Саветы па напісанні

26 Слабыя словы, якія спускаюць вашы лісты і як іх выправіць

Справа не ў тым, каб быць педантычным рыўком. Гэта знайсці пуху, на якім ёсць ваша імя.

Выява публічнага дабрабыта прадастаўлена pixabay

Уявіце, што вы збіраецеся на 6-тыднёвую паездку, і вам дазволена толькі адна невялікая чамадан. Вы падумаеце над кожным прадметам, які пакладзеце ў чамадан. Усё, што не важна, проста заняла б месца.

Словы такія.

Чытанне падобна на хаду - мы робім гэта не думаючы, але на другім плане адбываецца дзеянне. Нейроны страляюць.

Мозгу чытача трэба апрацоўваць кожнае слова. Непатрэбныя словы робяць для больш цяжкага чытання. Вам прыходзілася тры разы чытаць прапанову, каб атрымаць яго?

Звычайна таму.

Кароткае і кароткае напісанне не супадаюць.

Чытачы не супраць прачытаць шмат слоў, калі яны добра напісаны. Часта добра напісаныя і лаканічныя ідуць рука аб руку.

Калі чытачы павінны вярнуцца і перачытаць прапанову ці абзац - у асноўным, яны гэтага не робяць. Яны крыху разбіраюцца - і сыходзяць.

Часта пісьменнік думае, што гэта тэма. Божа, магчыма, вы павінны напісаць пра самадапамогу ці ўсё, што лічыце папулярным. Звычайна гэта не тэма.

Добры пісьменнік можа зрабіць любую тэму цікавай. Калі вы выражыце ўсе словы, якія не патрэбныя, вам трэба зрабіць гэта больш простым для чытача.

Калі чытач згубіўся, гэта звычайна таму, што пісьменнік не быў дастаткова ўважлівы. Выразны прысуд не выпадкова. - Уільям Зінсэр, добра піша

Словы і словы для запаўнення ...

Словы ўніз - гэта словы, якія мы звычайна выкарыстоўваем, калі гаворым, таму яны ўваходзяць у наш тэкст. У іх лішні багаж. Вось 8 агульных, якія трэба шукаць ...

1. Тое, што

У большасці выпадкаў вы можаце выдаліць "тое", і сказ будзе мець аднолькавае значэнне, але ён будзе чытаць больш жорстка. Націсніце Control F і адсадзіце шчанюка ўніз. - Ён прысягнуў, што ніколі больш не хутка будзе. - Ён кляўся, што больш ніколі не хутка

2. Проста

Выдаленне слова "проста" робіць вашу прапанову больш настойлівай - яна проста не ведала, што думаць. - Яна не ведала, што думаць.

3. Нават

Нават не заўсёды такое слова. Залежыць, як ён выкарыстоўваецца. Не вымайце “проста” і замест гэтага пастаўце “нават”. У гэтым выкарыстанні гэта напаўняльнік. - Яна нават не ведала, што думаць. - Яна не ведала, што думаць.

4. Дык вось

Пачатак прапановы з "так" - гэта звычайны слоўны цік, які ўпісаўся ў пісьмовую форму. Калі сказ звязаны з папярэднім, коска можа працаваць лепш? - Так, я збіраўся сказаць вам, але забыўся. - Я збіраўся сказаць вам, але забыўся.

5. Неяк

Слова "нейкім чынам" пазбаўляе ўвагі ад дзеянняў, якія папярэднічаюць яму, і робіць акцэнт на нявызначанасці, а не на тое, што вы сумняваецеся. - Чамусьці мне трэба знайсці спосаб сказаць ім, што яны не могуць застацца тут - я павінен знайсці спосаб сказаць ім, што яны не могуць застацца тут.

6. Сапраўды

"Сапраўды" выкарыстоўваецца, каб перадаць акцэнт, але эфектна не атрымліваецца. Наогул, калі вы вымаеце яго, прысуд становіцца больш моцным і напорыстым. - Танцоры сапраўды выдатна выступалі. - Танцоры выдатна выступалі!

7. Толькі

Толькі гэта не заўсёды слова слова. Калі вы кажаце пра адзінае дзіця, напрыклад. Але часам мы выкарыстоўваем так, як мы выкарыстоўваем "на самай справе". - Я толькі крыху галодны - я крыху галодны

8. Здаецца

Здаецца, не заўсёды такое слова. Калі вы не карыстаецеся яго, каб пажадаць было падумаць пра тое, думаеце вы ці не. Не будзь пажадлівым. - Здаецца, сёння свеціць сонца. - Сонца сёння свеціць.

Апусціце непатрэбныя словы - [William Strunk, малодшы]

Вы выкарыстоўвалі няправільнае слова!

