10 саветаў для прафесійнай зваротнай сувязі

Як зрабіць так, каб вашы кліенты слухалі, захоўваючы сваю творчую недатыкальнасць

Крэдыты: Mark Shanley & Paddy Treacy

Водгукі.

Магчыма, невыпадкова, што слова, якое мы выкарыстоўваем для апісання прыёму кліенцкіх нататак на творчы твор, таксама можа быць выкарыстана для аглушальнага гучання завытай гітары.

Калі вы працуеце па-за межамі мастацтва ў прафесійным творчым кантэксце, вы ведаеце, што працаваць - толькі палова справы. Спрабаваць змяніць гэты твор так, каб ён радаваў кліента і адначасова захоўваў яго творчую каштоўнасць, безумоўна, гэтак жа патрабавальны, калі не яшчэ больш патрабавальны.

Ваша здольнасць атрымліваць зваротную сувязь вызначае, як доўга, наколькі паспяхова і наколькі паспяхова працуе ваша творчая кар'ера - як бы мы ні хацелі гэтага зрабіць.

Ніжэй прыведзены 10 саветаў, як прыняць зваротную сувязь, каб вы былі першым чалавекам, з якім кліенты хочуць працаваць, адначасова гарантуючы, што вы не адчуваеце сябе нікчэмным скіўвы на працягу ўсёй вашай кар'еры - абсалютна непрадказальным і злосным Кліент бог.

1. Будзьце актыўным слухачом

Вы ведаеце гэты стары, стары кавалак народнай мудрасці: у нас два вушы і адзін рот, дык чаму мы так шмат карыстаемся апошнім і так мала карыстаемся першымі? Сапраўды слухаць тое, што хтосьці кажа, цяжка. Наш мозг думае ў чатыры разы з хуткасцю, з якой мы апрацоўваем мову. Таму, калі хтосьці размаўляе з намі, мы на самай справе не слухаем. Замест гэтага мы думаем пра тое, што скажам у адказ. Калі вы зможаце заняцца запаволеннем хуткасці і актыўна слухаць тое, што гавораць вашы кліенты, не ведаючы, куды яны ідуць, вы здзівіце сябе і іх! Станьце актыўным слухачом, і неўзабаве вы зможаце пачуць падтэкст таго, што яны кажуць, нават калі ён глыбока схаваны пад непразрыстымі фразамі, такімі як "пазіцыя брэнда" і "вынікі абавязковага". Актыўнае слуханне - гэта навык. Практыкуйце гэта.

2. Спытайце, чаму

Калі кліент просіць вас зрабіць змены, ваша галоўная задача - зразумець, чаму. Калі вы хочаце паспрабаваць яшчэ адзін уступны стрэл у вашым грубым разрэзе, вы, вядома, можаце. Гэта не праблема. Але перш чым унесці змены, спытайцеся, чаму вы павінны гэта зрабіць. Лепшыя кліенты разумеюць, што вам трэба ведаць, чаму яны просяць вас змяніць працу. Астатнія толькі кажуць вам, што рабіць. Пасля таго, як вы зразумееце асноўную праблему, якую яны спрабуюць вырашыць, у вас ёсць магчымасць знайсці рашэнне, якое зробіць іх шчаслівымі. Але што яшчэ важней, вы таксама можаце захаваць цэласнасць вашага Magnum opus.

3. Спачатку пакажыце свайго надзейнага крытыка

Калі Альфрэд Хічкок скончыў грубы разрэз Псіха, ён паказаў гэта выбранай групе блізкіх сяброў. Усе яны пагадзіліся ў імклівай пахвале за тое, што лічылі шэдэўрам. Затым Хітч з захапленнем паказаў фільм сваёй жонцы Альме Рэвіл. Пасля апошняй ролі Альфрэд звярнуўся да Алмы і рыхтаваўся пагрэцца цёплым ззяннем яе адабрэння. Замест гэтага яна проста сказала: "Вы не можаце яго выпускаць так". Пакуль ён працягваў пошукі, майстар напружання выявіў, што Алма выявіла нешта, што яго сябры альбо прапусцілі, альбо, напэўна, занадта запалохалі, каб паказаць: пасля забойства Джанет Лі прыкметна яшчэ дыхае. Альфрэд зрабіў змены, прынізіў.

