Аўтарскае права: Elnur 123RF

10 парад па напісанні біяграфіі

Як і дзеці, якія ведаюць, што трэба ёсць гародніну, аўтары ведаюць, наколькі важная добра зробленая біяграфія, але гэта не значыць, што яны любяць пісаць.

Калі я некалькі гадоў таму я выкладаў майстар-класы ў Barnes & Noble, Шарлотсвілле, штат Вашынгтон, першае практыкаванне, якое я рабіла студэнтам, было напісанне біяграфіі аўтара. Задача пампавалкі, пераключэння і пастуквання выбівае іх кожны раз, і кожны з іх застагнаў адначасова. І тым не менш, напрыканцы гэтага першага класа яны з гонарам забралі дадому добра зробленую біяграфію, каб наклеіць іх на халадзільнік. Да майго здзіўлення, усе вярнуліся на наступным тыдні, каб даведацца, якія шыны я прымушу іх пераскочыць наступны.

Гэты педагагічны вопыт навучыў мяне, што пісьменнікі сапраўды вельмі пагарджаюць напісаннем уласнай біяграфіі. Каб лягчэй было выпіць прэпарат, я прыдумаў 10 самых важных парад па напісанні якаснай біяграфіі:

1. Вам трэба да трох версій вашага Бія. (Так, я думаў, вы хацелі б гэта пачуць!) Напішыце падрабязную біяграфію для свайго сайта, прапановы, аркушы для інтэрв'ю і наборы для СМІ. біяграфія сярэдняй даўжыні для даведак, выступленняў на іншых сайтах і больш кароткі маркетынгавы матэрыял; і кароткая біяграфія ў якасці накірунку альбо для сайтаў сацыяльных медыя з абмежаваным характарам.

2. Ідзіце - выхваляйцеся! Пачні з твайго найвялікшага пісьменніцкага дасягнення. Апублікаваны артыкул у мясцовай газеце, як пачынаючы аўтар, ужо лічыцца і павінен быць асветлены.

3. Пакіньце сваю дэмаграфію да канца і пазбягайце яе. Хоць сам факт таго, што вы нарадзіліся, выдатна, але як новы пісьменнік важней у першую чаргу зарэкамендаваць сябе як пісьменнік.

4. Пры спісе кніжных выданняў ён павінен быць курсівам і не павінен утрымліваць двукоссі. Устаўце выдаўца і год у дужках пасля назвы: d. H. Назва вашай кнігі (выдавец, 20_ _)

5. Адносіцеся да сябе ў трэцяй асобе. У больш працяглых біяграфіях я асабіста хацеў бы некалькі разоў закідваць «Верас» замест займенніка.

6. Давер да кнігі, які дае прыз, можа змяніць яго жыццё! Аднак разглядайце толькі ўзнагароды, якія маюць дачыненне да вашага напісання. Напрыклад, калі вы пішаце дакументальную літаратуру для саду і заваявалі ўзнагароду за свой выдатны сад, вы можаце выкарыстоўваць яго, каб пахваліцца. Калі вы выйгралі блакітную стужку для сваіх дамавікоў, але пішаце навуковую фантастыку, пакіньце сінюю стужку (але не саромейцеся даслаць мне дамавікі!). Абавязкова абнавіце сваю біяграфію, калі атрыманы ўзнагароды. Калі дзве мае кнігі за гэты ж месяц атрымалі ўзнагароды, я адразу ж абнавіў свае біяграфіі аўтараў на маім і іншых сайтах.

7. БС? BA? UP? MBA? Кандыдат навук? Што тычыцца адукацыі, як узнагароды, калі ваша ступень актуальная, улічвайце гэта. Калі вы маеце доктарскую ступень па псіхалогіі і ў цяперашні час пішаце кнігу пра здзекі сярод падлеткаў. Калі ў вас ёсць ступень архітэктуры і вы змянілі сваю кар'еру, каб пісаць дзіцячыя кнігі, вы можаце прапусціць дыплом (асабліва ў кароткай біяграфіі), калі ваша кніга не пра тое, як вы робіце самую крутую хатку Лінкальна Пабудуйце свой блок. У мяне ёсць ступень BIS па англійскай мове і сярэдняя адукацыя ў універсітэце Вірджыніі. Гэтыя сертыфікаты падтрымліваюць мяне як пісьменніка, трэнера пісьма і кіраўніка майстэрні, таму я выкарыстоўваю іх у маёй доўгай біяграфіі.

Аўтарскія правы: Deagreez / 123RF Stock Photo

8. Ваша біяграфія рэзка зменіцца на працягу вашай кар'еры. У тым жа класе Barnes & Noble я паказаў вучню сваю біяграфію 2007 года і маю біяграфію 2010 г. Дзіўна, што могуць змяніць тры гады. Я пачаў сваю біяграфію ў 2007 годзе з таго, што "жыву пасярод Гораня Сіняга хрыбта", бо лічыў, што ў гэты час гэта сапраўды крута і літаратурна. Я даведаўся, што там, дзе вы жывяце, не так важна. Мая заслуга прасунула маю кар'еру і змяніла маю біяграфію. Падумайце так - не пішыце сюды, пішыце сюды!

9. Калі вы можаце, прафесійнага (ці, па меншай меры, сапраўды добрага) фатографа зрабіце якасную аўтарскую фатаграфію з вас. Я выкарыстаў фатографа ў Каларада, і на адну старонку спатрэбілася больш здымкаў, чым слоў на адной старонцы. Як толькі ў вас ёсць, выкарыстоўвайце яго бессаромна. Большасць пісьменнікаў не прызнаюць, як яны выглядаюць, калі толькі не Джон Грышам (які жыве тут пасярод Гора Сіняга хрыбта). Аднак аўтарскае фота патрабуецца для вокладкі вашай кнігі, вашага вэб-сайта, вашых сацыяльных медыя і вашага прэс-камплекта (прынамсі). Знайдзіце час, каб зрабіць гэта правільна. (Вы можаце прачытаць мой папярэдні артыкул пад назвай "Актуальнасць фота прафесійнага аўтара".)

10. Праглядзіце Інтэрнэт і шукайце ідэі ў кнігах на сваіх кніжных паліцах. Перш за ўсё прачытайце біяграфіі аўтараў, якія пішуць у вашым жанры.

11. Бонусны савет: прачытайце сваю біяграфію, калі скончыце пісаць. Вы адразу зразумееце, калі нешта не так.

Сачыце за Хізэр Хуммель у Twitter

Наведайце вэб-сайт Хізэр Хаммель

Першапачаткова размешчаны на сайце www.huffingtonpost.com 7 снежня 2017 года.

Апублікавана PathBinder Publishing. Купіць у Amazon