Рэфлексія 2019: Як падрыхтавацца да смерці (ад чаго нельга пазбегнуць)

Кожны год я рассылаю разважальны ліст пра тое, як прайшоў мой мінулы год. У гэтым годзе я хацеў падзяліцца даведнікам на тэму: "Як падрыхтавацца да смерці". Я хварэю, я ведаю, але гэта тое, што паглынула маё жыццё за апошнія некалькі гадоў.

І гэта таксама з'яўляецца адным, што мы ўсе маем у агульным, незалежна ад расы, нацыянальнасці, веравызнання, полу ці багацця ... Адзінае, што гарантаванае - гэта калі-небудзь мы зробім апошні ўдых і проста так, што нас не будзе. Цяпер, калі вам цікава, чаму дзеліцца гэтым, я часта сустракаю людзей, якія не разумеюць, што гэта за падарунак, жыць, дыхаць і быць.

Гэтыя апошнія два месяцы былі грубымі. Мой свет перавярнуўся з ног на галаву, калі мая цётка Нэлі, адна з маіх любімых людзей, мая другая маці і выдатная сяброўка, памерла ад рака.

Рак дзіўны. З аднаго боку, гэта смачна бачыць каго-то, каго ты любіш, пакутаваць, але гэта таксама дае табе магчымасць развітацца, і гэта таксама магчымасць для каго-то персанажа ззяць. Калі мы ўступаем у новае дзесяцігоддзе, я хачу перадаць гэтыя ўрокі, атрыманыя з трох "этапаў смерці", якія я перажыла, дапамагаючы цётцы падрыхтавацца да яе смерці.

Першая фаза: жыць зараз

Жыві сваё лепшае жыццё

Калі ў майго бацькі быў дыягнаставаны рак, я наіўна думаў, што ў кожнага ёсць свае рэчы ў спісе вёдраў, якія яны заўсёды хацелі зрабіць, але ніколі не рабілі. Я быў уражлівы, я глядзеў спіс вядра, але, калі спытаў бацьку:

"Што вы хочаце зрабіць, перш чым ісці? Што ў вашым спісе вядра "

Ён сказаў: "Я ўсё зрабіў". Ён пражыў сваё лепшае жыццё, ажыццявіў усе мары, якія ён калі-небудзь хацеў. Таму, калі ў маёй цёткі быў пастаўлены дыягназ, у нас было незлічонае мноства размоваў пра яе мары і жаданні: пра тое, як ёй заўсёды хацелася пайсці на такія прыгоды, як прагулкі па Каміно-дэ-Сант'яга альбо паход на гару Фуджы альбо стаць імперыстам, каб яна магла штодня глядзець тэніс.

Але адна мара, адна рэч, якой яна сапраўды хацела больш за ўсё, - гэта паглядзець, як хлопчыкі скончылі навучанне, і выканаць свой абавязак па выхаванні дзяцей. Гэта стала адзінай мэтай, паўночнай зоркай, на якую мы засяродзіліся, кожны раз, калі мы хадзілі на прыём ці калі яна адчувала сябе нізкай і злівалася ад лячэння.

Я нагадаў ёй пра тое, як цудоўна было б бачыць хлопчыкаў, якія выпускнікоў. Калі здарыўся выпускны дзень, было дзіўна ўсведамляць, што хутка сыдзе. У ёй сказана: "Я ўсё зрабіў".

Пункт дзеяння: Такім чынам, вы думалі пра тое, чым хочаце заняцца ў гэтым жыцці?

• Ці ведаеце вы, што важна для вас, вялікі ці маленькі?
  • Ці атачаеце вы людзей, якіх вы любіце?
  • Вы адпраўляецеся на тыя прыгоды, якія вы заўсёды хацелі зрабіць?
  • Ці робіце вы такое ўздзеянне, якое вы імкніцеся зрабіць?

Другая фаза: жывыя аперацыі

Ваш адміністратар (гэта не так цікава, але важна)

Большасць людзей не любяць адміністратара. Адміністратар смерці - найменш любімы від адміністратара, а вось 87% рабочых дарослых у Сінгапуры нават не маюць волі.

Калі вы страціце каго-небудзь, вы смуткуеце, вы смуткуеце, вам становіцца сумна, вы нават можаце злавацца, але ўявіце, як гэта непрыемна, калі вам трэба таксама перамяшчацца па адміністратару. Калі ў майго бацькі быў пастаўлены дыягназ і яму сказалі, што яму застаецца менш за год, ён працаваў у Саудаўскай Аравіі, мусіў пераехаць, пайшоў на аперацыю ў Сінгапур, а потым праз 11 месяцаў мы вярнуліся ў Егіпет. Шмат што адбылося… хутка.