Усім нам патрэбен даверлівы крытык. Можа быць, ваш партнёр ці калега вам падабаецца і паважаюць, але хто б гэта ні быў, пакажыце ім працу, перш чым паказаць яе пакупніку. Вы скажаце так, як ёсць. І гэта неацэнна.

4. Прыміце водгукі тварам да твару са старэйшым чалавекам

Я жыву ў Уэльсе Большая частка маёй працы накіравана на кліентаў, якія жывуць далёка ад Уэльса. Інтэрнэт дазваляе мне развесці гэты парадокс. Аднак, калі гаворка ідзе пра зваротную сувязь, мяне хвалюе, што электронная пошта, скайп, канферэнц-званкі і таму падобнае могуць быць дрэннымі, дрэннымі справамі. Мы ўсе сацыяльныя істоты, якія правялі тысячагоддзі, робячы рэчы тварам да твару. Калі вы возьмеце каго-небудзь у пакой, вы больш шанцаў перамагчы іх. Калі вам прыйдзецца правесці першыя пяць хвілін размовы з безнадзейным паўторам: "Я вас чую. Ты мяне чуеш? "Астатняя частка ўзаемадзеяння вам, верагодна, не пойдзе. Акрамя таго, чалавек, які падпісвае ваш праект, павінен быць у пакоі, які скажа вам, што яна пра яго думае. Працуйце як мага больш, каб пераканацца ў гэтым.

5. Будзьце сваім кліентам да прыезду

Тыднямі ты спрабаваў рэалізаваць гэтую ідэю. Яны праспалі ўсю ноч і падрыхтаваліся да гэтага. Вы прапусцілі дзень нараджэння свайго лепшага сябра, таму што вы аптымізавалі канчатковы макет. Пакуль што гаворка ішла толькі пра вас. І гэта нармальна. Але за гадзіну да таго, як кліент з'явіцца, знайдзіце час, каб прыцягнуць дрэнна выбраных і завышаных коштаў трэнераў. Паспрабуйце ўбачыць працу са свайго пункту гледжання. Падумайце пра свой прафесійны і асабісты парадак дня. Вы, напэўна, маеце даволі добрае ўяўленне аб тым, якія будуць вашы праблемы, перш чым яны з'явяцца. Калі вы будзеце гатовыя да сваіх адказаў да маючых адбыцца пытанняў, вы можаце атрымаць вельмі выгадную перавагу.

Марк Шэнлі і Пэдзі Трэйсі

6. Майце другую пару вушэй

Я не прапаную пластычную аперацыю (хаця гэта, безумоўна, адпудзіць кліента, калі ён уваходзіць у пакой). Не, я заклікаю вас мець з сабою кагосьці, хто слухае водгукі. Асноўная перавага гэтага заключаецца ў тым, што мы чуем толькі тое, што хочам альбо чакаем, як я шмат разоў знаходзіў. Усё астатняе, здаецца, адплывае і скача ў нічога, як мыльная бурбалка. Наяўнасць каго-небудзь там мінімізуе рызыку, калі вы прапусціце некаторыя сапраўды важныя дэталі ў каментарах кліента. Гэта таксама дазваляе аднаму з вас запісаць ключавыя моманты, а іншы глядзіць кліента ў вочы. Што выхоўвае мяне ...

7. Мова цела

Часам я быў па той бок стала крэатыўным кіраўніком. Я быў "зваротным сувяззю", які даў запіску творчаму альбо дызайнерскаму калектыву пра сваю апошнюю працу. І вы былі б здзіўлены тым, як часта гэтая размова можа пачацца з чалавекам, з якім вы размаўляеце, і які сядзіць спінай са складзенымі рукамі. Для вас натуральна адчуваць сябе схільнымі і ўразлівымі да дэманстрацыі негатыўнай мовы цела. З містэрам і спадарыняй Кліент, аднак, вы не зробіце гэта паслугай. Таму ўсміхайцеся, нахіляйцеся наперад, ківайце і будзьце адкрытымі - але будзьце ўважлівыя, каб не перашчыраваць, інакш вы сутыкнецеся з вар'яцкім маньякам.

