17 эфектыўных спосабаў сказаць НЕ!

Вельмі паспяховыя людзі адказваюць практычна не ўсім.

Гэта праблема, з якой многія з нас падзяляюць: мы, як правіла, кажам "ДА", калі хочам сказаць "НЕ". Менавіта таму мы больш не старшыняем у камітэце і не бярэм удзел у праектах, над якімі мы не можам працаваць.

Казаць не - гэта важны навык - не толькі выйсці з рэчаў, на якія мы не маем часу, альбо якія мы не хочам рабіць, але і ў (спадзяюся, рэдкія) часы, калі нас просяць удзельнічаць, гэта неэтычна ці нават незаконна.

Навучанне, як перастаць казаць "так", калі мы хочам сказаць "не", залежыць ад некалькіх фактараў: адказваеце вы асабіста ці прафесійна? Ад імя вашай арганізацыі ці вас саміх? Вы хочаце, каб гук быў прыязным, магчыма, нават пакіньце дзверы адкрытымі ў наступны раз, альбо цвёрдым і ясным? Незалежна ад таго, які тып вы не абралі, самае галоўнае, што вы кажаце і будзьце сур'ёзныя.

Вось 17 эфектыўных спосабаў сказаць не, калі вам трэба:

№:

Самы просты спосаб. Проста скажыце.

2. Я не раблю гэтага.

Вы таксама можаце выбраць карпаратыўную версію і сказаць, што яна знаходзіцца па-за місіяй вашай кампаніі.

3. Я павінен ісці са сваёй інтуіцыяй і сказаць "не".

Людзі могуць спасылацца на наступны жывот. Так што гэта добры спосаб сказаць не, гэта не канфрантацыйна. Яшчэ адна перавага - нельга паспрачацца з інтуіцыяй.

4. Я б не адчуваў сябе з гэтым камфортна.

Такім чынам вы можаце пацвердзіць асноўную і абгрунтаваную прычыну, не стаўшы пры гэтым канкрэтнай або ўспрыманай як разважлівы. Гэта прыніжана і дыпламатычна.

5. Гэта не адпавядае нашай цяперашняй праграме.

Кажучы ад імя вашай каманды ці арганізацыі, эфектыўнай стратэгіяй будзе адцягнуць іх ад вас і на шляху да чагосьці большага - зноў жа без канкрэтнасці і меркаванняў.

6. Мая каманда / бос / сям'я заб'е мяне, калі б я.

Запоўніце бланк. Такі падыход рызыкуе запалохаць і лёгка паўплываць на яго. Таму неабходна дбайнае абыходжанне. Але яно мае сваё месца - напрыклад, як частая рэакцыя прадаўцоў школы на нізкія прапановы.

7. Я не магу сабе гэтага / гэта не ў бюджэце.

Часам мы саромеемся гаварыць пра грошы, асабліва на асабістым узроўні. Аднак нічога страшнага ў тым, што вы не можаце сабе дазволіць, і гэта можа даць каштоўную інфармацыю пра тое, што чалавеку можа спатрэбіцца празмернае ўзаемадзеянне.

8. Я не магу дадаць яго ў свой графік.

Гэта яшчэ адзін выпадак, калі напісана: "Я не магу сабе гэтага дазволіць" толькі з часам замест грошай. Лепш не быць занадта канкрэтным, інакш вы можаце ўступіць у непажаданыя перамовы. Вы не хочаце сказаць, што "Мае серада вечары ўжо пацверджаны", але толькі з прапановай перанесці патрэбнае мерапрыемства на панядзелак.

9. Гэта супярэчыць маім прынцыпам.

Калі вы хочаце зрабіць цвёрдую заяву, якая ідзе як з адхіленнем, так і без, прынцып стаяння - гэта шлях. І гэта яшчэ адно абстрактнае паняцце, з якім вы не можаце паспрачацца. Проста пераканайцеся, што няма крывадушнасці, на якое вы можаце звярнуцца.

10. Я ўжо перапоўнены.

У залежнасці ад сітуацыі, гальштук можа зрабіць больш, каб адкласці запыт, чым адмовіць. Аднак калі вам патрэбна толькі кароткатэрміновае рашэнне, гэта добрае рашэнне.

11. Мне трэба даведацца пра Юрыдычную.

Часам палітычныя ці юрыдычныя абмежаванні даюць вам ідэальную прычыну, чаму вы павінны сказаць не. У любым выпадку, варта паспрабаваць.

12. Мне трэба спытаць у сваёй каманды пра кансэнсус.

Яшчэ адзін спосаб засяродзіць праблему на чымсьці большым, чым вы, і па-за вашым кантролем.

13. За гэта мяне звольнілі папярэднік.

Гэта хардбол. Яны не толькі адмаўляюцца і займаюць жорсткае становішча, яны папярэджваюць чалавека, што яны знаходзяцца ў небяспечнай зоне. Яны таксама адпраўляюць паведамленне пра паводзіны, якое ваша кампанія не церпіць.

14. Мяне аднойчы звольнілі за гэта.

Вось тая ж самая цвёрдая сумесь, што і "Мой папярэднік быў звольнены ..." з дадатковай падтрымкай асабістай адкрытасці. Ёсць не так шмат людзей, якія могуць зрабіць гэта, але калі вы зробіце так, іншая партыя будзе літаральна ашаломлена.

15. Не!

У правільнай сітуацыі размоўнае адмаўленне можа падтрымліваць выпадковы, але не падлягае абмеркаванню тон.

16. Адназначна не.

Вы можаце гуляць у гэтым простым і прамым адказах, альбо, у залежнасці ад таго, як працуюць ваш тон і жэсты, прынясіце з сабой нейкую драму і зрабіце гэта амаль праблемай.

17. У вас ёсць што.

Самы пазітыўны спосаб сказаць не - выказаць упэўненасць, што ваша дапамога наогул не патрэбна.

Ёсць бясконцыя варыяцыі. Вы можаце змякчыць "не", не перадумваючы, прапаноўваючы ідэі іншым людзям альбо альтэрнатыўныя рашэнні праблемы. Вы можаце прапанаваць дапамагчы ў наступны раз. Ці вы можаце сысці і задаволіцца тым, каб абараніць рэчы, якія найбольш важныя для вас, не робячы нічога, што вам не трэба і не трэба.

Станьце лепшым лідэрам, якім вы павінны стаць, прачытаўшы мой бестселер: Прабел у лідэрстве: што паміж вамі і вашай вышынёй.

Лолі Даскал - заснавальнік сусветнага лідэрскага кансультавання па пытаннях лідэрства, коучінга і кіравання. Вы можаце падключыцца да яе ў Twitter, Linkedin, Facebook і Google+. Яна з'яўляецца аўтарам новага бэстсэлера "ЛІДЕРСКАЯ ГАПА": што паміж вамі і вашым памерам.

Першапачаткова апублікаваны на Inc.com