Як напісаць лепшы дыялог

Вось 10 лепшых дыялогавых памылак, з якімі я бачыў сцэнарыстаў аповесцей і раманаў - разам з парадамі, як выправіць іх у сваім пісьменніцтве.

Незалежна ад таго, што вы пішаце сваю першую гісторыю альбо завяршаеце свой трэці раман, паглядзіце назад на дыялог і сцэны і паспрабуйце некаторыя з гэтых саветаў.

Фота Кайла Глена на Unsplash

1. Праверце няправільную граматыку, знакі прыпынку альбо атрыбуцыю

Вазьміце копію «Стрункі і белыя» альбо адпраўце ў бліжэйшы Інтэрнэт-браўзэр, каб абнавіць курсы і цытаты, клічнікі і атрыбуты.

Вось версія сцэны, прасякнутая рознага роду памылкамі. Паглядзіце, калі вы можаце іх усіх заўважыць.

"Я не думаю, што магу зрабіць гэта", - сказаў я. Я зірнуў у каньён пад нагамі. "Я думаў, ты сказаў, што ты авантурны," ухмыльнуўся ён. Я схапіў парэнчы, каб пастаянна сябе паставіць: "Я меў на ўвазе, што мне падабаецца эфіёпская ежа і выпадковы фільм жахаў". "Я хачу, каб вы сказалі што-небудзь, перш чым мы праехалі сюды!" "Чаму вы нават думалі, што я хацеў бы пайсці з банджы-джампінгам на першым спатканні?" - спытаў я, ведаючы, што мой голас мяжуе з істэрыкай. Вецер падымаўся, і мост, на якім мы ішлі, падаваўся. "Вы гучалі весела", - сказаў ён, "як бы вы ні за што". "Мне весела". Я настойваў. Ён засмяяўся. "Давай тады", сказаў ён, схапіўшы мяне за руку. "Скачым разам". Але я ўжо ўздымаўся над парэнчамі, таму бяспечна - "Не ў вашым жыцці".

Вось выпраўленая версія:

"Я не думаю, што магу зрабіць гэта", - сказаў я. Я зірнуў у каньён пад нагамі. "Я думаў, ты сказаў, што ты авантурны". Ён усміхнуўся. Я схапіў парэнчы, каб устойліва сябе. "Я меў на ўвазе, што мне падабаецца эфіёпская ежа і выпадковы фільм жахаў". "Хацелася б, каб вы сказалі што-небудзь, перш чым мы праехалі сюды!" "Чаму вы нават думалі, што я хацеў бы пайсці з перашкодамі на першым спатканні?" - спытаў я, ведаючы, што мой голас мяжуе з істэрыкай. Вецер падымаўся, і мост, на якім мы ішлі, падаваўся. "Вы гучалі весела", сказаў ён, "як бы вы нічога не хацелі". "Мне весела", - настойваў я. Ён засмяяўся. "Давай тады", сказаў ён, схапіўшы мяне за руку. "Скачым разам". Але я ўжо ўздымаў сябе над парэнчамі, вяртаючыся да бяспекі. "Не ў вашым жыцці".

2. Не выкарыстоўвайце занадта шмат рэдкіх пазнак замест "сказаў"

"Мы павінны ісці", усклікнуў ён. "Мне трэба знайсці прадуктовы спіс", - закрычала яна. "Выдатна. Я пачну машыну, - адказаў ён. "Не, пачакай", - уздыхнула яна. "Гэта прама на прылавак."

Звычайныя тэгі звяртаюць увагу чытача на дыялог, які яны адзначаюць. Яны як стрэлкі, якія кажуць чытачу: "Гэта важна і незвычайна, таму звярніце ўвагу!" Занадта шмат рэдкіх тэгаў можа перакрыць ваш дыялог і ўзважыць яго. Выкарыстоўвайце іх разважліва, каб перадаць тон або даць дадатковую інфармацыю пра свайго героя.

"Згаданае" звычайна лічыцца нябачным словам, таму не саромейцеся выкарыстоўваць яго так часта, як вам трэба - і захоўвайце свае незвычайныя пазнакі ў моманты, якія патрабуюць іх выкарыстання.

