12 лепшых кніг па псіхалогіі, філасофіі і асэнсаваным жыцці

Фота Бэна Уайта на Unsplash

Чытанне - найвышэйшая кропка жыцця.

Дыстыляваныя веды, якія часта займаюць гады, могуць быць выкарыстаны ўсяго за некалькі гадзін. Я не магу прыдумаць лепшы спосаб умацаваць сябе.

Як я магу лепш прымаць штодзённыя рашэнні? Як я жыву ў дадзены момант? Як я магу быць шчаслівым? Чаму ў свеце я зрабіў гэта? Як я магу лепш?

Вы, напэўна, задавалі сабе гэтыя пытанні хоць бы раз на гэтым тыдні.

Каб зразумець, як працуе ваш розум, чаму вы дзейнічаеце і як вы можаце палепшыць прыняцце рашэнняў, прачытайце гэтыя кнігі па псіхалогіі, філасофіі і паводніцкай эканоміцы.

1. Вялікія мысліцелі: простыя інструменты 60 выдатных мысляроў, каб палепшыць сваё жыццё сёння ад "Школы жыцця прэсы"

Гэтая кніга ўяўляе сабой зборнік самых важных ідэй усходняй і заходняй культуры - з прац тых філосафаў, палітычных тэарэтыкаў, сацыёлагаў, мастакоў і пісьменнікаў, якія, як мы лічым, могуць прапанаваць нам сёння.

"... прастата сапраўды дасягненне - яна вынікае з цяжка перамаглай яснасці таго, што важна".

"Арыстоцель таксама заўважыў, што кожная цнота падаецца ў сярэдзіне двух заган. Ён займае тое, што ён назваў "залатой сярэдзінай" паміж двума крайнасцямі характару. "

2. Вольная воля Сэма Харыса

"Шырока распаўсюджанае меркаванне аб свабоднай волі, здаецца, грунтуецца на дзвюх здагадках: (1) кожны з нас мог паводзіць сябе па-рознаму з мінулага, і (2) мы з'яўляемся свядомым крыніцай большасці нашых думак і дзеянняў у дару".

"Вы можаце рабіць тое, што абралі, - але вы не можаце выбраць тое, што абралі."

"Мы не ведаем, што мы будзем рабіць, пакуль не з'явіцца сам намер. Для таго, каб зразумець гэта, трэба ўсведамляць, што мы не стваральнікі нашых думак і дзеянняў, як звычайна мяркуюць людзі. "

"Вы не кіруеце бурай, і ў ёй не згубіцеся. Вы шторм "

3. Кіраўніцтва па добрай жыцця: старое мастацтва стоічнай радасці Уільяма Б. Ірвіна

"Вашым галоўным жаданнем, кажа Эпіктэт, павінна стаць ваша жаданне не расчаравацца, выказваючы пажаданні, якія вы не можаце выканаць".

"Мы, людзі, у большасці выпадкаў незадаволеныя, таму што мы ненасытныя. Пасля напружанай працы, каб атрымаць тое, што мы хочам, мы рэгулярна губляем цікавасць да аб'екта нашага жадання. Замест таго, каб адчуваць сябе задаволенымі, мы адчуваем сябе крыху сумна, і ў адказ на гэтую нуду мы ствараем новыя, яшчэ большыя пажаданні. "

".. Самы просты спосаб для нас - гэта даведацца, як мы хочам таго, што ў нас ёсць".

4. Чаму я гэта раблю: псіхалагічныя механізмы абароны і схаваныя шляхі, якія фармуюць наша жыццё Джозэфа Бурго

Кожны з нас павінен адчуваць, што мы важныя і маем месца ў свеце. Нам патрэбна адчуванне ўнутранай каштоўнасці і адчуванне, што іншыя людзі ў нашым жыцці (наш "пачак") шануюць і паважаюць нас. Калі наша ранняе асяроддзе не азнаёміць нас з гэтым пачуццём індывідуальнай каштоўнасці і вартасці, мы будзем змагацца з праблемамі сораму і нізкай самаацэнкі на працягу ўсяго жыцця. "

"Людзі з бацькамі, якія паслядоўна іх эмацыйна падводзяць і не робяць мінімум, рэдка адчуваюць сябе ў бяспецы ў адносінах з дарослымі".

5. Як знайсці выканальныя творы Рамана Крзнарыча

"Першы крок - гэта ачалавечыць нашу фантазію, развіваючы дасведчанасць усіх, хто хаваецца за паверхню нашага паўсядзённага жыцця і ад якога мы маглі нейкім чынам залежаць".

"Калі вадалаз заўсёды думаў пра акулу, ён ніколі не паклаў бы руку на жамчужыну", - сказаў Саід, персідскі паэт трынаццатага стагоддзя.

"... Мы часта псіхалагічна паралізаваныя, як трус, злоўлены ў цэнтры ўвагі. Мы настолькі занепакоеныя, што шкадуем, што зрабілі няўдалы выбар, што ў рэшце рэшт мы можам наогул не прыняць рашэння і застацца ў нашай няспраўджанай кар'еры. "

6. Праверанае жыццё: як мы страцім і апынемся Стывен Грош

"Быць прысутным, няхай гэта будзе з дзецьмі, з сябрамі ці нават з самім сабой, цяжкая праца. Але хіба гэта не ўвагу - адчуванне, што хтосьці спрабуе думаць пра нас - тое, чаго мы хочам больш, чым пахвалу? "

"Намагаючыся настолькі моцна адрозніваць сябе ад бацькоў, мы ў асноўным робім тое самае: пустыя пахвалы, як папярэдняе пакаленне, выклікалі бяздумную крытыку. Калі мы робім гэта, каб не думаць пра сваё дзіця і яго свет, тады пахвала, як і крытыка, у канчатковым выніку выражае нашу абыякавасць ".

