10 гадоў праз: як быць больш эфектыўным на працы ...

Разважаючы пра маё першае дзесяцігоддзе як працоўнага чалавека; гэта толькі некаторыя парады, якія я падабраў, і якія дапамаглі мне быць больш эфектыўнымі ў працы.

1. Звярніцеся па дапамогу

Гэта ідзе крыху глыбей, чым дэлегаванне задач. Гаворка ідзе пра тое, каб ведаць, што вы ведаеце, і што не ведаеце. Ведаючы, калі і як вызначыць людзей, якія могуць дапамагчы табе, якія маюць навыкі, веды і здольнасці, не трэба рабіць сапраўды важныя рэчы. Такія рэчы, якія складваюцца ў графе "Дасягненні, якія варта адзначыць" у вашай кар'еры.

Гэта таксама кажа аб атачэнні сябе з людзьмі, якія прымушаюць вас павышаць свае навыкі, і, калі вы малады менеджэр, стварыце вакол сябе каманду людзей, якія дапаўняюць вашыя навыкі і ліквідуюць любыя недахопы. Выбудоўванне надзейных сувязяў з людзьмі, якія хочуць працаваць з вамі над складанымі праектамі і праблемамі, якіх ніхто больш не хоча дакранацца!

2. Стаць супер карыстальнікам сістэмы

Калі вы працуеце ў SAP, EXCEL, Outlook, Gmail, Google, Windows, IOS - незалежна ад сістэмы - гэта інструменты вашага гандлю. Стаць супер карыстальнікам. Адна з маіх першых заданняў патрабавала, каб я стварыў навучальныя дапаможнікі - я праводзіў ночы і выхадныя, вучыў сябе як мага больш функцый і функцый, даступных у MS Word, каб я мог працаваць разумней і хутчэй. Я праводзіў выходныя, вывучаючы Excel на сваёй наступнай працы, каб мне не давялося марнаваць выходныя, выпраўляючы няспраўныя калькуляцыйныя лісты і формулы (і пазбягаючы дарагіх памылак майго працадаўцы). , хутчэй і больш эфектыўна.

3. Плануйце свой тыдзень наперад

Праявіце актыўнасць са сваім часам, плануючы кожны тыдзень загадзя. Гэта не ракетная навука. Згрупуйце падобныя сустрэчы разам. Закладзіце час на падрыхтоўку да сустрэч (каб вы не самы павольны чалавек на сустрэчы). Знайдзіце час для асабістых сустрэч і перапынкаў для адпачынку. Час для сетак і задавальнення. Па словах гуру Стывена Коўі, рэчы, якія плануецца запланаваць, - гэта тое, што можна зрабіць. Што яшчэ важней - калі вы не можаце кіраваць сабой і сваімі задачамі супраць часу, якім чынам на Зямлі вы зможаце кіраваць іншымі надзейна?

4. Перайсці да справы

Калі я пачынаў сваю кар'еру, я думаў, што ведаю шмат тэорыі. Я патлумачыў сябе больш як сродкам, каб растлумачыць свае ўласныя думкі, у святле маёй уласнай адсутнасці вопыту. Я не абавязкова памыляўся, але, безумоўна, марнаваў шмат каштоўных людзей. Падтрымлівайце зносіны кароткім і рэзкім. Дзеянне стварае яснасць - таму трэба прадузята ставіцца да больш і менш тлумачыць. Калі вам трэба растлумачыць сябе, выкарыстоўвайце свой уласны час (па вечарах, выхадных, разважанні), каб рацыяналізаваць сваё мысленне. Перакладваючы шматлікія думкі і ідэі ў кароткае і яснае паведамленне, што людзі могуць хутка прыняць рашэнне і дзейнічаць. Не марнуйце чужога часу. Размаўляйце эфектыўна, каб людзі засяродзіліся на тым, каб адставаць ад паведамлення і не абмяркоўваць сваё мысленне.

5. Захоўвайце электронныя лісты сапраўды кароткімі

Колькасць слоў электроннай пошты значна знізілася за апошнія 10 гадоў - верагодна, на 90% і больш. Ніхто не мае часу і не хоча чытаць эсэ ў фармаце электроннай пошты. Перайдзіце да справы. Задайце пытанне. Адкажыце на пытанне і самае галоўнае, перастаньце спрабаваць "чытаць паміж радкоў і проста чытаць радкі". Калі б усе пісалі на 25% карацейшыя электронныя лісты - мы б марнавалі на 25% менш часу на апрацоўку лістоў. Пачынаецца з вас. І калі вы думаеце, што хтосьці можа падумаць, што вы грубы, адправіўшы кароткі і выразны ліст, яны, верагодна, яшчэ не ведаюць вас. У такім выпадку - падніміце тэлефон або пагуляйце да пісьмовага стала чалавека і наладзьце адносіны.

Я хачу, каб хтосьці растлумачыў мне гэтыя рэчы 10 гадоў таму, каб мне не давялося вучыцца ім доўга і цяжка.