Вось альтэрнатыўная версія з рысачкам акцэнту:

"Мы павінны ісці". "Мне трэба знайсці прадуктовы спіс", - сказала яна. Ён зазвініў ключы ў руцэ. "Выдатна. Я задам машыну, - сказаў ён. "Не, пачакайце," пераможна крычала яна. "Гэта прама на прылавак."

(Паглядзіце, выйграць Пулітцэраўскую прэмію не будзе, але гэта адпраўная кропка.)

3. Не выкарыстоўвайце занадта мала тэгаў

"Я цябе кахаю." "Што такое каханне ў любым выпадку?" "Звычайна гэта проста канцэпцыя, але для мяне гэта рэальная рэч". "Як вы можаце быць так упэўнены?" "Ну, я думаю, што я кахаю цябе", сказаў ён. "Думаеце, ці ведаеце?" "Цяпер я не ўпэўнены ў гэтым." "Калі вы будзеце ўпэўнены?" "Паняцця не маю".

Збянтэжаны? Я таксама.

Пазначце свой дыялог досыць часта, каб вашы чытачы ніколі не бянтэжыліся, хто размаўляе. Гэта асабліва важна, калі галасы вашых герояў не вельмі адрозніваюцца адзін ад аднаго.

4. Але таксама не выкарыстоўвайце занадта шмат тэгаў

"Аб чым гэта?" - спытаў ён. "Я пачула шум, які пачуўся з вашай кватэры," сказала яна. "Што за шум?" - спытаў ён. "Вы ведаеце, што вам не дазваляюць мець тут котак, так?" спытала яна. "У нас няма катоў", - сказаў ён. "Павінна быць тэлевізар," сказала яна. "Нацыянальны геаграфічны", - сказаў ён. "Нейкі дакументальны фільм?" спытала яна. "Правільна. Пра вялікіх кошак, - сказаў ён. "Мне гэта падабалася маленькая котка", - сказала яна.

Не маркіруйце кожны радок дыялогу. Калі вы зрабілі сваю працу па наладжванні голасу і рытму, ваш чытач зможа лёгка сачыць за ходам размовы. Вы можаце выкарыстоўваць ускосную атрыбуцыю, каб змяніць тэмп шаблону і ўнесці дадатковую інфармацыю пра тое, як героі рухаюцца па фізічнай прасторы, што яны думаюць, што робяць і г.д.

Вось альтэрнатыўная версія сцэны вышэй:

"Аб чым гэта?" "Я пачула шум, які пачуўся з вашай кватэры," сказала яна. "Што за шум?" "Вы ведаеце, што вам не дазваляюць мець тут котак, так?" Яна паспрабавала зазірнуць праз плячо ў цёмную кватэру, хоць, на шчасце, яе пяткі мала зрабілі, каб даць ёй вышыню. Ён прытуліўся да дзвярнога каркаса і прыставіў позірк да свайго. "У нас няма катоў", - сказаў ён і скрыжаваў рукі, а потым расшпіліў іх. Не трэба здавацца абарончай. Яна зрабіла паўзу. "Павінен быць тэлевізар." "National Geographic." "Нейкі дакументальны фільм?" - злёгку спытала яна, як быццам яна супрацоўніца, якая шукае рэкамендацыі Netflix, а не арэндадаўца, якая мае ўладу выселіць яго, сваю сяброўку і свайго ката - тэлевізара. "Правільна. Пра вялікіх кошак, - сказаў ён. "Мне гэта падабалася маленькая котка."

5. Не ўключайце занадта шмат дэскрыптараў

"Я кахаю цябе", - сказаў ён з вялікай усмешкай на твары, вітаючы жонку. "Дзякуй", - цёпла сказала яна, абняўшы яго і пацалаваўшы ў шчаку. "Я прынёс вам кветкі", - пяшчотна прашаптаў ён ёй на вуха. "Вы сапраўды не павінны", - ціха прашаптала яна.

