды ў вашай сеткі і звяртайцеся да заснавальнікаў існуючых партфельных кампаній, каб зразумець, што на самай справе падабаецца працаваць з інвестарам. Памятаеце, што вы размаўляеце з людзьмі, якія маюць доўгатэрміновыя працоўныя адносіны, каб яны, відавочна, не заклікалі негатыўна казаць пра іншы бок. Тое самае адбываецца з намі інвестарамі, калі мы размаўляем з вашымі кліентамі і іншымі людзьмі, з якімі вы працавалі. Я ніколі не атрымліваў паслядоўна адмоўных водгукаў пра заснавальніка ці кампанію ў рэферэнтным інтэрв'ю. Аднак вы можаце прачытаць паміж радкоў (пачуць тое, што не сказана!), І асабліва важна задаць правільныя пытанні. Чым больш канкрэтныя вашы пытанні, тым складаней для іншага боку скласці няправільную карціну. Добрыя пытанні:

• Чаму вы выбралі сваіх інвестараў?
  • Як яны спрыялі вашаму поспеху?
  • Ці прымусілі яны вас пераасэнсаваць здагадкі ці стратэгіі бізнес-мадэлі?
  • Як часта вы размаўляеце са сваім інвестарам?
  • Што вы маглі б змяніць, каб стаць яшчэ лепшым інвестарам?
  • Як яны рэагуюць, калі ўсё становіцца складана?

Таксама падрыхтуйце канкрэтныя для інвестара пытанні (напрыклад, для Speedinvest, які з'яўляецца пытаннем пра "партнёрскую праграму росту").

Да гэтага часу вы ўжо павінны мець дакладнае ўяўленне пра свайго патэнцыяльнага інвестара, і вы, верагодна, будзеце даволі далёкім у працэсе інвеставання (спадзяюся, не варта казаць, але не марнуйце свой час, робячы кантрольныя праверкі вышэй, інвестараў, якія не зацікаўлены).

3. Назірайце за інвестарам у штодзённым узаемадзеянні

Паколькі інвестыцыйны працэс звычайна займае два-тры месяцы, у вас ужо ёсць досвед працы з першых рук, як працаваць з інвестарам, перш чым падпісаць кантракты. Дзве важныя рэчы, якія трэба памятаць, - гэта штодзённыя аператыўныя адказы і паводзіны падчас перагавораў.

Колькі часу спатрэбіцца інвестару, каб адказаць на вашыя лісты і ператэлефанаваць? Яны задаюць правільныя пытанні аб вашай кампаніі і карысныя Ці вашы водгукі? Наколькі вы празрыста ставіцеся да свайго інвестыцыйнага працэсу і наступных крокаў у вашай належнай абачлівасці? Усе гэтыя моманты з'яўляюцца важнымі паказчыкамі працы з вамі, калі вы ўваходзіце ў свой партфель.

У рэшце рэшт, перамовы аб тэрміновых лістах, верагодна, адзін з самых важных этапаў у разуменні таго, з якім тыпам інвестарам вы ўзаемадзейнічаеце. Гэта таксама адзін з апошніх спосабаў выйсці з інвестыцыйнага працэсу. Толькі вы ведаеце, што для вас важна, але абавязкова праглядзіце стандартныя ўмовы і разумееце, што яны азначаюць для вас як заснавальніка і для вашай кампаніі. Для гэтага ёсць шмат рэсурсаў. Таму пераканайцеся, што вы выконваеце хатняе заданне асцярожна, асабліва калі гэта ваш першы запуск (напрыклад, серыя гэтага блога). Ці гатовы інвестар абмяркоўваць з вамі ці хоча навязаць вам умовы? Калі вы адчуваеце, што не можаце давяраць інвестару падчас гэтага працэсу альбо калі ўзьняты чырвоны сьцяг, вы павінны быць асьцярожныя. Я лічу, што стварэнне і падтрыманне даверу мае жыццёва важнае значэнне для функцыянавання адносін заснавальніка і інвестара і фактару, які часта ігнаруюць (больш падрабязна пра гэта чытайце ў асобнай публікацыі блога).

Выбар - ключавая канцэпцыя венчурнага капіталу: пакажыце інвестару, што вы таксама можаце быць пераборлівымі. Пераканайцеся, што вы таксама паведаміце інвестару, што вы ўважліва паставіліся да гэтага: гэта падкрэслівае, што ў вас (а) ёсць выбар, з каго вы хочаце зняць грошы, (б) вы ініцыятыўныя і не баіцеся дабрацца і / або (c) самі маюць добрую сетку. У якасці пабочнага эфекту гэтага працэсу вы можаце прымусіць інвестара адчуваць сябе добра. Заснавальнікі віншуюць мяне з "бездакорнай" рэпутацыяй і тым, што нашы партфельныя кампаніі "любяць" Speedinvest. На самай справе, гэта цудоўны псіхалагічны трук, калі людзі звязваюць камплімент з вамі, і ён выдатна працуе (ён называецца "Перадача рысы характару"): мне адразу спадабаліся заснавальнікі больш за гэта.

Адмова ад адказнасці: Я прызнаю, што я прадузяты ў сувязі з Speedinvest (проста таму, што я цвёрда веру ў нашу каманду і мадэль) і рады абмеркаваць усе гэтыя моманты. Дашліце мне свае думкі на [email protected]!