Вялікая Кахуна, адзінае слова ў гэтай катэгорыі. Палюйце яго бязлітасна.

9. Вельмі

"Вельмі" з'яўляецца класіфікатарам. Калі вам давядзецца выкарыстоўваць класіфікатар, гэта азначае, што слова, якое вы выкарыстоўвалі адразу пасля таго, як гэта няправільнае слова. Гэта няясны і слабы спосаб сказаць тое, што вы маглі сказаць больш дакладна і настойліва. - Шанцы вельмі добрыя - Шанцы добрыя! - Шанцы выдатныя

Ваша сабака не вельмі маленькая, яна малюсенькая. Ваш начальнік не "вельмі подлы", ён жорсткі. Вы не вельмі прагнеце, вы сапсаваліся. Паглядзі, што я маю на ўвазе?

"Падстаўляйце" блін "кожны раз, калі вы схільныя пісаць" вельмі "; ваш рэдактар ​​выдаліць яго, і напісанне будзе такім, якім яно павінна быць ». - Марк Твен

Непатрэбныя словы

Я працаваў з хлопцам, які заўсёды казаў "10 гадзін раніцы", і я ўкусіў язык. Я хацеў сказаць "што вы думаеце, што я маю на ўвазе?" Мы выкарыстоўваем шмат непатрэбных слоў, калі размаўляем. Яны запаўзаюць у наша пісьмо. Калі нешта відавочнае, яснае, абсалютнае ці сапраўднае, вам нічога не трэба казаць.

10. Відавочна

Калі гэта відавочна, вам не трэба гэтага казаць. Калі гэта не відавочна, не кажыце, што гэта. Калі вам гэта толькі відавочна, сказ будзе без яго больш моцным. - Відавочна, што мы нічога не маглі зрабіць, каб дапамагчы ёй. - Мы нічога не маглі зрабіць, каб дапамагчы ёй.

11. Зразумела

Калі нешта зразумела, вам нічога не трэба казаць. Калі незразумела, навошта казаць менавіта так? Гэта слоўны цік, які мы кажам, калі гаворым. Пісаць мацней без яго. - Ясна, што я не гатовы да сустрэчы. - Я не гатовы да сустрэчы. - Лайно! Я не гатовы да сустрэчы.

12. На самай справе

Я не магу прыдумаць слова, якое нагадвае пра снобізм больш, чым "на самай справе", таму што мы, як правіла, выкарыстоўваем яго, калі мы выпраўляем каго-небудзь. Калі яго выдаленне працуе, калі ласка, зрабіце. - Уласна, аўтар - жанчына, а не мужчына. - Аўтар - жанчына, а не мужчына.

13. Зусім

Мы, як правіла, ужываем "абсалютна" такім чынам, які лішні. Вам не трэба казаць, што нешта "неабходна", таму што гэта ўжо азначае. Іншы час абсалютна трапляе ў той самы клас, што і "вельмі", дзе мы абралі няправільнае слова. Вось прыклады абодвух ...

Лішні: - Вы абсалютна ўпэўнены? - Вы ўпэўнены?

Няправільнае слова: - Яна была абсалютна ўпэўнена, што ён хлусіць. - Яна была мёртвая, упэўнены, што ён хлусіць.

14. У асноўным

Тое, як мы яго выкарыстоўваем, "у асноўным" - гэта па сутнасці цалуючы стрыечных братоў. Словам, гэта не заўсёды пух - так, як мы яго выкарыстоўваем, упэўнены. - У асноўным я прайду гэты тэст. - Я прайду гэты тэст.

Трэба шмат дрэннага напісання, каб дабрацца да крыху добрага напісання. - Труман Капот

Няправільнае слова. Выбачайце.

Калі я бачу гэтыя словы, узгадваю гэты мем; Вы працягваеце выкарыстоўваць гэтае слова, я не думаю, што яно азначае тое, што вы лічыце, што яно азначае.

15. Заўсёды / ніколі

Калі ў развядзенні ёсць больш хуткі шлях, чым заўсёды і ніколі не кідацца адзін на аднаго, я гэтага не ведаю. Часта гэтыя два словы вынікаюць з раздражнення альбо перабольшвання. Сачыце за імі ў сваім напісанні, бо шанцы вы не фактычныя і дакладныя. Калі вы не. Але гэта рэдка. :) - Ты ніколі не з'яўляешся своечасова, і мне гэта балюча! - Вы спазніліся на 4 з 5 дзён на гэтым тыдні.

16. Незаўважна

Здзівіце, гэта не слова. Людзі часта выкарыстоўваюць "безадказную" замест незалежнага. Яны азначаюць тое ж самае. За выключэннем, незалежна ад таго, слова і безадказных няма.