Вашы тэгі павінны працаваць у тандэме з вашым дыялогам, каб раскрыць цікавую ці важную інфармацыю пра вашых персанажаў. У канцы кожнай сцэны спытаеце, што даведалася ваша аўдыторыя - вы можаце быць здзіўлены, калі даведаліся, што і самі чамусьці навучыліся. Магчыма, вы наблізіліся да выяўлення цэнтральнай матывацыі вашага галоўнага героя. Можа быць, вы выявілі, што яны могуць сказаць, што яны хлусяць. Шмат гэтай інфармацыі выбухне на паверхню, у асноўным, неўсвядомлена ў першым (ці другім ці трэцім) праекце. Ваша задача прасейваць гэтыя падсвядомыя выбары, адкідваючы непатрэбныя і шліфуючы тыя, каго вы наўмысна хочаце ўключыць у гатовую гісторыю.

Ваша мэта ў напісанні моцнага дыялогу - каб ён перадаў тон, сэнс і эмоцыю пры дапамозе значных дэскрыптараў.

Добрая сцэна складаецца ў тым, каб збалансаваць, наколькі ваш дыялог перадаецца і колькі яму дапамагаюць дэскрыптары.

Вось тая самая сцэна, з тым жа дыялогам, што і вышэй, напісаная ў новым і нечаканым святле. Звярніце ўвагу на тое, наколькі гнуткі дыялог і як ён можа набыць новыя адценні сэнсу, якія падрываюць чаканні чытача.

"Я люблю цябе", сказаў ён. Яго вочы блішчалі пры святле свечак, калі ён рушыў да яе з лістом у адной руцэ, а ў другой за спіной. "Дзякуй", - сказала яна, кідаючы вочы. "Я прынёс вам кветкі." Ён пакруціў на ёй букет рамонкаў. Адкуль ён мог ведаць? Адкуль ён мог ведаць пра яе смяротную алергію? "Вы на самой справе не павінны былі", - выдыхнула яна, сціснуўшы горла. Яна раптам стаяла, крэсла стукнулася аб сцяну. Яна апынулася ў пастцы.

6. Пазбягайце зносін наперад і назад з недастатковай фізічнасцю

"Глядзіце ў акно", сказаў я. "Я еду, таму заўсёды гляджу ў акно." "Не, паглядзі ў маё акно". "Я бачу толькі кукурузу", - сказаў ён. "Вы гэта бачылі?" "Паглядзім, што?" "Штосьці рухаецца ў мазалі". "Гэта ўсё. Як толькі мы прыйдзем дадому, я вязу вас да акуліста. " "Мой зрок проста добры, Фрэнк." "Ну, я нічога не бачу". "Там зноў! Выглядае так - о, божа, гэта дзіця! "

Дыялог з вельмі маленькай фізічнасцю або ўнутранасцю можа адчуваць сябе перапоўненым. Абгрунтуйце сцэну фізічнымі падрабязнасцямі, каб узбагаціць чытацкі вопыт сцэны і наблізіць іх да сваіх герояў, асабліва калі візуальныя кампаненты вашай сцэны могуць пазнаць інфармацыю, якая не перадаецца ў дыялогу.

7. А таксама пазбягайце занадта важнай фізічнасці

Але занадта шмат нязначнай цялеснасці дзеля цялеснасці перапоўніць вашага чытача. Дайце дастаткова дэталяў, каб накіраваць чытачу ўвагу. Што вы хочаце, каб яны ўбачылі на сцэне?

