10 парад, як працаваць дома, не губляючы розуму (або працы)

Працаваць дома можна падабацца, але гэта патрабуе вялікай дысцыпліны. На жаль, COVID-19 кінуў мноства людзей на гэтую пасаду без папярэдняга паведамлення і трэніровак. Супрацоўнікі, якія прызвычаіліся да офісных устаноў, былі вымушаныя вучыцца, як ідуць, і не ўсе прыстасаваліся добра.

У апошні час я размаўляў з многімі сябрамі пра гэта, некаторыя з якіх звярталіся да мяне за парадамі, як эфектыўна працаваць дома. Як чалавек, які некалькі гадоў правёў працу дома, я ведаю, што не заўсёды лёгка засяродзіцца ў гэтым асяроддзі.

Але вы можаце эфектыўна працаваць па-за офісам. Гэта проста прымае правільную ўстаноўку і правільны падыход. Калі вы з усіх сіл працуеце дома, паспрабуйце гэтыя дзесяць лепшых практык.

Прысвяціце сябе ранішняй руціне

Вы можаце спаць, калі ваша памяшканне памяншаецца з адной пакоі ў іншую, але ваш розум не будзе "гатовы да працы", калі вы з'едзеце з ложка і проста ў кампутарны крэсла. Замест гэтага ўсталюйце сігнал трывогі і прачнецеся дастаткова рана, каб завяршыць ранішні рэжым, які працуе для вас.

Ваша руціна можа быць такой жа простай, як сняданак з сям'ёй, выпіванне кавы падчас чытання навін альбо занятак ранішняй медытацыяй, ёгай ці фізічнымі практыкаваннямі. Што б там ні было, калі вы пачынаеце дзень з перадач, зрабіце гэта прыярытэтам. Калі вам патрэбныя ідэі, прачытайце артыкул Forbes "Ранішнія звычкі вельмі паспяховых людзей".

Уключэнне ў ранішні рэжым ачысціць «туман» з вашага мозгу і дапаможа вам рэзка падумаць працоўны дзень.

Усталюйце расклад фірмы

Я не магу гэтага падкрэсліць дастаткова: усталюйце і трымайцеся цвёрдага графіка. Калі вы прывыклі працаваць з 9 раніцы да 5 вечара, прытрымлівайцеся гэтага. Пачынаць і заканчваць свой дзень своечасова - ніякіх апраўданняў. Выконваючы строгі графік, вы прымушаеце выконваць заданні ў пэўны прамежак часу, што заахвочвае прадукцыйнасць працы і ўмацоўвае здаровы баланс працоўнага жыцця.

Сукенка да выпадку

Ён можа адчуваць сябе дзіўным апранацца ў працоўную вопратку толькі для таго, каб заставацца ў хаце, але гэта дапамагае замацаваць рэжым працы. Калі вы мне не верыце, проста паспрабуйце. Устань і апранайся так, як ідзеш у офіс, а потым паглядзі, як сябе адчуваеш, калі сядаеш працаваць. Гэта можа быць не так зручна, як піжама, але эй - вы не спрабуеце дрэмаць!

Знайдзіце прастору з закрытымі дзвярыма

У вас ёсць дзеці, кацяняты ці проста муж, які патрабуе ўвагі, важна, каб вы выразалі месца адзіноты, дзе можна працаваць. Па меры магчымасці знайдзіце асабістае месца, дзе можна зачыніць дзверы. Гэта не толькі перашкаджае перабоям, але таксама дапамагае душыць шумы, якія ў адваротным выпадку могуць адцягваць увагу.

Калі закрытай дзверы недастаткова, сядзьце і пагутарыце з мужам і дзецьмі пра важнасць прадастаўлення вам прыватнага жыцця ў працоўны час. Ці - калі вы падобныя на мяне і ў вас ёсць хатнія жывёлы, якія не паважаюць зачыненыя дзверы - зрабіце энергічную частку гульняў вашай ранішняй руцінай. Яны будуць менш прасіць увагі, калі яны занадта стаміліся зрабіць гэта.

Выйдзіце і адключыце свае адцягванні

Сыдзіце з Facebook. Выключыце Twitter. Адключыце вокны чата. Хоць гэта можа здацца кароткім, бяскрыўдным адцягваннем, гэтыя моманты ў памеры ўкусу складаюцца. На самай справе, прыкладанне адсочвання часу RescueTime паведамляе, што людзі праводзяць у сярэднім 3 гадзіны 14 хвілін на сваім тэлефоне ў дзень. Гэта не ўключае тое, што вы робіце на сваім кампутары.