8. Вярніце яго да ліста

Гэты праект па вызначэнні камерцыйны праект, таму што кліенты, якія яго замовілі, сядзяць насупраць вас і даюць свае водгукі. Так што трэба было пачаць з кароткага. І калі вы зрабілі сваю працу з самага пачатку, вы абавязкова абмежаваліся некалькімі выразнымі, простымі прапановамі. Ну, гэта праца павінна быць вашым лепшым сябрам. Перш чым паказаць заказчыку грубы разрэз, плакат альбо сцэнарый, складзіце ацаніць працу, нагадайце ім, чаму вы займаецеся гэтай дзейнасцю, і падкрэсліце, наколькі добра вы дасягнулі гэтую мэту. Калі пазней вы атрымаеце нататкі, з якімі вы не згодныя, вярніцеся да задачы і пастаўце пад сумнеў яе сапраўднасць.

Марк Шэнлі і Пэдзі Трэйсі

9. Заўсёды згодныя ўносіць змены

Гэта спрэчна. Патлумачу, пра што я. Гэтак жа глупна, як і прапанова кліента, вы павінны пагадзіцца паспрабаваць, але толькі пасля таго, як вы раскрыеце праблему, якую ён спрабуе вырашыць (гл. Пункт 2). Пагадзіўшыся паспрабаваць змены, вы адразу ж прымаеце цяпло з сітуацыі. Вы адчуваеце супакойванне, што ўспрымаеце іх сур'ёзна і што патэнцыйна неспрыяльны настрой можа знікнуць. Пасля таго, як вы зразумееце асноўную праблему і пакажыце іх рашэнне, вы можаце выкарыстоўваць станоўчы настрой bonhomie і супрацоўніцтва, каб паказаць іх рашэнне і растлумачыць, чаму ваша рашэнне будзе больш эфектыўным, калі вы вернецеся да задачы . Акрамя таго, вы ніколі не ведаеце, што іх рашэнне можа стаць геніяльнай іскрынкай.

10. Прызнайце розніцу паміж блакаваннем і кансультатыўнай зваротнай сувяззю

Дапусцім, вы ўсё вышэйсказана зрабілі, але вы ўсё яшчэ туліліся пад каскадам нататкаў кліентаў. Што рабіць Ну, ёсць верагоднасць, што вам можа спатрэбіцца некаторы час, без таго, як кліент будзе знаходзіцца на сайце, каб зрабіць вынікі. Перад выхадам з пакоя вы павінны даведацца, якія з іх заблакаваны, а якія выкарыстоўваюцца ў якасці зваротнай сувязі. Іншымі словамі, вырашыце, якія з нататкаў трэба ўлічваць для зацвярджэння праекта і якія з іх вы хацелі б паспрабаваць, але не з'яўляюцца галоўнымі. Такім чынам, вы можаце выкарыстоўваць час, які застаўся, каб сканцэнтравацца на самае неабходнае. І як толькі вы разбярэцеся з вялікімі рэчамі, вы, верагодна, нават не ўспомнім нататкі пра дробязі.

Так вы і зрабілі: 10 нялёгкіх урокаў, як атрымаць зваротную сувязь як прафесіянал. Выканайце наступныя дзеянні і дазвольце сваім кліентам есці з вашай далоні, як паслухмяная шыншыла, грызе творчыя насенне сланечніка.

Але калі гэта не працуе, памятайце: гэта не канец свету. Яны плацяць па рахунках так, каб яны ў канчатковым выніку адказвалі. Вы можаце мець любую версію альбо партфель дырэктара ў любы час. І канешне, калі ноччу варта дзень, заўсёды будзе наступны раз.