"Вы гэта бачылі?" - спытаў я, прыціскаючы твар да бакавога шкла пасажыра машыны, каб я дыхаў затуманіў шкло. Шклянка была халоднай, але маё сядзенне было зручным і цёплым, што было прыемна. Я назіраў, як ён скануе гарызонт, не адрываючы вачэй ад дарогі, а потым паціснуў плячыма. "Паглядзім, што?" "Штосьці рухаецца ў кукурузе", - сказаў я, паказваючы на ​​кукурузныя палі ўздоўж дарогі. Я шукаў яго твар, каб пазначыць, што ён успрымае гэта сур'ёзна. "Гэта ўсё", - сказаў ён, сочачы за пальцам па кірунку майго пальца. "Як толькі мы прыйдзем дадому, я вязу вас да акуліста." - З майго зроку, Фрэнк, - сказаў я, седзячы на ​​сваё месца. "Ну, я нічога не бачу", сказаў ён, усё яшчэ за рулём. Ён прыжмурыўся да мяне, а потым зноў зірнуў на кукурузныя палі, быццам спрабуючы больш выразна разглядзець паміж сцяблінак. "Там зноў!" Я закрычаў, паклаўшы рукі на рот. Я зноў паказаў на кукурузу. "Гэта выглядае - о, божа, гэта дзіця!"

8. Не перагружайце сцэну занадта вялікай няважнай інтэр'ерам

"Вы гэта бачылі?" Я спытаў. Я хваляваўся, што мой муж Фрэнк не ўспрымае маё пытанне сур'ёзна - ён рэдка ўспрымае мае пытанні сур'ёзна, асабліва, калі яны маюць дачыненне да рэчаў, якія тычацца паездак і пейзажаў. Я спадзяваўся, што гэта быў не адзін з тых часоў. "Паглядзім, што?" - спытаў ён. Цяпер мне было зразумела, што ён не бачыў таго, што бачыў у мазалі. Магчыма, я сам нават нічога не бачыў. Я паспрабаваў успомніць усё пра форму, якую я думаў, што бачыў хвіліны таму, але мы ехалі так хутка. Я кінуў позірк на спідометр. Ён прачытаў 60 км / ч, што было хуткай, я падумаў, для невялікай прасёлкавай дарогі паміж двума масіўнымі нівамі. Але, магчыма, гэта было не так хутка. Я шмат не рухаўся, таму мяркую, што не мог быць упэўнены. "Штосьці рухаецца ў кукурузе", - сказаў я, знайшоўшы зноў свой голас. Я штосьці там бачыў. Я пачаў нервавацца. Я адчуваў, як далоні становяцца заціскальнымі, а каўнер маёй кашулі становіцца жорсткім. Я хацеў уключыць кандыцыянер, але потым успомніў, што гэта восень і што на вуліцы ўжо даволі холадна. "Гэта ўсё. Як толькі мы прыйдзем дадому, я вязу вас да акуліста ", - сказаў ён. "Мой зрок проста добры, Фрэнк." Па крайняй меры, я думаў, што зрок у мяне нармальны. Гэта было праўда, што мне было шэсцьдзесят пяць гадоў, і што ў гэтым узросце зрок чалавека, безумоўна, можа пачаць ісці. Я паспрабаваў узгадаць свой апошні агляд вачэй, але не мог успомніць, калі гэта было. Я не хацеў пытацца ў Фрэнка, таму што гэта проста пацвердзіць ягоную думку, за выключэннем таго, што я ведаў, што памяць Фрэнка не была такой, якой была раней. "Ну, я нічога не бачу", - задыхаў Фрэнк. "Там зноў!" Я закрычаў. З маіх рук цяпер капалі басейны поту. Я не адчуваў гэтага страху, бо чатыры гады таму мяне папрасілі правесці вячэру ў дзень падзякі, і я забыў размарозіць індычку. Гэта было, відавочна, значна горш за гэта. "Гэта выглядае - о, божа, гэта дзіця!" Я ахнуў. Я б хацеў, каб Франк выслухаў мяне. Цяпер я не ведаў, што рабіць далей.

Вам не трэба, каб ваша сцэна была запісам кожнай думкі вашага героя. Гэтак жа, як занадта шмат цялеснасці, занадта шмат інтэр'еру можа быць неверагодным, і гэта можа запаволіць тэмп сцэны. Калі ваш персанаж збіраецца зняць бомбу, яны не збіраюцца спыняцца, калі яны елі ў апошні раз ці як яны ставяцца да сваіх супрацоўнікаў - у іх няма часу на гэта! Не падрывайце актуальнасці сцэны, глыбока пагрузіўшыся ў свядомасць персанажа.