Скарыстайцеся правільным словам, а не другім стрыечным братам - Маркам Твенам

Бясконцыя мадыфікатары

У артыкуле "Запісваць косці" Наталі Голдберг распавядае пра старое апытанне 1970-х гадоў, паводле якога жанчыны выкарыстоўваюць нявызначаныя мадыфікатары значна больш, чым мужчыны. Неабмежаваны мадыфікатар змяняе фразу, каб стаць менш настойлівай.

17. Даволі

Выкарыстанне "даволі" часта змякчае заяву, якое вынікае за ім. Калі гэта не тое, што вы мелі намер зрабіць, паспрабуйце выдаліць або сказаць гэта іншым спосабам. - Мне вельмі пашанцавала знайсці кватэру да даты пераезду. - Мне пашанцавала знайсці кватэру да даты пераезду. - Я знайшоў кватэру!

18. Магчыма

Часта мы выкарыстоўваем, магчыма, спосаб змякчэння таго, што мы гаворым. - Магчыма, у нас павінен быць расклад гэтых задач? - У нас павінен быць расклад гэтых задач.

19. Можа быць

Падобна на тое, магчыма, мы часта выкарыстоўваем "можа", каб наканечнік навокал штосьці, што мы баімся, можа зрабіць нас занадта напорыстымі, альбо пазбегнуць абразлівага характару. Замест гэтага, яно проста прымушае нас выглядаць пажаданымі павольна і нерашуча. - Мы працуем 5 гадзін, можа, мы можам адпачыць? - Мы працуем 5 гадзін, я б упэўнены, што скарыстаўся перапынкам!

20. Проста

Часта слова "проста" прымушае чалавека або дзеянне адчуваць сябе слабым. - Яна проста не ведала, што апрануць - Яна не ведала, што надзець

21. Неяк / злёгку / Амаль

Мне не трэба працягваць свідраваць іх, праўда? Усе гэтыя словы маюць правільнае ўжыванне. Яны не такія маленькія дэманы, як "вельмі" і "гэта". Але перастаньце ўжываць пажаданыя мітуслівыя словы. Калі вы нешта думаеце, скажыце.

"Важна, асабліва для пачаткоўцаў пісьменнікаў, зрабіць ясныя, настойлівыя выказванні". - Наталі Голдберг, Запісваючы косці

Забойцы даверу

Часта мы выкарыстоўваем словы, якія закліканы выклікаць упэўненасць у сабе, але робяць наадварот. Так. Вы можаце падрываць сябе і выкарыстоўваць словы ўніз, усё ў той жа час.

22. Я думаю / веру / адчуваю

Калі вы думаеце, ці верыце ў гэта, альбо адчуваеце - проста скажыце. Вам не трэба нікому казаць, што "вы" так лічыце. Ты пісьменнік. Каго б вы яшчэ не мелі на ўвазе? - Я думаю, урад павінен павялічыць падаткі на сверхзаможных. - Урад павінен павялічыць падаткі на сверхзаможных!

23. Гатунак / Від / мала

Фразы як быццам бы, нейкія - яны жаданыя вымытыя. Што яшчэ горш, яны ў лепшым выпадку неадназначныя і пакідаюць людзей цікава. Які суп накшталт турбуе ваш страўнік? Што гэта значыць? Ці не, ці не? —Яму баліць страўнік - Яе баліць жывот

24. Сумленна / сумленна

Людзі выкарыстоўваюць "сумленна" для акцэнту. Але калі вы дадаеце яго ў адзін сказ, гэта азначае, што некаторыя вашы словы менш сумленныя. Калі ўвесь твой твор сумленны, навошта называць адзін сказ?

"Пісаць лёгка. Усё, што вам трэба зрабіць, гэта перакрэсліць няправільныя словы ". - Марк Твен

Справа не ў тым, каб быць педантычным рыўком. Гэта знайсці пуху, на якім ёсць ваша імя.

Не ўсе словы напаўняльніка павінны ісці. Калі слова служыць мэтай, захавайце яго.

Справа не ў тым, каб пісаць, як слова проктолог, на жаль. Я не такі педантычны. Вам таксама не трэба быць.

Сэнс у тым, каб усвядоміць дрэнныя звычкі пісьма. Каб знайсці пуху, на якім ёсць ваша імя. У нас усіх ёсць.

Славесныя цікі запаўзаюць у пісанне кожнага. Калі вы заўважылі некалькі, што робіце неаднаразова, і пачынаеце назіраць за гэтым - крута.

Вось так лёгка палепшыць.

"Самае простае чытанне - гэта праклятае пісанне". - Томас Гуд (не Натаніэль Хоторн)

Перад тым, як ісці ...

Калі вам спадабалася, вам могуць спадабацца мае пятнічныя лісты пра напісанне і маркетынг. https://lindac.substack.com/

Вам таксама можа спадабацца ...