Хай гэта на хвіліну пагрузіцца. Колькі часу вы губляеце ў сацыяльных сетках або прыкладанні чатаў кожны дзень? Падумайце не толькі пра выдаткаваны час, але і пра тое, як гэта парушае ваш фокус. Кожны раз, калі вы вяртаецеся да задачы пасля ўдзелу ў сацыяльным адцягванні, вам прыйдзецца пераарыентавацца на задачу, якая ідзе.

Зрабіце сабе паслугу і проста ўхіліцеся ад адцягванняў, выходзячы з сістэмы і ствараючы працоўную прастору выключна для працы. Ваш начальнік падзякуе вас, калі ўзровень вашай прадукцыйнасці павысіцца!

Карыстайцеся навакольным гукам, каб дапамагчы з цішынёй

Маўчанне заўсёды было адной з маіх вялікіх праблем пры працы дома. Гэта выдатна некаторы час, але потым я адчуваю сябе адчувальным, што адчувае сябе адсутнасцю раздражняльнікаў. Spotify стала маёй задачай, але пры напісанні песень з тэкстамі было цяжка засяродзіцца.

У рэшце рэшт я спыніўся на інструментальнай музыцы і навакольных гуках. Аднак, калі вам трэба адчуваць сябе побач з іншымі людзьмі і можаце засяродзіцца, размаўляючы ў фонавым рэжыме, паспрабуйце падкаст альбо ўключыце навіны. Ён будзе імітаваць сацыяльнае асяроддзе, якое дапаможа вам быць у курсе працы.

Рабіце пешыя перапынкі

Як пісьменнік, мне даводзіцца ўсталёўваць трывогу, калі я працую, нагадваючы мне ўстаць і пераехаць альбо паабедаць. У адваротным выпадку я губляюся ў задачы, якая знаходзіцца пад рукой. Расклад у абавязковых для сябе перапынках. Выйдзіце на вуліцу, пагуляйце альбо зрабіце хатняе справа ці два. Гэтыя 10-хвілінныя перапынкі прымушаюць вас цыркуляваць кроў і дапамагаюць вам заставацца сканцэнтраванымі на працягу дня.

Не забудзьцеся перапынак на абед

Часам лёгка адчуваць сябе вінаватым, калі вы ідзяце ад кампутара, працуючы дома. Нягледзячы на ​​тое, што вы робіце перапынкі на абед, часам людзі непакояцца, што яны могуць быць AFK (удалечыні ад клавіятуры), калі іх начальнік пінгуе іх альбо не прапускае тэрміновую электронную пошту.

Паслабцеся. Вы маеце права на перапынак на абед. Калі адсутнасць за сталом выклікае ў вас трывогу, паведаміце свайму начальніку, калі вы робіце перапынак на абед, альбо ўсталюйце яго ў сваім календары.

Размаўляйце на працягу дня

Лёгка знайсці сябе ўцягнутым у бункеры, калі вы працуеце дома. Аднак надзвычай важна падтрымліваць сувязь са сваімі калегамі і начальствам, калі вы не бачыцеся кожны дзень. Зрабіце сэнс кожную раніцу дакранацца да базы з супрацоўнікамі па электроннай пошце ці ўпадабанай службе паслання вашай працы.

Лічыце гэта віртуальнай ранішняй сустрэчай SCRUM або размовай з ахаладжальнікам. Нават калі гэта проста сказаць "добрай раніцы", гэта ўзаемадзеянне дапаможа вам заставацца на сувязі і на радары вашых таварышаў па камандзе.

Пакіньце дом

Дні, калі вы працуеце дома, сыходзяць крывёй у некалькі тыдняў. Не забудзьцеся прыдумаць паветра. Я імкнуся пакінуць дом хаця б раз у дзень, нават калі гэта толькі для майго штодзённага прабегу.

У звычайны час я рэкамендаваў бы людзям усталяваць даты на абед ці вячэру, каб пераканацца, што яны ўдзельнічаюць у сацыяльным узаемадзеянні за межамі экрана свайго кампутара. Аднак, калі коронавірус пакідае шмат каго з нас у каранціне, мы можам атрымаць свежае паветра.

Памятаеце толькі: самаабслугоўванне важна. Знайдзіце час для гэтага. Прымяніце лепшыя практыкі ў сваім распараджэнні дня і нагадайце сабе, што гэта толькі часова.

Жыццё вернецца да першапачатковага праграмавання даволі хутка.

Першапачаткова гэты блог быў апублікаваны на сайце ALittleSquirrelli.com.