Зноў жа, дайце дастаткова дэталяў, каб заземліць сцэну.

9. Паспрабуйце не пачынаць размовы занадта рана, перш чым што-небудзь важнае было сказана

Аліса сядзела на канапе і чакала, калі яе муж Джо вернецца з працы дадому. Яна ўжо змяніла спадніцу-аловак і касцюм у піжаму і атрымала свой другі шклянку шардону. Пошта Джо была развешана на часопісным стале з канвертам, у якім павінен быў знаходзіцца разрыўны калядны бонус. Яна чакала гэтага каляднага бонуса ўжо некалькі месяцаў. Яны планавалі пачаць будаўніцтва на ім адразу пасля зняцця чэка - хаця гэта была сярэдзіна зімы. Цэны былі нізкімі, а даступнасць была высокай. Гэта здавалася добрым планам. Пакуль яна сапраўды не ўбачыла чэк. Яна пачула, як адчыніліся дзверы. - Гэй, - паклікаў Джо з фае. "Гэй, дзетка," сказала Аліса. Яна дабіла віна. "Як справы?" - спытаў Джо з-за вугла. "Праца была добрая?" "Гэта было нармальна. Як прайшоў твой дзень?" "Тое ж. Не так шмат, каб паведамляць. " "Гэта добра. Нічога сабе. Паглядзі на нас з дарослымі працамі. " "Так", сказала Аліса. Джо накінуў куртку на заднюю частку канапы, што Аліса заўсёды ненавідзела і сядзела насупраць яе. "Проста скажыце. Што не так? Я бачу, што вас турбуе нешта. " Аліса нервова хіхікала. "Нічога страшнага." Джо падняў брову. "Гэта проста - як даўно вы ведаеце?" - спытала Аліса, паказваючы канверт. "Калядны бонус." Муж уздыхнуў. "Два месяцы. Дайце альбо бярыце. "

Пачніце дыялог, калі пачнецца напружанне. Выражыце непатрэбныя віншаванні, размовы і напаўняльнікі, пакуль вашы героі складаюцца з мяса вашай сцэны. Проста адрэзаць пагоню!

Аліса сядзела на канапе, чакаючы, калі Джо прыйдзе з працы дадому. У яе была рассыпаная пошта на часопісным стале. Яна чакала гэтага каляднага бонуса ўжо некалькі месяцаў. Яны планавалі пачаць будаўніцтва на ім адразу пасля зняцця чэка - хаця гэта была сярэдзіна зімы. Яна пачула, як адчыніліся дзверы. "Праца была добрая?" - спытаў Джо з-за вугла. "Так", сказала Аліса. Джо накінуў куртку на заднюю частку канапы, што Аліса заўсёды ненавідзела і сядзела насупраць яе. "Проста скажыце. Што не так? Я бачу, што вас турбуе нешта. " Аліса нервова хіхікала. "Нічога страшнага." Джо падняў брову. "Гэта проста - як даўно вы ведаеце?" - спытала Аліса, паказваючы рукою на разарваны канверт. "Калядны бонус." Муж уздыхнуў. "Два месяцы. Дайце альбо бярыце. "

10. Не спыняйце размову занадта позна, пасля таго як сцэна ўжо скончылася

Вось што не рабіць:

