№ 15: Як не быць лідэрам

Інструкцыя доктара Барбары Наджэл з Прынстанскага універсітэта

Папярэдні: № 16: Матэрыяльная культура і знакавая свядомасць

Фота Маркуса Спіске на Unsplash

Для студэнтаў, якія зацікаўлены ў пабудове кар'еры ў рамках палітыкі, існуе шэраг універсітэтаў, якія прапануюць курсы па кіраўніцтву, публічным выступам, стратэгіі агітацыі і напісанню прамовы - розныя сферы жыцця абранага чыноўніка, якія павінен разумець любы амбіцыйны палітык. Але ў Прынстанскім універсітэце адзін курс ператварае ідэю лідарства на галаву.

Першакурснік семінара доктара Барбары Нагел "Як не быць лідэрам" даследуе, наколькі дэцэнтралізацыя кіравання - узяцце ўлады з рук галавы і пераразмеркаванне яе ў масы - садзейнічала развіццю сучасных палітычных рухаў, такіх як Black Lives Matter і барацьба за кантроль над пісталетам. .

Як не быць лідэрам

Школа: Універсітэт Прынстана

Курс: Як не быць лідэрам

Інструктар: доктар Барбара Нагель

Апісанне курсу:

З 70-х гадоў амерыканская адукацыя мела «лідарства» як вектар - усё ж дзіцячыя сады павінны знайсці «Лідэр ва мне». Мы зараз знаходзімся ў крытычным становішчы, бо многія расчараваныя адсутнасцю кіраўніцтва; У барацьбе са змяненнем клімату і масавых расстрэлах вучні старэйшых класаў сталі фігурамі іншага кшталту. Як могуць выглядаць палітычныя дзеянні, якія не прымаюць цэнтралізаваную форму кіраўніцтва? Займаючыся гэтым пытаннем, мастацтва разам з тымі, хто традыцыйна выключаецца з лідарства, мае патэнцыял быць спецыялістамі ў супраціве, допытах і іранізацыі прынады лідэра.

Спытаеце інструктара: доктара Барбара Нагель

Доктар Барбара Нагель, ласкава з Універсітэта Прынстана.

Чаму вы вырашылі прапанаваць гэты курс у Прынстане ў гэтым годзе?

Зараз мы знаходзімся ў крытычным стыку парадыгмы кіраўніцтва: у прыватнасці, маладыя людзі расчараваліся ў абранні лідэраў, таму што яны - і гэта тычыцца пераважнай большасці карпаратыўных лідэраў - не шукалі (а ўжо не знайшлі) адказаў на сённяшнія самыя актуальныя праблемы: кліматычная катастрофа, а таксама, у ЗША, бясконцая серыя масавых расстрэлаў. У той жа час, такія групы, як "Black Lives Matters", "Пятніцы для будучыні" альбо "Parkland Students", з'явіліся. Такім чынам, я рады зазірнуць разам у гісторыю палітычных дзеянняў, якія не прымаюць класічную форму цэнтралізаванага кіраўніцтва. Зрэшты, ва ўмовах экалагічнага крызісу ёсць, зразумела, нават злева раптам моцнае імкненне да рэальнага кіраўніцтва ў выглядзе "Зялёнага новага курсу", каб ажыццявіць тэрміновыя меры, па меншай меры, каб паменшыць наступствы змянення клімату.

Як не быць лідэрам, прапанаваны на кафедры ў Прынстане, дзе вы звычайна вучыце?

Маё хатняе аддзяленне, кафедра нямецкай мовы, заклікала мяне зноў прапанаваць семінар для першакурснікаў і дала мне ўсю свабоду ў распрацоўцы курса. Я таксама дарадчык факультэта ў Батлерскім каледжы, але ў гэтым семестры ў каледжы Уітмена адбыўся мой першакурснік.

Што вы, нарэшце, спадзяецеся, што вашы студэнты адбяруцца ад удзелу ў "Як не быць лідэрам"?

Вядома, Ліга плюшчу не пазбаўлена хітрасці лідара. Я хачу, каб студэнты бачылі камічна супярэчлівы характар ​​лідэрскага дыскурсу і пыталіся ў сябе, што адбываецца, калі ўсе мы хочам быць лідэрамі (г.зн., хто застаецца паслядоўнікам? Ці патрабуецца і спецыяльная падрыхтоўка?). Так, семінар мае моцны камічны кампанент у тым, што камедыя часта дае голас тым, каго традыцыйна выключаюць з кіраўніцтва - дзецям, жанчынам, квір, каланізаваным.

Калі б вы маглі выкладаць курс па любой тэме, што б гэта было?

Для мяне гэта ўсё - семінар спалучае ў сабе столькі аспектаў, якія я шаную: палітычны, фемінісцкі, літаратурны і поўны гумару.

НАСТУПНЫ: # 14: Геній: Разбурэнне ідэі інтэлекту

Мы падкрэсліваем сямнаццаць самых інавацыйных універсітэцкіх курсаў, прапанаваных у гэтым навучальным годзе. Для поўнага спісу курсаў націсніце тут.