Мне толькі споўнілася 21 год, і мая мама была замежнікам у Егіпце. Мы абодва складана арыентаваліся ў працэсе. Мы нават выявілі, што некаторыя маёнткі, якія належалі майму тату, не выдавалі сваіх спраў.

Я не юрыст і не фінансавы кансультант, але ёсць мноства інструментаў і прыкладанняў, якія дапамогуць вам працаваць з адміністратарам жыцця. Ці нават пачаць з папкі / ліста Google, захаваўшы ўсю сваю інфармацыю так:

• Актывы (уласцівасці / запасы / грашовыя сродкі / банкаўскія рахункі / ювелірныя вырабы)
  • Пасівы
  • Страхаванне жыцця
  • Намінацыя CPF (калі вы знаходзіцеся ў Сінгапуры)
  • І ўсё, што вам важна ...

У выпадку з маёй цёткай, паколькі яе муж хранічна хворы, мы павінны былі таксама забяспечыць яе сынам доступ да банкаўскіх рахункаў і мець працяглую даверанасць на адпраўку ад імя іх бацькі. Мы стварылі надрукаваную тэчку, у якой пералічана ўсё, каб яны маглі адпраўляцца адтуль па адміністратары смерці. Пераканайцеся, што вы палегчыце сваім блізкім.

Пункт дзеяння: Такім чынам, пачніце пералічваць тое, што вам належыць. Пагаворыце з партнёрам / мужам / бацькам / лепшым сябрам. Што вы хочаце зрабіць са сваімі справамі? Магчыма, скарыстайцеся такім інструментам, як Memori, каб напісаць сваё завяшчанне або юрыдычныя паслугі Google у вашым горадзе.

Фаза трэцяя: жыццё вашай спадчыны

Што адбываецца, калі вы збіраецеся ехаць… альбо сыходзіць?

Для гэтага крок сапраўды жорсткі, бо ніхто з нас не хоча думаць пра смерць. Як людзі, мы выжываем і квітнеем, думаючы, што будзем жыць вечна.

Мы павінны падумаць над цяжкімі пытаннямі накшталт: «Якую спадчыну вы хочаце пакінуць? Якую традыцыю вы хочаце працягваць? "

Мая цётка ніколі не хацела быць ні на кога. Сюды ўваходзіць і не жаданне рэанімаваць. Таму, калі прыйшоў час, мне давялося паважаць яе пажаданні, і я ўбачыў, як яна зрабіла свой апошні ўдых.

Яе пахаванне было, як яна прасіла, вялікім ісламскім пахаваннем, куды прыйшлі сотні, каб памаліцца, аплакаваць і адсвяткаваць сваё жыццё. Я памыў яе мёртвае цела (рытуал, які мы праводзім у ісламе) гэтак жа, як яна прасіла мяне.

Мая цётка таксама была цудоўным дабрачынцам і ў яе было жаданне працягваць даваць. На жаль, у нас не было часу, і яна гэтага не наладжвала.

Але калі вы думаеце пра тое, вы можаце наладзіць давер і размеркаваць сваю прыбытак, каб вы маглі пастаянна аддаваць грошы нават у смерці.

Пункт дзеяння: Якую спадчыну вы хочаце пакінуць? Якую традыцыю вы хочаце працягваць?

Смерць - напамін пра жыццё нашага лепшага жыцця

Я меў гонар дапамагчы цётцы ў гэтым раздзеле яе жыцця. Дапамагаючы ёй падрыхтавацца да смерці нагадала мне, што значыць жыць. Каб быць у адпаведнасці з маімі каштоўнасцямі.

У маёй цёткі была выдатная жанчына. Яна заўсёды шанавала сваё слова, тое, як сама сябе трымала, стандарты, якія яна ўсталёўвала для ўсіх вакол сябе. Яна была добрай, яна давала, і калі яна сутыкнулася са смерцю, яна стала бясстрашнай.

На яе пахаванні людзі памяталі: яе каштоўнасці, дабрыню.

Жыццё падорыць нам добрыя часы і дрэнныя часы, але смерць нагадвае нам, што наш час тут адвольны. Ці будзеце вы зарабіць гэта? Таму маё пытанне да вас: калі заўтра ваш апошні, ці будзеце вы да гэтага гатовыя?

Якую гісторыю вы хочаце пакінуць пасля сябе?

Калі вы хочаце прачытаць папярэднія разважанні:

2018 Роздум: Год капітуляцыі

Рэфлексія 2017: Супергероі завышаныя