10 сумленных прычын, чаму фрылансеры хварэюць (і мае думкі пра тое, як з імі змагацца)

Фота Ісаака Бенхеседа на Unsplash

"Але ўпэўнены, што гэта лепш, чым 9-5?"

Ды абсалютна! Але проста ведайце, што бываюць выпадкі, калі вы працуеце пазаштатна.

Рабіце свае даследаванні, перш чым вас адолець бачанне пляжнай працы.

Ведайце, у што вы трапляеце.

На мой погляд, калі вы думаеце пагрузіцца ў свет фрылансераў, важна, каб вы таксама ведалі некаторыя недахопы гэтага ладу жыцця - важна змагацца з чаканнямі.

Я напісаў гэты артыкул, каб вы маглі паспяхова арыентавацца ў кар'еры пазаштатнага спецыяліста з самага пачатку і даведацца некаторыя сумленныя прычыны, па якіх фрылансеры не заўсёды бываюць такімі, як здаецца.

"Не чакайце, што што-небудзь здарыцца. Лепш здзіўляцца, чым расчаравацца".

Прычыны, па якіх фрылансер (часам) смокча

Вось 10 прычын, па якіх фрылансерная праца часам адстойвае, напісаная з майго асабістага досведу:

1. Гэта можа быць самотна

Для большасці з нас працаваць фрылансерам азначае працаваць дома. Без асабістых узаемадзеянняў штодзённага офіса, рабіць гэта ўвесь час можа быць часам самотна.

Хто хоча пагаварыць пра мінулагодні эпізод ?!

Асабіста мне падаецца яшчэ больш важным, каб фрылансеры ўдзельнічалі ў грамадстве, у якім яны жывуць, каб мець магчымасць узаемадзейнічаць у сацыяльнай сферы з іншымі людзьмі.

Гэта азначае больш узаемадзеянняў па-за межамі працы.

Няхай гэта будзе валанцёрства, клубы ці сацыяльныя мерапрыемствы, вы павінны прыкласці дадатковыя намаганні, калі працуеце на сябе.

Пераканайцеся, што вы таксама па тэлефоне, калі гэта магчыма, каб дасягнуць таго ж ўзаемадзеяння з кліентамі, што інакш вы маглі б зрабіць падчас сустрэч. Таксама будзе вельмі карысна наладзіць адносіны.

Я таксама думаю, што важна час ад часу піць каву, калі вы працуеце дома, каб дазволіць разумна адпачыць ад працы.

2. Значна складаней аддзяляць працу і асабістае жыццё

Большасць фрылансераў, асабліва адносна новых, адказваюць на электронныя лісты на тым жа ноўтбуку, што і іх сябры ў Facebook.

Гэта дрэнна ў двух кірунках:

• Гэта дазваляе зрабіць так шмат адцягнуць увагу
  • Цяжка адключыцца ад працы

Мой тэлефон - гэта мой асабісты і асабісты тэлефон, а мой кампутар - тое ж самае. На самай справе, той самы пакой, дзе я раблю большую частку сваёй працы, гэта той самы пакой, у якім я снядаю.

Я ўвесь час даступны кліентам.

Нават калі ваш працоўны дзень скончыўся, можа быць складана не адчуваць сябе вінаватай, калі вы не працуеце, таму што ў вас няма перабояў у раёне і, верагодна, усё яшчэ трымаеце тое ж самае абсталяванне ў руках. [Калі гэта гучыць як вы, прачытайце гэта.]

Фота з сайта rawpixel.com на Unsplash

3. Вы бачыце ўсё як магчымасць зарабіць грошы

Я пачаў займацца сваімі захапленнямі зусім нядаўна.

Напрыклад, адно з захапленняў - фатаграфія.

Я часта задумваўся, ці варта мне паспрабаваць ператварыць гэта ў маленькую бакавую знешнасць, але пакуль нічога не рабіць.

Я думаю, што ёсць рызыка зрабіць кожнае хобі магчымасцю зарабіць грошы. Трэба памятаць, каб мець заняткі, якія дазваляюць нам ствараць і адчуваць радасць без напору працы.

Інакш усё наша жыццё круціцца вакол грошай.

4. Пошук кліентаў - боль у папцы

І вы можаце адпраўляць кліентаў назад у любы час.

Спатрэбяцца некаторыя навыкі, каб распазнаць добрых і дрэнных кліентаў. Я напісаў некалькі нататак пра тое, што шукаць у СМІ.

Зрабіце сабе вялікую выйгрыш, і кліенты заўсёды будуць да вас звяртацца.

І калі вам пашчасціла знайсці новага кліента, прачытайце наступныя -> 5 спосабаў зрабіць уражанне на новага кліента.