7. Добрае мастацтва Ніла Геймана

"Адзінае, што ў вас няма, - гэта ваш голас, ваш розум, гісторыя, ваша бачанне. Так што пішыце і малюйце, будуйце, іграйце, і танцуйце, і жывіце, як толькі ўмееце. У той момант, калі вы думаеце, што вы можаце ісці голай па вуліцы ... у момант, калі вы пачнеце рабіць гэта правільна. "

Ідзіце і рабіце цікавыя памылкі, рабіце дзіўныя памылкі, рабіце выдатныя і фантастычныя памылкі. Парушайце правілы. Няхай свет стане для вас больш цікавым. "

"Правілы пра магчымае і немагчымае ў мастацтве распрацаваны людзьмі, якія не паспрабавалі межы магчымага, выходзячы за яго межы".

8. Калыханне: непераадольнае прыцягненне ірацыянальнага паводзін Оры Брафмана

"Наша натуральная тэндэнцыя пазбягаць страт страты, хутчэй за ўсё, скажае наша мысленне, калі мы надаём занадта вялікае значэнне кароткатэрміновым мэтам. Аднак, калі прыняць доўгатэрміновую перспектыву, непасрэдныя патэнцыйныя страты не ўяўляюць пагрозы. "

"Калі нешта пойдзе не так, мы можам альбо ўжыць кароткатэрміновае рашэнне дапамогі, альбо памятаць, што вялікая схема рэчаў - гэта проста няправільны крок". Наяўнасць доўгатэрміновага плана - а не адкідванне яго - важна для вырашэння страха перад стратай. "

9. Памылкі былі зроблены (але не я): чаму мы апраўдваем дурныя перакананні, дрэнныя рашэнні і крыўдныя дзеянні Кэрал Таўрыс і Эліёт Аронсан

"Гісторыя пішацца пераможцамі, але мемаары пішуць ахвяры".

"Калі большасць людзей наўпрост сутыкаецца з доказамі, што яны памыляюцца, яны не мяняюць пункту гледжання і свайго падыходу, але апраўдваюць гэта яшчэ больш настойліва. Нават рэдкіх доказаў досыць рэдка, каб пранікнуць у духоўную браню ўласнай праведнасці. "

«Прадузятасці ўзнікаюць з-за настрою чалавечага розуму ўспрымаць і апрацоўваць інфармацыю катэгорыямі. Катэгорыі - гэта прыемнейшае, больш нейтральнае слова, чым стэрэатыпы, але гэта тое ж самае. "

10. Мастацтва маўчання: Прыгоды нікуды Піка Іера

"У эпоху хуткасці я пачаў думаць, што нічога не можа быць больш бадзёрым, чым павольная язда. У час адцягвання, нішто не можа адчуваць сябе больш раскошна, чым звяртаць увагу. І ў час пастаяннага руху няма нічога больш актуальнага, чым сядзець на месцы. Вы "

"Ісці нікуды, як пазней падкрэсліў для мяне Леанард Коэн, не азначае паварочвацца назад да свету. Гаворка ідзе пра час, каб час ад часу адыходзіць назад, каб можна было больш бачыць свет і любіць больш глыбока.

11. Гіпотэза шчасця: пошук сучаснай праўды ў старой мудрасці Джонатана Гаідта

«Вы не можаце знайсці непасрэдна і набыць шчасце. Трэба выправіць умовы, а потым пачакаць. Некаторыя з гэтых умоў ёсць у вас, напрыклад, B. Узгодненасць паміж часткамі і ўзроўнямі вашай асобы. "

«Словы мудрасці, сэнс жыцця, можа быць, нават адказ, які шукаюць бібліятэкары Борхеса - усё гэта можа затапіць нас кожны дзень, але мала што яны могуць зрабіць для нас, калі мы не спадабаемся, справімся з гэтым. іх, распытваць іх, удасканальваць і падключаць іх да нашага жыцця. "

12. Як вы будзеце вымяраць сваё жыццё? Клейтан Крыстэнсэн

"Калі вы адкладзеце свой час і энергію, пакуль не ўбачыце, што вам гэта трэба, гэта, напэўна, позна".

"Лягчэй захаваць свае прынцыпы на 100 працэнтаў, чым на 98 працэнтаў".

"Каб быць сапраўды шчаслівым, вам трэба працягваць шукаць спосабы, якія, на ваш погляд, маюць сэнс, дзе вы можаце даведацца новае, дамагчыся поспеху і ўзяць на сябе ўсё больш і больш абавязкаў".

Перш чым ісці ...

Калі вам спадабаўся гэты пост, вам спадабаецца Postanly Weekly (мой бясплатны агляд лепшых паведамленняў па прадукцыйнасці, псіхалогіі і неўралогіі). Падпішыцеся і атрымайце бясплатную копію маёй новай кнігі "Магутнасць на адзін працэнт лепш: невялікі прыбытак, максімальны вынік". Далучайцеся да 37 000 чалавек, каб стварыць лепшае жыццё.

Гэтая гісторыя была апублікаваная ў найвялікшым выданні па карпаратыўным прадпрымальніцтве The Startup, за якім ішлі больш за 295 322 чалавекі.

Падпішыцеся на нашы галоўныя гісторыі тут.