Аліса плакала за тое, што адчувала гадзіну. У яе і Джо было некалькі кубкаў гарбаты, якія ўсё яшчэ сядзелі, нямытыя, на кухонным стале паміж імі. "Такім чынам, вы кажаце, што ведаеце, што два месяцы не атрымлівалі калядны бонус?" Джо ўздыхнуў, правёўшы рукою па валасах. "Так, гэта тое, што я спрабаваў сказаць вам, але -" "Але гэта не мае значэння, таму што ў нас ёсць дастаткова грошай на плату за басейн". "Я абяцаю, што ў гэтым басейне будзе час да лета." Аліса зазірнула ў акно на свой двор, дзе зараз не было басейна. "Калі нам пашанцуе", - сказала яна, пераследваючы свае марозныя словы з глытком халоднай гарбаты. "Я думаю, што ўсё будзе ў парадку." "Я не думаю, што так атрымаецца. Я вельмі, вельмі хацеў гэтага басейна. Цяпер. " "У сярэдзіне зімы. Акрамя таго, у нас яшчэ ёсць басейн ". "Растэрміноўка!" яна загаласіла. "Але не забывайце! Мы таксама атрымліваем падпіску на Сыр месяца ». Джо прапанаваў узбуджаны голас, калі ён спадзяваўся на яе руку. Аліса застагнала і агідна адцягнулася. "Калі мне прыйдзецца яшчэ раз пачуць аб падпісцы на Сыр месяца, я пайду - я?" "Што?" "Нічога. Я кладуся спаць. " Яна сабрала свае гурткі і адна за адной скінула кавалачкі гарбаты ў мыйку. - Я памыю іх раніцай, - горка сказала яна. Джо мог толькі назіраць, як яна ідзе па калідоры. Яму здавалася, што ён пачуў, як яна мармытала: "Сыр месяца", пад нос, калі яна збілася з лесвіцы.

Увогуле, паспрабуйце пачаць і скончыць размову як мага бліжэй да канца. Прычынай гэтага з'яўляецца ўвядзенне нейкай тэрміновасці ў ваша напісанне. Акрамя таго, гэта перашкодзіць вам пісаць бясконца да заключэння сцэны.

Спыніце сцэну, калі напружанне скончыцца. Калі вы зноў пракручваеце спрэчку альбо паўтараеце радкі, пераганяйце свой дыялог у некалькі самых цікавых радкоў. Калі, вядома, вы не вельмі наўмысна ставіцеся да паўтарэння і не зробіце яго асаблівасцю сцэны - магчыма, персанаж адмыслова гучыць як зламаны запіс.

Вам не трэба ахінаць сцэну лукам. Не трэба вешаць слухаўку і развітвацца. Калі вы хочаце, вы можаце скончыць гэта з паскудным місівам.

Вось перагледжаная версія:

Аліса плакала за тое, што адчувала гадзіну. У яе і Джо было некалькі кубкаў гарбаты, якія ўсё яшчэ сядзелі, нямытыя, на кухонным стале паміж імі. "Я абяцаю, што ў гэтым басейне будзе час да лета." Аліса зазірнула ў акно на свой двор, дзе зараз не было басейна. "Калі нам пашанцуе", - сказала яна, пераследваючы свае марозныя словы з глытком халоднай гарбаты. "Але не забывайце! Мы таксама атрымліваем падпіску на Сыр месяца ». Джо прапанаваў узбуджаны голас, калі ён спадзяваўся на яе руку. Аліса застагнала і агідна адцягнулася. Яна сабрала свае гурткі і адна за адной скінула кавалачкі гарбаты ў мыйку. - Я памыю іх раніцай, - горка сказала яна. Джо мог толькі назіраць, як яна ідзе па калідоры. Яму здавалася, што ён пачуў, як яна мармытала: "Сыр месяца", пад нос, калі яна збілася з лесвіцы.

Фотаздымак ад Ханскай грацыі на Unsplash

Забярыце

Добрая сцэна - гэта пошук балансу. Вы спрабуеце збалансаваць дыялог з дэскрыптарамі, крокам, напружанасцю і актуальнасцю сцэны.

Вызначце, што вы хочаце, каб ваша сцэна займалася. Ці проста яна раскрывае неабходную інфармацыю пра гісторыю герояў? Няўжо ў напружанай сітуацыі стаяць два чалавекі адзін супраць аднаго? Ці перадае гэта эмацыйны момант?

Як толькі вы вырашыце, якія важныя біты вы хочаце атрымаць, напішыце ім і выражыце тое, што нічога не дадасць у вашу гісторыю. Вазьміце існуючую сцэну і паспрабуйце некаторыя з гэтых саветаў самі! Вы можаце быць прыемна здзіўлены вынікамі!