5. Вы ўсё яшчэ працуеце на кагосьці іншага

Памятаеце, што пазаштатная праца па-ранейшаму выконваецца толькі для іншага чалавека. Так што майце гэта на ўвазе, перш чым скончыць свае 9–5!

Я працую над стварэннем уласнага бізнесу і працую няпоўны працоўны дзень для розных кліентаў, каб пазбегнуць гэтага.

Мне падабаецца спалучэнне пазаштатнай працы і прадпрымальніцтва і думаю, што яны добра дапаўняюць адзін аднаго.

Прама зараз!

6. Гадзіны часам могуць быць доўгімі і нязручнымі

Каб уразіць кліентаў (асабліва, калі яны новыя), я часам працую, калі не павінен быць. Няхай гэта будзе асабліва працяглы дзень, каб зрабіць праект хутка, альбо вы працуеце са спазненнем, каб атрымаць новы старт, вам трэба ведаць, што ваш працоўны час не заўсёды прадугледжвае цудоўны, гнуткі стыль працы.

Я таксама працую ў розных еўрапейскіх і амерыканскіх часовых зонах, што можа прывесці да некаторых галаўных боляў.

Моцная сувязь - гэта галоўнае для таго, каб вы кантралявалі свае гадзіны.

Пераканайцеся, што вы паведаміце сваім кліентам пра тое, што вы дасягальныя і калі вы недаступныя. Дайце ім ведаць, калі вы спяшаецеся.

7. Ніякая праца не аплата працы

Падчас маёй старой працы ў мяне заўсёды было такое дзіўнае задавальненне, калі я сядзеў на пляжы ў адпачынку і на мой рахунак даставіў зарплату!

Гэта адна з пераваг заробку, які вы не атрымліваеце ў якасці фрылансера.

Калі вы працуеце на сябе, адпрацаваная гадзіна - гэта заробленая гадзіна. Так што майце гэта на ўвазе, калі вы адпачываеце.

8. Фрыланс не маштабуецца

У нейкі момант вы выявіце, што фрыланс на самай справе не маштабуецца. Вядома, вы можаце спаганяць вялікую суму за свой час, але заўсёды будзе абмежаваная колькасць платных гадзін на працягу дадзенага тыдня.

Калі вы гэтым задаволены, гэта выдатна!

Калі гэта не так, магчыма, было б добра падумаць пра пасіўныя крыніцы прыбытку альбо пачаць уласную справу.

9. Адзіная падтрымка ты

На жаль, для фрылансераў не існуе ІТ-і кадравых гарачых ліній.

Калі ваша рахункавая сістэма не працуе, альбо Інтэрнэт падае ўніз, гэта звязана з вашай праблемай.

Калі адносіны з кліентам гневаюцца, трэба звярнуцца да іх.

І калі нешта накшталт вашага ноўтбука зламаецца, вы ведаеце, што ён павінен выйсці з уласнага кішэні, каб выправіць.

10. Праводзіць больш складаныя дыскусіі

Перамовы аб перамовах аб заробках, абмеркаванні маштабаў і правядзенні інтэрв'ю - нязручныя размовы.

І дрэнная навіна заключаецца ў тым, што яны часцей за ўсё выступаюць у якасці фрылансераў, бо рабіць гэта трэба кожнаму кліенту, а не толькі аднаму працадаўцу!

Добрая навіна заключаецца ў тым, што з цягам часу гэта, безумоўна, стане прасцей, і вы навучыцеся спосабам змагацца з гэтымі хітрымі размовамі альбо пазбягаць іх наогул.

Няўжо я вас напалохаў ?!

Спадзяюся, не! Я не маю намеру перашкаджаць вам свабодна працаваць.

На самай справе, я люблю фрылансера, і настойліва рэкамендую паспрабаваць!

Будзем спадзявацца, што вы можаце даведацца нешта ці два з 10 пунктаў вышэй.

Перш за ўсё, я спадзяюся, што змагу дапамагчы кіраваць чаканнямі.

Хоць фрыланс, безумоўна, выдатна, ёсць не так шмат артыкулаў, якія датычацца непрыгожага боку фрыланс. Таму я проста хацеў даць вам невялікую падказку таго, што я даведаўся з самага пачатку.

У будучыні я таксама спадзяюся напісаць аналагічны артыкул пра тое, чаму мне падабаецца працаваць пазаштатна, але тым часам ... дайце мне ведаць, калі ў вас ёсць якія-небудзь пытанні!

Вы хочаце больш? Як наконт гэтага: чаму так важна піць каву, калі вы працуеце дома